Ücretsiz İHA (drone) Lisansı Al – İHA 01 Lisansı Nasıl Alınır?

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün duyurusuna göre 1200 TL’lik Drone lisansı bir süreliğine ücretsiz oldu! Ücretsiz İHA (drone) Lisansı Al – İHA 01 lisansı nasıl alınır?

Dronlar, genellikle İnsansız Hava Aracı olarak adlandırılır, bir tür uzaktan kumandalı uçaklardır. İnsansız hava araçları iki kategoriye ayrılır: ilk kategori uzaktan kumandalı uçuş yoluyla, diğer kategori ise belirli bir uçuş planına göre otomatik olarak hareket edebilen bir uçaktır.

Bugün, keşif için kullanılan dronlar birçok saldırı görevinde kullanılmıştır. Bildiğimiz üzere Türk Ordusu, Suriye ve Libya’da İHA ve SİHA araçlarını kullanmaktadır.

Ücretsiz İHA (drone) Lisansı Almak İçin

SHT-İHA talimatına göre 500 Gr. üstündeki dronları olan bireyler veya iş organizasyonları, dronlarını sistemlerine kaydetmeli ve sistemin izni altında uçmalıdır.

Ücretsiz İHA (drone) Lisansı Almak için https://iha.shgm.gov.tr/public/register adresine girerek kayıt oluşturuyorsunuz. Ardından çıkış yapıp tekrar kimlik bilgileriniz ve şifreniz ile sisteme giriş yapın.

Sağ üst köşedeki “İşlemler” menüsünden “İHA Pilot Kayıt Başvurusu” nu tıklayın. Şifreyi telefona girin ve e-postayla gönderin. Lisans türü olarak “İHA – 1 – Sportif / Amatör” seçeneğini seçin. Vesikalık fotoğrafınızı yükleyin. Sınav seçeneğini tıkladıktan sonra 20 soruluk sınava girin.

Sınavı başarıyla tamamladıktan sonra, sınav sonuçlarına göre yaklaşık bir gün içinde bir onay mesajı alacaksınız.

Bu şekilde, amatör modda maksimum kalkış ağırlığı 500 gram ve 25 kilogram olan bir drone uçurabilirsiniz.
Bununla birlikte, dediğimiz gibi bu bölgelerde uçmadan önce özel izne ihtiyacınız var. Çünkü insanların toplandığı şehirlerde ve erişimin yasak olduğu alanlarda (ordu-askeriye alanı gibi) uçmak yasak.

Ücretsiz İHA (drone) Lisansı Almak gibi konular için anasayfamızda bulunan blog yazılarımıza gözatabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir