Seyahat İzin Belgesi Nasıl Alınır?

Seyahat İzin Belgesi Nasıl Alınır?, bildiğimiz üzere dünyayı etkisine alan salgın ülkemizde de uzun zamandır devam ediyor ve birçok şeyi kısıtlamış durumda. Türkiye’de koronavirüs nedeniyle uzun süredir seyahat kısıtlamaları bulunuyor. Virüsün ilk etabında 30 büyükşehir ve Zonguldak ilimize giriş çıkışlar kapatılmıştı. Fakat daha sonrasında değişiklik yapılarak bazı şehirler için yasak kaldırıldı. Hala yasak olan illerde bulunanlar seyahat izin belgesi ile il dışına çıkabilecek. Fakat belgeyi almak içinde bazı şartlar bulunuyor. Virüs hayatımızın normal şartlarda yürümesini engelliyor. Bazı önlemler normalleşmeye başlasada hiçbir şey geçmiş değil. Sık bir önlemle devam etmeliyiz. Gerekli belgelerini temin edenler özel araçları yada otobüslerle seyahat edebilecekler.

E-Devletten Seyahat İzin Belgesi Nasıl Alınır

Virüs salgını tedbirleri sebebiyle seyahat edecekler kamuya veya kaymakamlıklara gitmesine gerek kalmadan e-devlet üzerinden kolaylıkla yapabilecekler. İnternet üzerinden e-devlete girin ve seyahat izin belgesi yazarak aratın. Sizi direk İçişleri Bakanlığı E-Başvuru sayfasına yönlendirecek. Seyahat izin işlemlerini butonuna tıkladığınızda altında özel araç seyahat izin belgesi veya otobüs seyahat izin belgesi şeklinde seçenekler olacak. Seçtikten sonra bulunduğunuz ili seçerek devam edeceksiniz. Seçiminizi yaptıktan sonra adres ve telefon bilgileri yer alıyor. Sonra eksiksiz bilgilerinizi doldurun. Tüm bilgileri doldurduktan sonra başvur butonuna tıklayarak işleminizi bitirebilirsiniz.

Seyahat İzin Belgesini Kimler Alabilir?

İstanbul Valisi Yerlikaya maddeler halinde sıraladı. Seyahat izin belgesini alabilecekler.

  • Eşinin veya kendisinin vefat eden birinci derece yakınının cenazesine katılmak için seyahat edecekler. Ölüm nedeni Koronavirüs olanlar hariç olmak üzere cenaze nakil işlemine refakat edecekler. Bunlar en fazla 4 kişi olacak.
  • Tedavi olduğu hastaneden taburcu olmuş ve ikametine dönmek isteyenler. Doktor raporu ile sevk olan yada daha önceden alınmış doktor randevusu ve kontrolü olanlar.
  • Yurtdışından geldikten sonra yerleştikleri öğrenci yurtlarından 14 günlük karantina ve gözetim süresi dolanlar. Kaymakamlıklar tarafından oluşturulan seyahat izin kurullarından seyahat izin belgesi alabilirler.
  • İstanbul’a son 5 gün içerisinde gelmiş olmakla beraber kalacak yeri olmayan, ikamet ettikleri yerleşim yerlerine dönmek isteyenler. 5 gün içinde geldiğini yolculuk bileti, geldiği araç plakası, seyahati gösteren belge ile ibraz edenler.
  • Ceza infaz kurumlarından çıkanlar.

Şehirler Arası Yolculuk Yasağı Devam Eden İller Hangisi?

30 ilimiz ve Zonguldak’a giriş çıkışlar kapatılmıştı. Daha sonrasın bazı illerde yasak sona erdi. Giriş çıkışları kapalı olan iller sırasıyla;
Ankara, Balıkesir, Bursa, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Sakarya, Samsun, Van ve Zonguldak illerinde giriş ve çıkış kısıtlamaları devam ediyor.

Sizler için Seyahat İzin Belgesi Nasıl Alınır? yazdık. E-devlet üzerinden kolayca adımları takip ederek belgeye ulaşabilirsiniz.

Tüm yazı ve etkinliklerimiz için anasayfamıza göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir