Yorgunluğa Karşı Beslenme Önerileri Nelerdir?

Yorgunluğa Karşı Beslenme Önerileri Nelerdir?, günlük yaşantılarda acil bir yerlere yetişme, bir şeyleri hemen bitirmeye çalışmak ve sorumlulukları yerine getirmek için uğraşlarımız yorgunluğa hatta kronik yorgunluğa bile yol açıyor. Sağlıksız beslenmeler, stres, ısı dengesizlikleri, az egzersiz yapmak, yetersiz ve kalitesiz uyku birçok neden yorgunluğu ve halsizliği tetikliyor. Kronik yorgunlukta tükenmiş sedromu en bilinin sorunlardan birisidir. Vücutta kas ve ekrem ağrıları, kırgınlık, uyku isteği, hareket etmek istememek ve baş ağrıları gibi sorunda yorgunluğun belirtileridir. Mevsim geçişlerinde de metabolizmanın hıza uyum sağlayamayıp aynı sorunları durumda da yaşayabilirsiniz. Yanlış beslenmeler, kötü alışkanlıklar, vitamin ve minarellerden eksik beslenmeler, hareketsiz yaşamda yorgunluğun artmasında büyük etkendir. Fiziksel aktivitenizde ve beslenmenizde değiştirerek yorgunluk ve halsizlik hissinden kurtulabilirsiniz.

Yorgunluğa Ne iyi Gelir?

 • Günlük yaşamınıza kahvaltı ile başlayın
  En önemli öğünlerden biri kahvaltıdır. Gün içindeki günlük hareketi kabiliyetinizi ve başarı oranınızı arttırır. Güne güzel başlamanızı sağlayacaktır.
 • Gün içerisinde en az 1 ara öğün tüketin
  Normal yaşantınızda stresli ve yoğun çalıştığınızda kendinizi yorgun ve halsiz hissedebilirsiniz. Ara öğünde yoğurt, meyve, süt, yulaf gibi besinleri tüketmelisiniz.
 • En az 1.5-2 litre su içmeye çalışın
  Gün içinde gerekli su tüketmediğiniz halde enerjiniz azalır. Yeterli miktarda su içerseniz vücudunuz toksinlerden arınır. Metabolizmanız düzenli ilerler ve gün içinde kendinizi enerjik hissedersiniz.
 • Omega 3 içeren besinler tüketin
  Omega 3 içeren besinler kan akışını ve vücut enerjisini arttırıyor. Balık omega 3 açısından zengindir. Somon, ringa ve uskumru gibi balıkları tercih edebilirsiniz. Ceviz, badem, fındık avakadoda omega 3 içeren gıdalardır.
 • Protein içeren besinler tüketin
  Protein enerjiyi arttırıyor. Özellikle et ve yumurta gibi kaliteli besin kaynaklarını tercih edebilirsiniz.
 • Egzersiz ve spor yapmaya özen gösterin
  Kas kayıpları yorgunluk ve halsizlik gibi sorunlara neden olabiliyor. Gün içerisinde her gün en az 30 dakikalık egzersiz size iyi gelecektir.
 • Yeterli ve düzenli uyku
  Yetersiz ve düzensiz uyuyan kişilerde yorgunluk ve halsizlik artıyor.

Kronik Yorgunluğa Sebep Olan Gıdalar

Kronik yorgunluğun kandaki düşüş, D ve C vitamin eksikliği, sağlıksız beslenme, stres ve ruhsal çöküntü gibi sorunlar en büyük işaretidir. Sağlıklı beslenme ve düzenli uyku kronik yorgunluğa iyi gelir.
Tüketmemeniz gereken besinler;

 • Gluten
 • Yapay tatlandırıcılar
 • Şekerli içecekler
 • Yüksek cıva içeren balıklar

Biz sizler için Yorgunluğa Karşı Beslenme Önerileri Nelerdir? yazdık. Yaşamanızı daha enerjik ve güzel geçirmeniz için yapmanız gerekenleri yazdık.

Tüm yazı ve etkinlikler için anasayfamıza göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir