Mevsim Geçişlerinde Bağışıklığınızı Güçlendirecek Öneriler

Mevsim Geçişlerinde Bağışıklığınızı Güçlendirecek Öneriler, bildiğimiz üzere mevsim geçişlerindeki sıcak ve soğuk insan sağlığın bir takım sorunlar çıkarabiliyor. Güneşin etkisinin azalması sebebiyle ısı değişimleri ile birlikte metabolizma, soğuk havayla savaşında mücadele etmek için yavaşlamaktadır. Bunun üzerine metabolizmanın yavaşlayınca bağışıklık sistemi zayıflıyor. Bağışıklık sistemi düşmesiyle kilo kontrolü ve hastalıklarla mücadele edemiyor. Yenik düşüyor. Aynı zamanda havanın erken kararması güneşin etkisini azaltmasıyla birlikte mutsuzluk, yorgunluk ve depresif gibi ruh değişimleri yaşanabiliyor. Bu çeşit hastalıklar alerji, soğuk algınlığı ve kaşıntı gibi bazı sorunlar olabiliyor. Aniden değişen ısı farklılıkları ve hava şartları gibi değişkenler vücudun bu durumlara alışması zorlaşıyor. Bu sebeple mevsim geçişlerindeki hava şartları yüzünden bazı hastalıklar görülebiliyor. Uzmanlar mevsim değişikliklerinin maruz bıraktığı halsizlik gibi birçok sorunlarla savaşmanın yolu bağışıklık sistemini güçlendirmektir diyor.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin Öneriler

Antioksidan İçeren Zengin Besinler

Mevsim değişikliklerinde A, C ve E vitaminleri, selenyum ve çinko mineralleri almamız lazım. Bunlar antioksidan olarak ilk akla gelenlerdir. Böylelikle yumurta, ıspanak, havuç, brokoli portakal, kuruyemişler, ıspanak, sarımsak, mantar, zeytinyağı ve kuru baklagiller gibi besinleri tercih edip, tüketmeye çalışmalısınız.

Antioksidan Nelerde Bulunur

Bal

Bal içerisinde bulunan antioksidan ve antimikrobiyal özellikleriyle soğuk algınlık ve boğaz ağrısındaki hafifleticiliği ile etkili olmaktadır. Bitki çaylarının içerisine 1 çay kaşığı atabilir veya kahvaltılarınız da tüketebilirsiniz.

Çörekotu Tohumu

Uzmanların araştırmalarına göre mevsim değişimlerinde yaşanan sorunlar alerji, astım ve diyabet gibi birçok hastalıklara karşı iyi geldiğini ve bağışıklık sistemini de güçlendirdiğini belirtti. Her sabah aç karnına 1 çay kaşığı çörekotu ve 1 çay kaşığı balı karıştırarak tüketebilirsiniz.

Protein ve Kalsiyum İçeren Zengin Besinler

Kalsiyum vücudun su dengesini dengeler ve ödemi azaltır. Süt ve süt ürünleri sadece protein değil ayrıca kalsiyum içeriği de bulunuyor ve bağışıklıkları güçlendiriyor. Süt, kefir, yoğurt, peynir, ayran, yumurta, tavuk, et ve balık gibi proteinli gıdaları tüketmeye çalışın.

Beta-Glukan

Beta-Glukan enfeksiyonlara ve birçok hastalıklara karşı vücudun mücadelesinde yardımcı olur. Beyaz kan hücrelerinin aktif olmasını sağlar ve bağışıklık sistemini destekler. Eczanelerde bağışıklığı desteklemek için kapsül şeklinde satılıyor.

Düzenli ve Yeterli Uyku

Düzenli ve yeterli uyku fiziksel ve ruhsal sağlığınızı korur. Düzensiz ve yetersiz uyku sonucu bağışıklık sisteminde olumsuz etkiler bırakıyor. Birçok kronik hastalıklara zemin hazırlıyor.

Mevsim Geçişlerinde Bağışıklığınızı Güçlendirecek Öneriler sizler için yazdık. Mevsim geçişlerindeki hastalıklardan korunmak için sağlıklı bir yaşam için dikkat etmeniz konuları yukarıda işledik.

Tüm yazı ve etkinliklerimiz için anasayfamıza göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir