Propolis Nedir? Propolis Nasıl Kullanılır?

Propolis Nedir? Propolis Nasıl Kullanılır?, arıların bitki tomurcukları ve salgılarından topladığı reçine maddelerini işleyerek ürettiği zengin bir arı ürünüdür. Bitkilerin yaprak, sap ve tomurcuklarından toplarlar. Antioksidan ve antimikrobiyal etkilerine sahiptir. Tamamen doğal ve zengin bir arı ürünüdür. Arılar kovanlarını korumak ve hijyenini sağlamak için Amerikan yavru çürüğü denilen hastalığı gibi bakterileri ve mantar enfeksiyonlarından korunmak için, böcek ve diğer hayvan türlerinin kovana girişini engellemek , peteklerdeki çatlakları onarmak ve peteklerin direncini arttırmak için Propolis kullanırlar. Arılar her zaman kovana Propolis kaplı bir kanaldan girer. Kendilerinin ve kovanın hijyenini sağlar.

Propolis Nasıl Kullanılır?

Propolis insanların sağlığı üzerinde etkili ve olumlu etkileri vardır. Propolis suda çözünür. Damla, tablet, kapsül, krem, sprey, şurup, ve toz formlarında bulunmaktadır. Çeşitli şekillerde ve formlarda bulunması nedeniyle genelde oral yada cilt üzerine sürülerek kullanılıyor. Damla propolis ağız yaraları ve boğaz enfeksiyonlarında sıvı ve katı gıdalara damlatarak tüketilir veya gargara yaparak da kullanılabilmektedir. Tablet ve kapsül şeklinde bulunan propolis bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi ve uyku sorunlarının giderilmesi amacı ile suyla birlikte yutarak kullanılır. Krem şeklinde olan propolis yanık ve yaraların tedavisinde cilde sürülerek kullanılır. Sprey şeklinde olan propolis boğaz enfeksiyonlarının tedavisinde boğaza sıkılarak, şurup tedavisinde öksürük ve ağız yaraları için kullanılır. Toz şeklinde olan ise içeceklere veya yoğurda eklenerek kullanılabilir.

Propolis Faydaları Nelerdir?

Propolis içerisinde %50 reçine, %30 bal mumu, %10 esansiyel ve aromatik yağlar, %5 polen ve %5 mineral madde bulunmaktadır. İnsan sağlığı üstünde birçok etkisi bulunuyor. Propolis, antibakteriyel, antiviral, antifungal ve antienflamatuar bulunur ve bunlardan başka birçok farklı rahatsızlıklar içinde tedavi edici özelleri bulunmaktadır. Bağışıklık sisteminin güçlenmesine büyük katkı sağlar. Propolis meme, cilt, gırtlak, karaciğer, kolon, mesane ve yumurtalık kanser tedavisinde de kullanılabiliyor. Soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklarda vücut direncini arttırıp iyileşmeye yardımcı olmaktadır. Yara ve yanıklara iyi gelir. Cilde birçok faydası vardır. Birçok virüse karşıda iyi gelmektedir. Ağız yaraları, ağızdaki bakterilere ve diş etlerinde olan sorunlara da iyi gelmektedir.

Propolis Kullanmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Propolis Nedir Propolis Nasıl Kullanılır

  • İçerisinde bulunan doğal bileşenlerin bazıları kanın pıhtılaşmasını yavaşlatmaktadır. Eğer bir operasyon geçirecekseniz öncesinde propolis ve doğal bitkisel ürünleri tüketmeyin.
  • Bala karşı alerjisi olan kişiler kullanmamalıdır.
  • Emziren anne ve gebe olanlar kullanmadan önce hekimlere danışmalıdır.
  • Alkol ile kesinlikle kullanmayın.
  • Astım ve solunum yolu sıkıntısı olanlar hekim ile danışmadan kullanmamalı.
  • Her şeyin fazlası zarar olduğu gibi propolis ve diğer doğal bitkisel ürünler yüksek miktarda kullanılmamalıdır.
  • Uzun bir süre propolis kullanırsanız alerjik sorun ve reaksiyonlara yol açabilir.

Propolis Nedir Propolis Nasıl Kullanılır sizler için yazdık. Birçok yararı olduğu gibi yüksek tüketilmesi zararlıdır. Hekime danışıp kullanmalısınız.

Tüm yazı ve etkinliklerimiz için anasayfamıza göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir