Neden Bu Kadar Duygusalım? Çok Duygusalım Nasıl Geçer?

Neden Bu Kadar Duygusalım? Çok Duygusalım Nasıl Geçer? En ufak bir şeye ağlıyorum. Duygusallık nasıl geçecek? neden ağlıyorum?

İyi şeyler olduğunda mutlu hissediyoruz, işler yolumuza gitmediğinde kızıyoruz ve üzüldüğümüzde de ağlıyoruz. Neden Bu Kadar Duygusalım? diye söylenip duruyoruz..

Bazen o kadar heyecanlanırız ki kendimizi tavşan gibi dolaşırken buluruz.

Bu farklı duygular ve onları hissetme yeteneğimiz bizi insan yapan şeydir. Ancak duyarlılık düzeylerimiz ve duygularımızı ifade etme şeklimiz farklıdır.

Bazı insanların diğerlerinden daha duygusal olduğunu biliyoruz.

Duygularınızı olması gerekenden daha yoğun bir şekilde ifade ettikten sonra, kendinize şu soruyu sorabilirsiniz.

“Neden bu kadar duygusalım? Neden en küçük şeylere ağlıyorum ya da kızıyorum? Olaylara neden diğerlerinden daha yoğun tepki veriyorum? ” Böyle olmanızın bazı nedenleri aşağıda sıraladık hadi geçelim.

Neden Çok Çabuk Ağlıyorsunuz? Bu kadar duygusal olmanızın sebebi:

1- Sadece İnsansınız

Sevdiğiniz biri ölünce veya sizin için çok önemli bir şeyi kaybettiğinizde duygusal olmak üzülmek normaldir.

Ağlayan tek kişi olduğunuzu veya herkesten daha uzun süre yas tuttuğunuzu fark ederseniz, bu aşırı tepki verdiğiniz veya garip olduğunuz anlamına gelmez. Başkalarının ağlamadığı veya dışa doğru nasıl hissettiklerini göstermesi, sizin aynı şeyi hissetmedikleri anlamına gelmez.

Ek olarak ayrıca uyku veya stres eksikliği gibi çeşitli faktörlerden dolayı duygularınız artabilir.

2- Genetiğiniz ve Yapınız Böyle Olabilir

Size çok duygusal olduğunuzu söyleyen veya kişisel olarak çok duygusal olduğunuzu hisseden insanlar muhakkak olacaktır. Bunun sebebi doğuştan gelen hisleriniz olabilir. Çok hisli biriyleseniz çabucak üzülüyorsanız yapınız böyle olabilir.

Araştırmalara göre, gen varyasyonunun beyninizin duygulara daha duyarlı olmasına neden olabileceğini kanıtlamıştır.

Duyarlıklık geni olan serotonin taşıyıcı, dopamin genleri ve duygusal canlılık geni gibi genlerimiz beynin belirli kısımlarında artan aktiviteleri tetikleyebilir. Bu sebebten dolayı çabuk duygulanırsınız.

Bu da duygusal tepkinizi ve çevrenize karşı duyarlılığınızı artırır.

Ayrıca, aileniz de depresyon veya anksiyete gibi bir bozukluğu olan birileri varsa, duygusal bozukluğu hırsı olarak alma şansınız var. Neden bu kadar duygusal olduğunuzu anlamak istiyorsanız, genlerinizi kontrol edebilirsiniz.

3- Yeteri kadar dinlenmiyor musunuz?

Hepimiz yeterli uykuyu almadığımızda çok mızmız olabileceğimizi biliyoruz.

Gece geç saatlerde çalıştıktan sonra, nihayet yatağa tırmandığınızı, sadece üç saat sonra çalar saat zil sesini duyduğunuzu ve işe geri dönmenizi söylediğinizi düşünün.

Aklınızdaki ilk şey, çalar saatinizi odaya fırlatmak veya yastığınızı yumruklamak olabilir.

Az uyku ile günler veya haftalar boyunca durmak, konsantrasyon seviyelerinizi de etkiler, kaygı ve depresyon risklerinizi artırabilir ve fiziksel dengenizi zayıflatabilir.

Ve zayıf dengede, kendinizi tökezlerken ve insanlara veya nesnelere koşarken bulabilirsiniz – ki bu şüphesiz kötü ruh halinizin alevlerini hayran bırakacaktır.

Yeterli dinlenme olmadan, toleransınız daha düşük olacaktır, bu da küçük şeyler bağırmanıza veya ağlamanıza neden olur.

4- İnsanlardan Kaçmak veya Uzaklaşmak

Kendinize insanlardan saklanmak ve gündelik olaylardan uzak tutmak duygusal olmanıza neden olur.

Kendiniz ile yalnız zaman geçirmek harika ve gençleştirici olabilir. Fakat kendinizi sürekli olarak inzivaya çektiğinizde içiniz sıkılır. Bu moral bozucu olabilir. Zihninizi işgal eder ve endişelerinizden ve sıkıntılarınızdan uzaklaştırır.

İnsanların etrafında olmak sizi iyi kalpli insanlara, nazik insanlara, inatçı insanlara ve kötü insanlara alıştırır.

Zamanla, olumsuz insanları görmezden gelmeyi ve etrafınızdayken duygularınızı kontrol altında tutmayı öğreneceksiniz.

Öte yandan, tenha kalmak size sıkıntılarınız üzerinde durmak için çok zaman verir. Hayatınızda yanlış giden şeyleri düşünerek ve bunlarda üzüntü veya endişe duyarak saatler geçirebilirsiniz.

Ayrıca, her zaman yalnız olduğunuzda, olumsuz insanlara veya durumlara karşı savunmanızı oluşturmayı öğrenemezsiniz. En küçük provokasyon, ateş solumak veya ağlamak olabilir.

Son olarak, çok uzun süre yalnız kaldığınızda, yalnız kalabilirsiniz. Yalnızlık sizi aşırı duygusal hale getirebilecek olumsuz bir duygudur.

5- Kötü Beslenme Alışkanlığınız: Duygusal Olmanızı Arttırabilir

Bir dahaki sefere kendinize “neden bu kadar duygusalım?” Diye sorduğunuzda diyetinizi gözden geçirmeyi deneyin . Tükettiğin veya ihmal ettiğin yiyecekler duygularını doğrudan etkileyebilir.

Örneğin, dondurma ve çikolata gibi abur cubur yemeyi sevebilirsiniz. Bunları yerken o zaman keyifli olabilirken, mutlu duygu sürmeyecek.

Abur cubur yerken hissettiğiniz sevinç ve heyecan genellikle şeker acele etmekten kaynaklanır ve bu acele sadece geçicidir. Daha sonra suçlu veya öfkeli hissedebilirsiniz – özellikle diyetteyseniz ve hile günü değilse.

Bu suçluluk duygusu, daha sonra hoş olmayan haberler alırsanız veya başka bir şey ters giderse, daha yoğun bir şeye kolayca tetiklenebilir.

Meyve, protein ve sebze gibi sağlıklı yiyecekler yemek sizi her zaman memnun edecektir. Bu nedenle, yemekten sonra suçlu veya utanç verici bir his olmayacaktır.

6- Yaş aldıkça hayatınızda değişiklikler yaşıyorsunuz

Değişim yaşamın bir parçası olsa da, değişime açık olmayan insanlar da var. Malesef onlardan biri olma şansın var. Değişim size göre iyi olmayabilir. Ayrıca ani ve rahatsız edici olabilir.

Bazı yaygın büyük yaşam değişiklikleri arasında yer değiştirme, evlilik, boşanma, doğum, bir işi kaybetme, yeni bir iş bulma, sevilen birini kaybetme vb.

Bu yaşam değişiklikleri genellikle duygularınızı artıran altta yatan bir güvenlik açığıyla gelir.

İyi bir şey olduğunda, normalden daha mutlu hissedersiniz, çünkü rahatsız edici bir durumdan iyi bir şey çıktığı için memnun kalırsınız.

Ancak kötü bir şey olursa, üzüntünüz veya öfkeniz daha yoğun olacaktır, çünkü kendinizi çok dengesiz hissedersiniz.

Yani, sadece büyük bir yaşam değişikliğine uğradıysanız, aşırı duygusal olmaktan korkmayın. Duyguları geldikçe alın (ancak süreçte zararlı bir şey yapmamaya dikkat edin).

Birkaç hafta veya ay içinde, durumunuza uyum sağlamaya başladığınızda, duygularınızı bir kez daha kontrol altında hissedeceksiniz.

7- Yoğun Stres Altındaysanız

Stres altındayken insanların çok daha duygusal olmasınormaldir. Bu durum fiziksel ve zihinsel durumunu olumsuz etkiler. 

Evinize işten stresli olarak dönebilir ve yatağa tırmanmaktan başka bir şey istemeyebilir, sadece yürümeye başlayan çocuklarının mutfağa süt döktüğünü anlamak için. Böylece, kişi hemen gözyaşlarına boğulur.

Başka herhangi bir günde acele ederek bir paspas alabilir ve yeri toplayabilir, sonra çocuğu biraz azarlayabilirler. Ancak stresli bir günde, çocuklarının eylemleri üzerindeki öfke veya üzüntüleri artacaktır.

Zihinsel ve fiziksel stres zaman zaman meydana gelir ve sıklıkla geçici bir etkiye sahiptir, ancak kronik stres bir kişi üzerinde kalıcı bir etkiye sahip olabilir.

Bu yüzden iki çocuğu daha olan ve ailelerine sağlamak için her gün çok çalışmak zorunda olan sakin bir ebeveyn, çabucak sabırsız, sinirli bir kişi olabilir.

Stresiniz yakında kaybolmayacaksa, Son Derece Stres Altındayken Nasıl Sakin ve Serin Kalacağınızı kontrol edin bir doktara başvurabilirsiniz.

8. Genel tavrınız (dertleriniz ve kederleriniz)

Birinin veya size çok yakın bir şeyin kaybını üzmek, duygularınızı yoğun bir şekilde artırabilir.

Bu nedenle, kaybettiğiniz kişiyi hatırlatan bir şey gördüğünüzde veya duyduğunuzda duygularınız artarsa, bunun normal olduğunu bilin.

Ayrıca, birini kaybettikten haftalar sonra, her şeye güçlü tepki veriyorsunuz, bunun da normal olduğunu bilin. Tek yapmanız gereken, kendinize sabırlı olmak ve kederinizi hafifletmek için dizginlere zaman vermek.

Keder sadece önem verdiğiniz biri öldüğünde gerçekleşmez. Ayrıca, bir dağılmadan, kaçırdığınız bir fırsattan, hatta yaptığınız bir hatadan sonra yas tutabilirsiniz.

Hepimizin farklı şekilde yas tuttuğumuzu unutmayın, bu yüzden diğer herkesten daha uzun süre ağladığınız konusunda kendinizi kızmayın.

9- Travmanız olabilir

Travma insanların aşırı duygusallaşmasının yaygın bir nedenidir. Genellikle fiziksel veya zihinsel zarara yol açan korkunç bir olaya bilinçaltı bir yanıttır.

Bu deneyimler korku, öfke, terör, suçluluk, üzüntü ve utanç gibi olumsuz duyguları tetikler – bazen olaydan aylar hatta yıllar sonra.

Kazalar, cinsel saldırılar, fiziksel saldırılar, adam kaçırma vb. Gibi travmatik deneyimler, duyguların artmasına neden olabilir.

Travmatik geri dönüşler genellikle olayları hatırlatan yerler, yüzler, adlar ve nesneler tarafından tetiklenir. Bu geri dönüşler genellikle aşırı duygusal davranışlara yol açabilir.

Bir travma yaşadıysanız, yalnız değilsiniz. Orada sizin için kaynaklar var. Şununla başlamayı deneyin: Bir Travmanın Üstesinden Gelmek ve Eskisinden Daha Güçlü Olmak

Duygusal Olmak Kötü mü?

Duygularınızın sizin ve çevrenizdeki insanlar üzerindeki etkisi, onların iyi ya da kötü olup olmadığını belirleyen şeydir.

Üzgün ​​veya öfkeli olduğunuzda kendinize veya başkalarına zarar verirseniz, duygusal olduğunuz gerçeği kötüdür ve kontrol etmeyi öğrenmelisiniz.

Ayrıca, iyi bir şey olduğunda, çok mutlu olursanız veya heyecanlanırsanız ve kendinizi yapmamanız gereken şeyleri söylerken bulursanız, kontrol etmeyi öğrenmelisiniz.

Ancak, duygusal durumunuz size veya başkalarına zarar vermiyorsa, duygusal olmanın yanlış bir yanı yoktur.

Bu durumda, duygusal olmak size kendini ifade etme özgürlüğü verir. Duygularınızı bastırmanızı veya sessizlikte acı çekmenizi engeller.

Ayrıca, duygularınız hiçbir şekilde zararlı değilse, duygusal olmak insanların sizinle ilişkilerini kolaylaştırır!

Ek olarak

Duygusal bir insan olarak, “Neden bu kadar duygusalım?” Diye sormaya değer olabilir. Duygularınızın sıklıkla artmasının nedenini bilmek, onları kontrol etmeyi öğrenmenize yardımcı olabilir.

Duygusal durumunuz uygun diyet veya egzersiz eksikliğinden kaynaklanıyorsa, bunlar üzerinde çalışabilirsiniz. Ve kedere veya büyük bir yaşam değişikliğine bağlıysa, kendinize iyileşmek ve uyum sağlamak için zaman verebilirsiniz.

Nihayetinde, duygusal durumunuz pişman olacağınız şeyleri yapmazsa, duygusal olmak utanılacak bir şey değildir. Bu sadece insan olduğun anlamına gelir!

Kaynak: https://www.lifehack.org/864909/why-am-i-so-emotional

Diğer blog yazılarımız için anasayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir