Tekirdağ’da Gezilecek Yerler

Tekirdağ’da Gezilecek Yerler adlı bu yazımızda; Trakya yarımadasının tarihi mirasa sahip turizm açısında gelecek vaat Tekirdağ’dan bahsedeceğiz..

Kısaca bu tatlı şehir Tekirdağ’da Gezilecek Yerler’den bahsedelim;

Tekirdağ, Türkiyenin en kalabalık yirmi üçüncü şehridir. 2014 verilerine göre 906 bin nüfus’a sahiptir. Tekirdağ’da Gezilecek Yerler

Tekirdağ’da görülmeye değer sayısız eser vardır bunlardan bazıları;

1 – Tekirdağ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

1 –  Tekirdağ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

Tekirdağ’da gezip görülmesi gereken yerlerin başında gelir, öyledir ki yüzyıllar boyu yaşayan medeniyetlere dair heykeller, mızrak uçları, savaş aletleri, miğferler, süs eşyaları, madeni paralar ve birçok başka eserin bulunduğu müzede eskiden vali konağı olan binadadır. Tekirdağ’da Gezilecek Yerler

2 – Tekirdağ Namık Kemal Evi

2 – Namık Kemal Evi

Vatan şairi olarak adlandırılan Namık Kemal’in yaşadığı semtte onun anısına yapılan ahşap iki katlı evdir, içerisinde Atatürk ve Namık Kemal’in fotoğrafları, Namık Kemal’in kullandığı eşyalar ve Tekirdağda bulunan etnografik eşyalar bulunuyor.. Tekirdağ’da gezip görülmesi yerler arasında editöürün favorisidir 🙂

3 – Tekirdağ Rakoczi Müzesi

3 – Rakoczi Müzesi

Macar prensi Rakoczi’nin hayatının son yıllarını geçirdiği tekirdağ’daki evidir. Klasıik Osmanlı mimarisiyle dizayn edilmiş bu ev aslına uygun ve benzer bi biçimde günümüzde müze olarak kullanılmaktadır.

4 – Tekirdağ Hora Feneri

4 – Hora Feneri

Hoşköy’de bulunan bu fener 1861 yılında Sultan Aldülhamit tarafından Fransa’dan getirilen dökme demirlerle inşa edilmiştir. Günümüzde halen aktif olarak kullanılmaktadır.

5 – Rüstem Paşa Cami

5 – Rüstem Paşa Cami

Mimar Sinan tarafında yapılan cami Kanuni Sultan Süleyman’ın sadrazamlarından ve damadı Rüstem Paşa’nınn adına yapılmıştır. Tekirdağ’da gezip görülmesi gereken yerler içerisinde yer alır, camii’nin kendisi 1553 yılında yaptırılmış 1841 yılında Sultan Abdülmecit tarafından tekrar restore edilmiştir.

6 –  Kumbağ

6 –  Kumbağ

Kumbağ, özellikle İstanbul’a yakın oluşu ve güzel plajlarından dolayı Tekirdağ’da gezip görülmesi gereken yerlerin başında gelir. Yaz aylarında oldukça kalabalıklaşan Kumbağ, berrak denizi ile Uluslararası Mavi Bayrak ödülü de almıştır.

7 – Şarköy

7 – Şarköy

Tekirdağ’ın Marmara Denizi kıyısında sahile olan ilçesidir. Yaz aylarından yurt içi ve yurt dışından çok sayıda ziyaretçi Şarköy’e akın ederler. Şarköy aynı zamanda üzümleri ile de ünlüdür.( Editör favorisi )

Tekirdağ gezip görülmesi gereken yerler dışında gerek öğrencilerin gerek’de genç nüfusun eğlence mekanı olarak genellikle Tekirdağ’ın süleymanpaşa ilçesine ait Değirmenaltı Mahallesi’dir..

Mahallede Üniversite, Alışveriş Merkezi, onlarca Kafe ve Restorant, Kumsal Sahil, Bar ve Gece Kulübü bulunur. 7/24 yemek bulabileceğiz bu mahalleyi genellikle öğrenciler okula yakın olduğu için tercih ediyor.

Diğer blog yazılarımız için anasayfamızı ziyaret ediniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir