Psikolojik Ağrı Nedir?

Psikolojik Ağrı Nedir?, günümüzde yaşadığımız olaylardan dolayı tamamen psikolojik faktörlerden ortaya çıkan ağrılardan oluşuyor. Kişilerde duygu durumunuz, psikolojik durumunuz, düşünce sisteminiz ve bunlardan oluşan birçok psikojen ağrı rahatsızlığı olan kişilerin gösterdiği belirtileri uyuşmayan şikayetleri olmaktadır. Bu ağrı tipleri baş ağrıları, sırt ağrıları, kas ağrıları, karın ağrıları gibi çeşitleri psikojen ağrıları en sık görülen rahatsızlıklardan bazılarıdır.

Psikolojik Ağrıların Sebepleri Nelerdir?

1- Psikojen ağrının nedenleri geçmiş ile ilgili şeylerden olabilir. Örnek olarak, zihinsel hasar görme, kötü anılar yaşama, sevdiğiniz bir yakının kaybı gibi acılar.

2- Güncel şimdiki zaman ile ilgili olabilir. Örnek olarak, doğrudan yaşamsal zorluklar karşısında ortaya çıkmasıyla yaşanan sorunlar.

3- Gelecekler ilgili düşünceleriniz olabilir. Örnek olarak, var sayıma dayalı kayılar, beklentiler, korkular, stres kaynakları ile oluşur.

Duygularınızla Direkt Bağlantılı Olan 7 Ağrı Tipi

psikolojik ağrı nedir?

1- Baş ağrıları ve Migren
Kişilerde çoğunluklu olarak günlük olarak stres tarafından tetiklenmektedir. Bastırılan duygular, tedirginlik ve yorgunluk gibi durumlarda oluşur.

2- Boyun ve Omuz Ağrısı
Aşırı stres gösterdiğimiz bir durumda vücudumuzda birikmeye başladığında kendini ilk gösterdiği yer boyun ve omuzlarımızda olmaktadır.

3- Bel Ağrısı
Bel ağrısında genellikle duygusal sebebi ağrının görüldüğü yere alana bağlıdır. Kişiden kişiye değişmektedir. En belirgin olanları:
Masa başı işler
Az egzersiz yapmak
Çözülmemiş psikolojik sorunlar
Depresyon, aksiyete
Savunma mekanizmaları

4- Karın Ağrısı
Duygusal bir stres yaşadığınızda sindirim sisteminizi olumsuz etkiler.

5- Regl Ağrısı
Kadınlar için her ay o zaman ağrılı geçer. Fakat ağrınız çok fazla ise bu durum kronikleşmeye başladıysa bunun sebebi kişinin duyguları olabilir. Yüzleşmek istemediği duygular veya sahip olduğu negatif duygular varsa regl döneminde görülür. Ağrınız artar.

6- El ve Ayak Ağrısı
Kalçalarda ki ağrılar veya kasılmalar büyük bir karar vermekteki endişeyi göstermektedir. Yeniliklere açık olmayan kişilerden daha çok görülmektedir.

7- Tüm Vücutta Görülen Ağrı ve Fibromiyalji
Bazen kişilerde tüm kas sistemine yayılan ağrılar olur. Duygusal sıkıntılarımızdan başka bir yöne çekmek için savunma mekanizması işlevi görmektedir. Kişilere fibromiyalji teşhisi kondu ise tedaviler işe yaramıyorsa, duygusal durumunuzu düzeltmelisiniz.

Tedavi ve İyileşmenin 3 Kolay Yolu

1- Grup Tedavisi

2- Yoga ve Meditasyon

3- Duygularınızı anlamak

Psikolojik Ağrı Nedir? sizler için yazdık. Size faydalı olacağını düşünüyoruz.

Tüm yazı ve etkinliklerimiz için anasayfamıza göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir