Kusurlarınızdan Utanıyorsanız Nasıl Mükemmel Olunur? Rehberi

Kendi kendini geliştiren insanların tekrar tekrar düştüğü en büyük tuzaklardan biri mükemmellik arayışıdır. Mükemmellik birçok insanın hedefi olduğu için, mükemmellik yolunda duran her şey elimine edilecek bir düşman demektir. Nasıl Mükemmel Olunur? Kusurlarınızdan Utanıyorum diye düşünen biriyseniz emin olun doğru rehberdesiniz.

Karşılaştığınız engeller veya belki de en trajik olarak kendiniz ve kendi kusurlarınız olabilir. Bu çok normaldir..

Sadece bu değil, mükemmeliyetçi olmanın sağlığınız için korkunç olduğunu biliyor muydunuz?

Açıkça görünseler de, aslında inanılmaz derecede incelikli olduklarını ve aslında gerçek olmadıklarına inanmanızı sağlayan iki gerçek vardır. 

Birincisi herkesin kusurları vardır. İkincisi: mükemmellik yoktur.

Bu nedenle, hayatınızın geri kalanı için nispeten sağlıklı bir insan olarak çalışmayı planlıyorsanız, muhtemelen bu gerçekleri kabul etmenin zamanı gelmiştir.

Mükemmellik Neden Bir Yanılsamadır

Kabul etmek şaşırtıcı derecede zor bir şey olabilir. Umarım, Disney filmlerini, çizgi filmlerini izleyebileceğiniz ve en sevdiğiniz kahraman ve kahramanlarla oynayabileceğiniz iyi bir çocukluğunuz vardı.

İnsanlar bu tür şeyleri eğlenceli bulmaya eğilimlidirler çünkü takip etmek kolaydır ve bize bir amaç ve yön duygusu verirler. Bir Disney filminde nadiren çatışan bir karakter bulursunuz: açık olan iyi ve açık olan kötü. Son derece mükemmel bir kahraman ve son derece kusurlu bir kötü adam var.

Bu mükemmellik fikri, yetişkinliğe girerken bilinçaltınıza yapıştığınız bir şeydir. Dünya çok garip, karmaşık ve düpedüz anlaşılması imkansız. Bir şeyi siyah beyaz yaptığınızda, başa çıkmak çok daha kolaydır. İyi ve kötü. Mükemmel ve mükemmel değil.

Bu yaygın bir hatadır ve birçok insanı geride tutan bir hatadır. Kusursuz bir politika, siyasi parti, alınacak eylem veya birlikte olacak ortak yoktur. Her eylem sonuçta başka bir eylemle değiş tokuş yapar. Hareketsizlik bile kendi maliyetleriyle birlikte gelir.

Mükemmelliği Takip Etmenin Sonuçları

Tek kelimeyle: mutsuzluk.

Daha önce belirlediğimiz gibi, mükemmellik bir yanılsamadır ve bu yüzden onu kovalamaya çalışmak, sadece hayatınızda sefalet, huzursuzluk ve hoşnutsuzluğa yol açacak bir hatadır.

Mükemmellik peşinde koşmak, gökkuşağının sonunda altın potu bulduğunuzda mutlu olacağınızla dalga geçmekle aynı şeydir. Bu gerçekten var olmayan, ancak düşünülmesi oldukça hoş olan hareketli bir hedef.

Ünlü, modern düşünür Naval Ravikant’ın dediği gibi:

“Arzu, istediğini elde edene kadar mutsuz olmak için kendinle yaptığın bir sözleşmedir.”

Aynı şey mutluluk ve mükemmellik arayışı için de söylenebilir. Çok fazla insan, mutlu olmasına izin vermeden önce boşuna bir metriğe (bazen mükemmellik) ulaşana kadar kendilerini mutsuz olmaya zorlar.

Peki Kusurlarımızla Ne Yapmalıyız?

1. Onları Kabul Et

Belki de alabileceğiniz en basit ve en etkili yol, kusurlarınızı kabul etmeye başlamaktır.

2. Onları Değiştirin

Asla mükemmelliği aramanıza gerek yoktur, ancak kusurlarınız zihinsel sağlığınız, fiziksel sağlığınız veya ilişkilerinizde duruyorsa ve onları kabul etmek kimseyi çok iyi yapmıyorsa, bir sonraki adım onları değiştirmeye çalışmaktır.

3. Unutun

Kusurlarınızı herhangi bir nedenden dolayı kabul edemezseniz ve değiştiremezseniz, geçerli bir son çare, onları unutmak için elinizden gelenin en iyisini yapmaktır. Hayatında onları düşünmediğin ve tamamen mutlu hissettiğin bolca anlar yaşayacaksın.

Umarım, bu makale boyunca, mükemmelliğin gerçek bir şey olmadığını ve mükemmellik arayışının sefalet bir hayat yaşamak ve asla yeterince iyi hissetmemek için kesin bir yol olduğunu fark ettiniz.

Kusurlarınızdan Utanıyorsanız Nasıl Mükemmel Olunur? Rehberi gibi diğer blog yazılarımız için anasayfamızı ziyaret edebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir