Başkalarına Zarar Vermeden Öfke Nasıl Geçer? Sinir Nasıl Geçer

Çok sinirliyim ama etrafımdaki insanları üzmek istemiyorum diyorsanız doğru yazıdasınız 🙂

Yazımızın sonuna geldiğinizde öfkenizi kontrol etmeyi öğrendiğinizi keşfedeceksiniz. Hadi lafı çokta uzatmadan Başkalarına Zarar Vermeden Öfke Nasıl Giderilir öğrenelim.

Hayatımda sinirlendiğim ve ilgilendiğim insanlara zarar verdiğim zamanlar oldu. Ne zaman bu öfke patlamaları yaşasam, çatırdamamın sonuçları her zaman kötüydü.

Öfke hayatınızda sorunlara neden olabilir. Aynı zamanda yaşam kalitemizi ve sağlığımızı da etkiler.

Öfke, Sinir ve Belirsizlikle Başa Çıkmak

Başkalarına Zarar Vermeden Öfke Nasıl Geçer? Sinir Nasıl Geçer?

Şimdi size Lifehacks.com’un editörü Kathryn Sandford’un tecrübelerinden örnekler vereceğiz.

Kathryn Sandford anlatıyor;

Yeni Zelanda hükümetinin COVID-19 kriziyle başa çıkma stratejisi, ülkeyi Seviye 4 kilitlenmesine sokmaktı. Son 4 haftadır, oğlum ve kocamla birlikte “kilit altında” yaşıyorum.

Bakkal alışverişinin normal egzersizi şimdi stresli bir alıştırmadır. Evde sadece bir kişi süpermarkete gidebilir ve süpermarkete gittiğinizde, birbirinden gerekli 2 metrelik mesafeyi yönetmeniz, yiyecek alışverişi yapmanız ve kendinizi çapraz kontaminasyondan korumanız gerekir.

COVID-19, dünyamıza, topluluklarımıza ve yaşamlarımıza belirsizlik ve aksamalar attı. Sonuç olarak, çoğumuz öfkeli ve korkmuş hissediyoruz. Bu öfkenin temeli, bilinmeyen korkusundan ve belirsizlikle uğraşmaktan kaynaklanıyor.

Şu anda, hayatımın ve işimin COVID-19 sonrası ne olacağı hakkında hiçbir fikrim yok ve bu korkutucu. Korku hislerimle ilgilenmezsem, zamanla gelişeceğini ve sonunda öfke patlamaları ile serbest bırakılacağını biliyorum. Bu benim için ve öfkemin gazabını yaşayabilen diğerleri için iyi değil.

Başkalarına Zarar Vermeden Öfkemizi Nasıl Serbest Bırakabiliriz?

Öfke ile ilişkimiz, bu duyguyu kontrol edip etmeyeceğimizi veya bizi kontrol edip etmediğini belirler. Başkalarını incitmeden öfkeyi nasıl serbest bırakacağınızı bilmek istiyorsanız, önce sizin için hangi öfkenin ne olduğunu anlamanız gerekir.

Öfke hepimizin hissettiği doğal bir duygudur. Bu yalnız bir duygu değil çünkü birçok duygu öfkenin arkasında oturuyor. Bu duygular anksiyete, üzüntü, korku, acı, utanç, tehdit altında hissetme veya hayal kırıklığından herhangi bir şey olabilir.

Öfke aslında “Sorun” değildir. Asıl mesele öfkemizi ifade etmek için kullandığımız davranıştır.

Dr. Susan David’a göre, “insan öfke, hayal kırıklığı veya üzüntü gibi olumsuz duyguları hissederek kendilerini yargıladığını söyledi. Bu duyguları bastırmak ya da reddetmek onları daha güçlü kılar ve bizi kilitlenmeye sürükler. ” diyor.

1. Göstermek

Onlardan kaçınmak ya da bastırmak yerine öfke gibi rahatsız edici duyguları kucaklamak ve bunlarla başa çıkmak istekli olmak Duygusal Zekanızı (EQ) geliştirmenizi sağlar. 

2. Dışarı Adım

Kızgın hissetmenizin iyi olduğunu kabul ettikten sonra, dışarı çıkabilirsiniz. Susan David’e göre bu adım kolay bir adım değil, bu yüzden bu adımı sizin için çalıştıracak şekilde çalışmaya hazır olmalısınız.

3. Nedenini Bul

Kim olduğunuzu ve sizin için neyin önemli olduğunu bilmek, yaşamın karmaşıklığı içinde yol alırken size netlik ve yön verir.

4. Devam Et

COVID-19’un bir sonucu olarak yaşadığım bu duygu ve hislerin bir şekilde geri geleceğini fark ettim. Bu yüzden uzun süren değişiklikler yapmak zorunda kaldım.

Susan David, başarılı bir şekilde ilerlemek için sadece küçük adımlar attığını söyledi.

Başkalarına Zarar Vermeden Öfke Nasıl Geçer? gibi diğer blog yazılarımız için anasayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir