Reglim Gecikti Ne Yapabilirim? Regl Ağrısına Ne İyi Gelir?

Regl döneminiz gecikti fakat hamile olmadığınızdan eminseniz bunun birçok başka sebebi olabilir. Yaygın nedenlerden bazılarından bahsedeceğiz Regl zamanınız geçikti ama bunu hızlandırmanız için ipuçlarından bahsedeceğiz sizlere.. Tabii bu durumlar hormonal dengesizliklerden ciddi tıbbi durumlara kadar değişebilir.

Lafı uzatmadan sizler için hazırladığımız uzmanlar ve tecrübeli kadınlar tarafından verilen tavsiyelerden bahsedeceğiz. İşte Reglim Gecikti Ne Yapabilirim? Regl Ağrısına Ne İyi Gelir?

Bir kadının hayatında, regl döneminin düzensiz olması iki kez başından geçer: ilk regl olmaya başladığında ve menopoz dönemi başladığında.. Vücudunuz geçişten geçerken, normal döngünüz düzensiz hale gelebilir ve bu çok normaldir.

Menopoza girmemiş kadınların çoğunun genellikle 28 günde bir periyodu vardır. Bununla birlikte, sağlıklı bir adet döngüsü her 21 ila 35 günde bir değişebilir. Adet döneminiz bu aralıklar dahilinde değilse, bunun nedeni aşağıdakilerden biri olabilir.

Regl’im gecikti peki ne yapacağım? Regl’imi nasıl hızlandırırım?

Regl'im Gecikti Ne Yapabilirim? Regl Ağrısına Ne İyi Gelir?
Reglim Gecikti Ne Yapabilirim? Regl Ağrısına Ne İyi Gelir?

Adet döneminiz birçok sebeten dolayı geçikebilir. Bunları sıralamadan önce regl döneminizi düzenlemek için size bir kür tarifi vereceğiz.

İltihabını sökmesi ve pıhtının daha sıvı hale gelmesini sağlabilirsiniz. Bunun için bıçak kullanmadan elinizde kuru soğanın dış kabuğunu soyun, ardından kaynatılmış suyu içine atın soğan içindeki suyunu saldıktan sonra ocaktan alın oda sıcaklığına ulaştığından bir bardak dolusu soğan suyunu için. Enfeksiyonu olan insanlara da iyi gelmektedir. Ayrıca kendinizi rahatlatıcı aktivitelerde bulunun rahatlama meditasyonları yapabilirsiniz. Hadi Regl (Adet dönemi) Neden Gecikir?‘e geçelim!

Stres altındaysanız regl’niz gecikebilir.

Stresten uzak durmaya çalışın.

Stres, hormonlarınızı doğrudan etkiler. Günlük rutininizi değiştirebilir ve hatta beyninizdeki adet döneminizi düzenlemekten sorumlu olan kısmını (hipotalamus) etkileyebilir. Aynı zamanda stres ani kilo alımına veya kaybına yol açabilir, bu da döngünüzü etkileyebilir.

Kilo verdiyseniz veya kilo aldıysanız

Vücut ağırlığındaki ciddi değişiklikler adet döneminizi gecikmesine yol açar. Örneğin vücut yağındaki aşırı artışlar veya azalmalar, döneminizin geç kalmasına veya tamamen durmasına neden olan hormonal dengesizliğe yol açabilir.

Aşırı egzersiz yapmayın

Yorucu bir egzersiz ve yoğun rejim de kaçırılan adet dönemlerine neden olabilir. Çok fazla kalori yaktığınızda vücudunuzun tüm sistemlerini çalıştıracak kadar enerjisi yoktur. Bu, adet döngünüzü ortadan kaldıran ve kaçırılan veya geç dönemlere yol açan hormonal dengesizliğe yol açabilir.

Tiroid hastalığınız var mı?

Tiroidiniz boynunuzda adet döngünüz de dahil olmak üzere vücudunuzdaki birçok aktiviteyi düzenlemeye yardımcı olan hormonlar üreten bir kelebek şekilli bezdir.

Tiroid sorununun diğer belirtileri şunlardır:

 • kalp çarpıntısı
 • iştah değişiklikleri
 • açıklanamayan kilo değişiklikleri
 • sinirlilik veya kaygı
 • hafif el titremeleri
 • yorgunluk
 • saçında değişiklikler
 • uyku problemi

Kronik bir durumunuz var mı?

Bazı kronik sağlık sorunları, özellikle çölyak hastalığı ve diyabet bazen adet düzensizliklerine neden olabilir.

Çölyak hastalığı, sindirim sisteminizi etkileyen otoimmün bir hastalıktır. Çölyak hastalığı olan insanlar gluten yediklerinde, bağışıklık sistemleri ince bağırsağın astarına saldırarak tepki verir.

Reglim Gecikti Ne Yapabilirim? Regl Ağrısına Ne İyi Gelir?

Ne zaman doktora görünmelisin!

Regl döneminizdeki bozukluklarınız nedenini bu maddeler olmadığını düşünüyorsanız doktorunuz ile iletişime geçerek teşhis etmesi ve tedavi seçeneklerini tartışabilirsiniz. Doktorunuza göstermek için adet döngünüzdeki değişikliklerin yanı sıra diğer sağlık değişikliklerinin kaydını tutun. Bu teşhis koymalarına yardımcı olacaktır.

Aşağıdaki belirtilere sahipseniz, hemen bir doktora başvurun:

 • olağandışı ağır kanama
 • ateş
 • şiddetli acı
 • mide bulantısı ve kusma
 • yedi günden uzun süren kanama
 • menopoza girdiğinizde ve bir yıl boyunca döneminiz kalmamışsa ardından gelen kanama olayı..

Son olarak söylemeliyiz ki adet döneminiz, son döneminizin başlamasından bu yana en az 30 gün geçtikten sonra genellikle geç kabul edilir. Rutin yaşam tarzı değişikliklerinden altta yatan tıbbi koşullara kadar birçok şey bunun olmasına neden olabilir. Adet (regl) döneminiz düzenli olarak gecikirse, nedenini belirlemek için doktorunuzdan randevu alın.

Diğer blog yazılarımız için anasayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir