Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?, mürekkep lekesi zor lekeler sınıfında yer alıyor. Bazı mürekkep türleri yağ veya su bazlı olarak değişmektedir. Çıkarması kolay lekelerden değildir. Çalıştığınız bir yerde veya çocuğunuz okulda mürekkep lekesi veya benzeri lekeler ile eve gelmiştir. Kıyafet veya eşyaları ne kadar yıkarsanız yıkayın lekenin tamamen çıkması zor oluyor. Fakat böyle lekelerden kurtulmak mümkündür. Mürekkebin bulaştığı yeri leke kalmaması için hızlı bir müdahele etmek gerekiyor.

Mürekkep Lekesini Çıkarmaya Başlamadan Önce Yapılması Gerekenler

  • Kumaş türüne bakmalıyız. Lekeyi çıkarmak için hangi tür malzeme ihtiyacınız olacağına karar verin.
  • Lekeyi kesinlikle ovalamaktan kaçının. Lekeyi ovalayarak çıkarmaya çalışırsanız yüzeyden içine doğru işler.
  • Lekeyi ne kadar hızlı çıkarırsanız o kadar iyi olur.
  • Kıyafeti hemen yıkamayın. Mürekkebi çıkarmadan kıyafeti yıkarsanız zarar verir ve lekeyi çıkarmak daha çok zorlaşır.

Mürekkep Lekesini Çıkartma Yöntemleri

1- Mürekkep lekesinin en zor çıktığı yer kıyafetlerdir. Kıyafetinize bulaşan mürekkep lekesini çıkartmak için yapacağınız işlem. Bir çorba kaşığı sirke ve bir çay kaşığı mısır nişastasını karıştırın ve macun kıvamına getirin. Macun kıvamına getirdikten sonra mürekkep lekesinin olduğu yere sürün. Kuruyana kadar bekleyin ve kuruduktan sonra diş macunu ile sürdüğünüz yerin üzerini fırçalayın. Bu işlem sonucu lekenin çıktığını fark edeceksiniz.

2- Eğer mürekkep lekesi halınızın üstüne döküldüyse nişasta ve sütü karıştırarak macun kıvamına getirin. Yaptığınız karışımı lekenin üzerine sürün ve 2 saat bekletin. Sürdüğünüz karışım halının üzerinde kuruyacak ve lekeyi içine hapsedecektir.

3- Cilalı parkelere bulaşan mürekkep lekesinde yapılması gerken işlem kolaydır. Sıcak suyun içine biraz sıvı sabun dökün ve parkenin üzerine yuvarlak şeklindeki hareketlerle sürün. Mürekkep lekesi kolay bir şekilde çıkacaktır.

4- Mürekkep lekesi duvar kağıdına bulaştıysa kolay bir yöntemle kurtulabilirsiniz. Silgi ile lekeyi yavaşca silerek çıkarabilirsiniz. Eğer bu işlem yaramazsa, bezi soğuk su ile ıslatarak duvar kağını silin. Sonrasın kuru bezle kurulayın çıktığını göreceksiniz.

5- Mürekkep lekesinde metil alkol de kullanabilirsiniz. Metanol çözücü madde olarak bilinir.

6- Kıyafetteki mürekkep lekesine aseton yardımı ile çıkabilirsiniz. Aseton kimyasal maddeler için çözücü bir maddedir.

7- Sütün içerisinde bulunan asidik yapıcı mürekkep lekerini çözmede yardımcı olmaktadır.

8- Mürekkep lekesini çıkarmada diğer bir yöntemlerden bir tanesi limon suyudur. Limon suyu optik beyazlatıcı olarak lekeleri çıkarmada yardımcı olur.

9- Sirke bilindiği üzere temizleyici ve arındırıcı olarak bilinir. Mürekkep bulaşan bölgeye sirke ile silebilirsiniz.

Kıyafetlerinize veya eşyalarına sürülen Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar? yazdık. Çıkarılması zor olan bir leke olsada, çıkarmak mümkündür.

Tüm yazı ve etkinlikler için anasayfamıza göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir