Yaz Meyveleri Nelerdir?

Yaz Meyveleri Nelerdir?, sıcak günler ne kadar bunaltıcı olsa da mevsimine özel meyveleri güzel, lezzetli ve sağlıklıdır. Sağlıklı ve dengeli beslenmek için tüm besin ve meyveleri her gün yeterli miktarda tüketmeliyiz. Özellikle mevsiminde ve taze olarak tüketildiğinde vücudun ihtiyaçlarını karşılanmasında yardımcı olur. Yaz ve sıcak günler olsa grip, nezle gibi hastalığa yakalanmak mümkündür. Vitamin ve mineralleri mevsimine özel meyvelerden alımı oldukça önemlidir. Yaz meyveleri vitamin ve mineral açısından çok zengin besin değerlerine sahiptir. Sindirim sisteminizin düzenli çalışması ve kabızlığa karşı iyi gelir. Lif tüketimi ve günlük sıvı ihtiyacınızı da büyük ölçüde karşılar. Cildin güzelleştirilmesi için de ara öğünlerde sağlıklı atıştırmalıklar gibi tüketilmelidir. Sizler için sevilen ve sağlıklı meyveleri aşağıda sıraladık.

Sıcak Günlerde Mevsimine Özel Tüketebileceğiniz Meyveler

Yaz Meyveleri Nelerdir?

1- Karpuz

Karpuz, sıcak ve bunaltıcı havalarda soğuk soğuk serinletir ve su içeriği oldukça fazladır. Sıvı bakımından sağlıklı bir meyvedir. Yüksek C vitamini ve antioksidan vitamin ve mineralleri de karşılamaktadır. B- karoten ve likopen açısından da zengindir. Yüksek derecede potasyum ile kalp ve tansiyon hastalıklarına karşı koruyucudur. Kansere karşı koruyucu etkilere sahiptir. Sıcak günlerde tüketilmesi gereken meyveler arasında yer alıyor.

2- Kavun

Kavun, A ve C vitaminleriyle yüksek derecede potasyum içermektedir. Sarı meyveler grubuna ait bir meyvedir. Yaraların ve hücre yenilenmesinde fayda sağlar. Sıvı ihtiyacınızı karşılar. Kalp ve damar hastalıklarına karşı korur. Cildin güzelleşmesinde ve parlak görünümünde yararlı olur. Yüksek ve güçlü bir şekilde idrar söktürücüdür. Ödem atmaya ve idrar yolu enfeksiyonlarını karşı koruma ve önlemeye yardım eder.

3- Çilek

Çilek, A ve C vitaminleri ile manganez, demir, potasyum, fosfor ve selenyum gibi minareller değerinden muhteşem bir meyvedir. Folik asit kaynağı sağlar. İçerisinde bulunduğu antioksidan vitamin ve mineraller vücuttaki radikallerin oluşumunu engeller ve kansere karşı korur. Bağışıklık sistemine güçlendirir. Yüksek polifenol içerir. Kan ve kolesterol seviyelerinin dengeler. Kalp ve damar hastalıklarını önlenmesinde faydası olur. Diyabet hastalarının da yeterli ve ölçülü bir şekilde tüketebilir.

4- Erik

Erik, Potasyum, C vitamini ve lif açısından zengin bir meyvedir. Güçlü bir antioksidan özellikleri bulunur. Yüksek lif oranı ile tok tutma özelliği bulunur. Sindirim sistemini düzeltir. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Kabızlığı önler. Tansiyonu düzenler. Antioksidan bakımından zengin bir meyvedir.

5- Kayısı

Kayısı, A vitamini ve B-karoten bakımından yüksektir. Diyet lifleri bakımından zengin bir meyvedir. Göz sağlığının korunmasını sağlar. C vitamini, potasyum ve bol miktarda lif içermektedir. Hücreleri kansere karşı korur. Sindirim sisteminizin düzenlenmesine yardımda bulunur. Tok tutar ve iştah kontrolünüzü sağlar. Bu sayede kilo vermeyi kolaylaştırır.

6- Kiraz

Kiraz, C vitamini ve potasyum açısından zengin bir meyvedir. Enfeksiyonların önlenmesini sağlar ve vücudu hastalıklara karşı korur. Kalp ve damar hastalıklarına karşı korur. Kolesterolün düşmesinde yardım eder. İçerisinde bulunan kuarsetin bağışıklık sisteminizi arttırır ve kansere karşı korur. Alerjik hastalıklara karşı iyi gelir. İdrar söktürücü özelliği vardır. Ödem atmaya yardım eder. İdrar yolu enfeksiyonlarına iyi gelir.

7- Üzüm

Üzüm, C vitamini ve potasyum bulunur. Lif açısından oldukça zengindir. Üzümün kabuk kısmında resveratrol bulunur. Güçlü bir antioksidan E vitaminine göre 50 kat, C vitaminine göre 30 kat daha yüksek ve güçlü bir antioksidan etkisi sağlar. Bu sebeple kansere karşı güçlü bir koruyucu etki sağlar. Yüksek lif içeriği ile sindirim sistemini düzenler. Kalp ve damar hastalıklarına karşı korur. Glikoz içeriği fazladır. Yüksek olması sebebiyle diyabet hastaları kontrollü ve dikkatli tüketmelidir.

8- Ahududu

Ahududu, A, C, E vitamini ve antosiyonin içermektedir. Sağlık açısında faydalı ve tüketilmesi gerekilen bir meyvedir. Yüksek antosiyanin vücudu yaşlanmasına karşı korur. Enfeksiyonların gelişmesini önler. Hücrelerin kanserleşmesini önler. Beyin ve sinir hastalıklarına karşı onarılmasına ve korunmasına karşı yardımcı olur. Göz sağlığının korunmasına yardım eder. İçerisinde bulunan flavonoidler ile kemik ve eklem hastalıklarının iyileşmesine yardım eder.

9- Ananas

Ananas, C, B vitaminleri ve bromelain enzimi içermektedir. Tropikal bir meyvedir. Lif oranı oldukça yüksektir. Bromelain enzimi ananasın proteinleri sindirmek için kullanır. Proteinin kullanabilirliğini arttırır, yara iyileşmesini hızlandırır, mide hastalıklarına karşı korur, enfeksiyonları önler ve hastalıklara bağlı ağrıları geçirmeden yardımcı olur.

10- Şeftali

Şeftali, A, C, E, K ve B vitaminleri bulunur. Lif içeriği oldukça yüksektir. Sindirim sistemini çalıştırır ve hazmı kolaylaştırır. İdrar söktürücüdür. Bazı alerjik hastalıkların azalmasında yardım eder. Hamilelik döneminde kabızlık durumu olanlar için bire birdir.

11- Vişne

Vişne, A, C ve E vitaminleri bulunur. Şeker oranı düşüktür. Doğal bir ağrı kesici olarak görülür. Antosiyanin bulunur ve kemik ağrılarını hafifletmede yardımcı olur. Sindirim sisteminizi korur. Metabolizmanızı hızlandırır ve kilo vermede yardımcı olur.

12- Dut

Dut, A, B, C vitaminleri bulunur. Güçlü bir antioksidan maddeleri içerir. Kalsiyum ve demir ihtiyacınızı karşılar. Dut cildin genç görünmesinde de fayda sağlar. Enfeksiyon oluşmasını da önler.

13- İncir

İncir, A, B, C, E ve K vitaminleri barındırıyor. İncirin içerisinde bulnan her çekirdeğinin birbir faydası vardır. Tansiyonu dengede tutar. Kas ve kemik gelişimine büyük destek sağlar.

14- Malta Eriği

Malta Eriği, A, B ve C vitaminler bulunuyor. Göz sağlığı ve bağırsak sağlığınıza büyük faydası vardır. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Yaz aylarında tabaklarınızı süsler.

15- Mango

Mango, C, K ve E vitaminleri bulunuyor. Yağ yakıcı özelliği bulunuyor. Düşük kalorili bir meyvedir. Bağışıklık sistemini güçlendirir.

16- Avokado

Avokado, son dönemlerin favori meyvesi olarak görülüyor. Kilo vermeyi sağlayan enzimlere sahiptir. Aldığınız kalorileri vücutta depolanmasını önler ve doymamış yağlar bakımından zengin bir meyvedir.

Yaz Meyveleri Nelerdir? sıcak havalarda sizleri serinletecek ve sağlığınıza sağlık katacak meyveleri yukarıda yazdık.

Tüm yazı ve etkinlikler için anasayfamıza göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir