Vücudumuzu Oruca Hazırlamak İçin Ne Yapmalıyız?

Vücudumuzu Oruca Hazırlamak İçin Ne Yapmalıyız?, bu yıl sıcak yaz günlerine denk gelen Ramazan yaklaşık 17 saat oruç tutulacak. Bu nedenle susuzluk ve halsizlik hissi olacak ve vücut direncinde düşüklüğe karşıda dikkat etmeliyiz. Ayrıca koronavirüs salgını da bizi bir hayli korkutuyor. Vücut direncimizi ve bağışıklık sistemimizi de güçlü tutmalıyız. Ramazanda beslenme düzenimiz tamamen değişiyor. Öğün sistemi değiştiği için açlık süresi bir hayli uzuyor. Susuzluk, açlık ve halsizliğe karşıda dikkat ederken de kilo alma ve verme gibi sorunlara da dikkat ederek bilinçli beslenmeliyiz. Oruç tutmanın vücuda yararı da vardır. Bir tür kalori kısıtlaması olarak da görülüyor. Biz sizler için yazımızda Ramazan ayına sayılı günler ve saatler kala vücudumuzu hazırlamanın ve aşırı zorlanmamak için neler yapmalıyız hakkında bilgiler yazdık.

Vücudunuzu Oruca Hazırlayın

Yediklerinizi ve Porsiyonlarınızı Küçültün

Normalde gün içinde tükettiğiniz besinleri azaltmalısınız. Midenizi ve sindiriminizi rahatlatmalısınız. Örnek olarak tüketeceğiniz öğündeki besinlerin miktarını azaltın. Sıvı alımını arttırmalısınız. Besin çeşitliliğini arttırın fakat porsiyonlarınızı küçültün. Bu size büyük fayda sağlayacaktır.

Su ve Sıvı Tüketiminizi Arttırın

Kesinlikle susamayı beklemeyin su içmeye tüketmeye dikkat edin. Her kişinin yaptığı gibi Ramazanda gün boyu su içemeyeceğim, susuzluğa alışmak için su miktarını azaltayım diye düşünmeyin. Yeterli miktarda su ve sıvınızı alın. Vücudun her zaman suya ihtiyacı vardır.

Tatlı, Ağır ve Yağlı Besinlerden Uzak Durun

Ramazanda sindirim sorunları ve kilo almanızın en başlında gelen nedenlerden birisidir. Yağ içeriği yüksek olan besinlerden kaçının. Midenizi ve sindirim sisteminizi rahatlatarak kendinizi hazırlayabilirsiniz. Yağlı, ağır ve tatlı gıdalardan uzak durun.

Bol Bol C Vitamini Tüketin

Biliyorsunuz ki C vitamini hızlı bir iyileştirme vitaminidir. Birçok enzimin kofaktörüdür. Bağışıklık ve sindirim sisteminize de çok iyi gelecektir. C vitamininden faydalanmalısınız.

Tuzlu Besinler Tüketmeyin

Ramazanda iftar ve sahurda tuzlu besin ve gıdaları tüketmemeye çalışın.

Meyve ve Sebze Kesinlikle Tüketin

Tam tahıllı, meyve ve sebze gibi yiyecekler kesin tüketin, ihmal etmeyin. Bu besinler sayesinde sindirim ve bağırsak sorunlarını ortadan kaldıracaksınız. Vitamin ve mineraller ayrıca sağlık için çok önemlidir. Tabi her şeyin fazlası zarar aşırıya kaçmayın.

Çay ve Kahve Tüketimini Azaltın

Çay ve kahve vücudunuzdan suyu atar. Hele ki yaz aylarında vücudun suya daha çok ihtiyacı oluyor. Bu tür içecekler susuzluğa yol açabilir. Özellikle oruca başlamadan önce kısıtlayın.

Kesinlikle Sahura Kalkın

Gece geç yedim, sahura kalmadan da oruç tutarım demeyin. Son derece yanlış bir harekettir. Sahura kalkmazsanız gün boyu halsiz hisseder ve metabolizmanızın yavaşlamasına sebep olur. Ayrıca midede asit, ekşime, mide yanması, ve kazınma gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Sahurda Kahvaltı Yapın

Uzmanlarında dediğini gibi en iyi ve en kalitesi protein yumurta, tam buğday ekmek, peynir gibi tok tutan gıdaları seçin. Sahurda yağlı yiyecek, tuzlu ve şekerli yiyeceklerden uzak durun.

Vücudumuzu Oruca Hazırlamak İçin Ne Yapmalıyız? sizler için yazdık. Neler dikkat edersin size o kadar fayda sağlayacaktır.

Tüm yazı ve etkinliklerimiz için anasayfamıza göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir