Sindirimi Kolay Besinler Nelerdir?

Sindirimi Kolay Besinler Nelerdir?, birçoğumuz yemek yedikten sonra kolay sindiremiyor ve bunun sonucunda çeşitli sorun ve şikayetlerle karşılaşıyoruz. Bunlarında birçoğu yemekten sonra hazımsızlık, şişkinlik veya gaz problemi oluyor. İlla ilaç kullanmaya gerek yok. İlaçsız bir şekilde tükettiğimiz besinlere dikkat etmeliyiz. Kimyasal çözümler yerine doğal yollardan tedavi edilebilir. Mide ve bağırsak rahatsızlıklarında dolayı sindirilmesi kolay besinleri tercih etmeliyiz. Bu yiyecekler tok tutar ve midemizi de rahatlatmada yardımcı olur.

Patates

Patates, sindirilmesi kolay olan gıdalar arasında ilk sırada bulunuyor. Patatesi haşlayarak tükettiğiniz midenizi rahatlatarak ihtiyacınız olan besin değerini de karşılıyor. Potasyum deposu olarak da biliriz. Magnezyum, demir ve manganez açısından da zengindir.

Pirinç

Pirinç, mide ve bağırsak şikayetleri yaşayan kişilere kesinlikle önerilir. Pirinç lapası sindirim sistemini yormayan ve rahatlatan bir besindir. Kabuğu alınmış pirinç tüketmek midenizi ve bağırsaklarınızı rahatlatır.

Et ve Balık

Et ve balık yağsız olarak tercih etmelisiniz. Et derisiz tavuk ve hindi olarak, balık ise mezgit sindirilmesi kolay et gruplarında yer alırlar. Bunları da tercih ederken kızartma dışında pişirme ile tüketmeniz tavsiye edilir.

Yumurta

Yumurta, kaliteli ve yüksek protein içerir. Mide ve bağırsak rahatsızlıkları çeken kişiler için tavsiye edilir. Besin ve protein değerini koruyup orta pişmiş şekilde tüketmelisiniz.

Çorba

Çorba, genelde haşlanmış sebzeler, et veya tavuk suyuyla tüketmeniz midenizi ve bağırsaklarınız yormaz ve sizi rahatlatır. Sindirilmesi kolay olur.

Yoğurt

Yoğurt, bağırsaklarınız için yararlı bakteriler içerir. Antibiyotiklerin nedeni olan ishale, şişkinliğe ve kilo vermeye yardım eder. Laktoz hassasiyeti bulunanlar az miktarda tüketmelidir.

Muz

Muz, içerisinde bulunan sodyum, potasyum ve magnezyum yüksek kalorilidir. Doyurucu, tok tutar ve sindirimi kolaydır. Böbrekler için faydalı ve kan basıncını dengeler.

Havuç

Havuç, vücudunuzu toksinlerden arındırır ve sindirim sisteminizi yormaz.

Ayva

Ayva, kalorisi düşüktür. Lif oranı yüksek ve sindirimi kolaydır. Kilo vermeye, mide ve bağırsak sistemine yardım eder.

Elma

Elma, vitamin ve mineral açısından zengindir. Sindirime yardımcı olan besinler arasındadır.

Zencefil

Zencefil, yiyeceklerin mideden ince bağırsağa geçmesinde büyük yardımcı olur. Sindirimi kolaylaştırır.

Sarımsak

Sarımsak, enfeksiyonlar karşı etkilidir. Mide şişkinliğine iyi gelir.

Yiyeceklerin Sindirim Süreleri

 • Balık
  45-60 dakikada bağırsağa iner.
 • Tavuk
  1,5-2 saat sonra bağırsağa iner.
 • Pişmiş Sebzeler
  40 dakika sonra bağırsağa iner.
 • Çiğ Sebzeler
  30-40 dakika sonra bağırsağa iner.
 • Meyve ve Meyve Suları
  15-20 dakikada bağırsağa iner.
 • Yağlı Salatalar
  1 saat sonra bağırsağa iner.
 • Kabuklu Kuruyemiş
  3 saat sonra bağırsağa iner.
 • Nişastalı Gıdalar
  1.5-2 saat sonra bağırsağa iner.
 • Su
  Direkt bağırsağa iner.

Sindirim Nasıl Hızlandırılır?

 • Düzenli spor ve egzersiz
 • Kendinizi fazla yormayın
 • Bol bol sıvı tüketin

Sindirimi Kolay Besinler Nelerdir? sizler için yazdık. Kendinize ve tükettiğiniz besinlere dikkat ederek şikayetlerinizden kurtulabilirsiniz.

Tüm yazı ve etkinliklerimiz için anasayfamıza göz atabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir