Sahte Para Nasıl Anlaşılır?

Sahte Para Nasıl Anlaşılır?, gün içinde para transferi çok yapıyoruz. Bu nedenle alışveriş yaparken dikkat edilmesi gereken konuların başında sahte para konusu geliyor. Eğer alışveriş yaptığınızda veya para üstü alırken elinize geçen paradan şüphelendiğiniz durumda dikkat etmeniz gereken birçok durum bulunuyor. Bu durumda en önemlisi ne gibi durumları karşılaştırmanız gerektiğini bilmeniz gerekiyor. Bu bilgiye sahip olmalısınız. Karşılaştırma yapmak özellikle paranın sahte olup olmadığını anlamanız kolay olacaktır. Biliyoruz ki piyasada haddinden fazla sahte paralar dolaşıyor. Bu sebeple sahte paraların dolaşması alışverişte kişileri tedirgin ediyor ve korkutuyor. Sahte paralar birçok insanı ülkemizde mağdur etti ve etmeyede devam ediyor. Ancak sakin olmalısınız. Sahte para kolay bir şekilde anlaşılıyor. Sadece sahte parayı anlamanız için birkaç konuya hakim olmalısınız. Hiç merak etmeyip araştırmadıysanız sahte parayı anlama yöntemlerimize bakabilirsiniz. Yeterli bilgiyi bilmeniz halinde karşılaştırma yaparak sahte ve gerçek para arasındaki farkı kolay bir şekil anlayabilirsiniz. İşte paranın sahte olup olmadığını anlayacağınız durumlar.

Sahte Para Kontrolü Nasıl Yapılır?

Sahte para konusunda bazı temel konuları bilmeliyiz. Sahte para mağduru olmaktan hepimiz çekiniyoruz. Alışveriş yaparken elinize geçen paradan şüphelenmeniz halinde hemen karşılaştırma yapmalısınız.

1- Gerçek paranın üzerindeki banknotta kabartma baskılar bulunur.

2- Gerçek parayı ışığa doğru tuttuğunuzda gizli bir Atatürk görseli görünüyor.

3- Gerçek parada banknot üzerine parmağınız ile dokunduğunuzda braille alfabesi hissedilir.

4- Gerçek paralar beyaz renkli olmaz. Hakim renginin tonunda açık bir renktir.

5- Gerçek parayı ışığa doğru tuttuğunuzda sol kısımda bulunan şekiller arka kısımdaki şekiller ile birleşir.

6- Gerçek parada şeritlerin üzerinde bazı motifler bulunuyor. Değişik açılardan baktığınızda farklı parlak renkler görünür.

7- Gerçek parayı ışığa tuttuğunuzda emniyet şeridi her iki taraftan rahat bir şekilde görülür.

8- Gerçek parada üzerinde mikro yazılara dikkat etmelisiniz. Banknot değeri ve TL harfleri ile beraber holografik şerit folyo üzerinde TCMB ibaresi bulunur.

9- Banknotlar özel bir şekilde üretilir. Çeşitli ve herhangi bir kağıt türü ile üretilemez.

10- Gerçek paranın ön tarafında bulunan Atatürk portresinin yanı sıra Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası yazısı ve banknotun değerini gösteren sayılar da kabartma baskı olarak bulunmaktadır.

Bu gibi konulara hakim olduğunuzda dikkat ederek karşılaştırırsanız sahte para olup olmadığını rahatlıkla ayırt edebilirsiniz.

Sizler için Sahte Para Nasıl Anlaşılır? yazdık. Alışverişlerde tedirgin bir şekilde para alışverişi yapmadan ve sahte para mağduru olmamak için yukarıda ki konulara hakim olmalısınız.

Tüm yazı ve etkinlikler için anasayfamıza göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir