Yüksek Ateş Nedir? Yüksek Ateşim Var Korona Mıyım?

Dünya’da ve ülkemizde ne yazık ki Korona virüs hızla vakaları artmaya devam ediyor. Coranavirüs’ün öldürme oranı da artıyor. Korona virüsten korunmak için ellerimizi 20 saniye boyunca sabunla yıkamamız kendi karantinamızı getirmemiz gerekiyor. 14 gün boyunca evden çıkmayarak kendi karantinamızı yaratabiliriz. Coronavirus, bağışıklık sistemi zayıf insanlarda, kronik hastalıkları bulunan ve yaşlı bireylerde daha fazla görülmüştür. Bundan sebebten dolayı 65 yaş üstü ve kronik hastaların sokağa çıkması yasaktır. Havalar henüz ısınmadığından dolayı grip ve nezle olabiliyoruz. Boğazımız tahriş olabiliyor, burnumuz akabiliyor. Bundan dolayı Boğazım Acıyor Yüksek Ateşim Var Korona Mıyım? sorusunu soruyoruz.

Yüksek Ateşim Var Korona Mıyım?

Yüksek ateşin sebebi korona mı?

Korona virüs (COVID-19), yeni bir virüsün neden olduğu bir solunum hastalığıdır. Semptomlar ateş, öksürük, boğaz ağrısı ve nefes darlığıdır. Virüs insandan insana bulaşabilir, ancak iyi hijyen enfeksiyonu önleyebilir. COVID-19 olduğunu düşünüyorsanız, kimin risk altında olduğunu ve ne yapmanız gerektiğini öğrenin.

Kısaca Yüksek Ateş, genellikle bir hastalıktan dolayı vücut sıcaklığınızdaki geçici bir artıştır. Yüksek ateşe sahip olmak, vücudunuzda olağan dışı bir şeyin devam ettiğini gösteren bir işarettir.

Bir yetişkin için yüksek ateş rahatsız edici olabilir, fakat 39.4 C veya daha yüksek bir değere ulaşmadıkça genellikle endişe nedeni değildir. Bebekler ve küçük çocuklar için, hafif bir sıcaklık, ciddi bir enfeksiyonu gösterebilir.

Ateş genellikle birkaç gün içinde kaybolur. Ama bu durum birkaç günü geçtiği takdirde hemen ALO 184 Korona Hattından semptomlarınızı bildirerek bilgi alabilirsiniz. Reçetesiz satılan bazı ilaçlar ateşi düşürür, ancak tedaviyi kendiniz yapmadan önce mutlaka evden çıkmadan sağlık kuruşlarını hatta ulaşamazsanız polis ve ambulansı arayabilirsiniz.

Koronavirüsün en yüksek semptomlarından birisi de yüksek ateş olduğunu hemen hemen herkes biliyor. Bunu yanında göz kızarıklığı, yüksek ateş, boğaz ağrısı gibi şikayetleriniz varsa mutlaka sağlık kuruluşlarına ulaşmalısınız. Eğer bu semptomlar hafif olarak görülüyorsa evde kendinizi karantinaya alarak izole etmelisiniz. 14 gün boyunca hiçbir şekilde evden çıkmayınız!

Ateşin var mı? Nasıl Anlaşılır ve Ne Yapmalısınız?

yuksek ates korona virus
Boğazım Acıyor Yüksek Ateşim Var Korona Mıyım?

Vücut sıcaklığınızın gün boyunca dalgalanması normaldir. Ancak genel olarak, bir yetişkinseniz ve sıcaklığınız 38.0 ° C’nin (100.4 ° F) üzerindeyse, ateşiniz vardır.

Ateş, vücudun bir hastalıkla mücadele yoludur. Bilinen bir nedeni olmayan ateşe sahip olmak mümkün olsa da, genellikle bir virüs veya bakteriyel enfeksiyon tarafından ortaya çıkarlar.

Eğer Koronavirüs’e yakalandığınızı düşünüyorsanız mutlaka sağlık kuruluşları veya ücretsiz olarak 184 ‘ü tuşlayarak arayabilirsiniz.

COVID-19 belirtileri hafif hastalıktan pnömoniye kadar değişebilir. Bazı insanlar kolayca iyileşir ve diğerleri çok hızlı bir şekilde hastalanabilir.

Koronavirüs’ün en yüksek belirtileri:

  • Yüksek ateş
  • öksürük, boğaz ağrısı ve yorgunluk gibi grip benzeri semptomlar
  • nefes darlığı

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), her altı kişiden yaklaşık biri ciddi şekilde hastalanıyor. Yüksek tansiyon, kalp problemleri veya diyabet veya kronik solunum koşulları gibi altta yatan tıbbi sorunları olan yaşlı insanlar, Korona virüs riski altındadır.

Eğer endişeleriniz varsa izole olmayı unutmayın.

Diğer blog yazılarımız için Anasayfamızı ziyaret ediniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir