Marteniçka Nedir? Hakkında Bilmedikleriniz

Martenitsa, diğer bir adıyla da halk arasında bilinen Marteniçka; 1 Mart ile başlayarak Mart ayının sonuna kadar süren bir gelenektir. Marteniçka bilekliği kırmızı ve beyaz yünden oluşan bir bilekliktir. Kırlangıç veya leylek görünceye kadar bileğinden çıkartılmayan bu süsü taktıktan sonra dilek tutulur ve leylek görüldüğünde ise dileğin kabul olduğuna inanılır. Marteniçka Nedir? Hakkında Bilmedikleriniz

Bulgarlara özgü bir gelenek olduğu bilinse de günümüzde artık bulgarlar ailelerine ve arkadaşlarına hediye ettikleri marteniçka bileklikleri hepimiz takıyoruz.

Peki Marteniçka Nedir? Hakkında Bilmedikleriniz Neler?

Ülkemizde Trakya bölgesinde kutlanan bu gelenek artık tüm Türkiye’de kutlanmaktadır. Marteniçka, baharın gelişi münasebetiyle geleneksel Baba Marta yani Marta Nine günleri başlamış olur. Çok eskilere dayanan Baba Marta, aslında Bulgaristan’a has bir gelenektir.

1 Mart baharın başlangıcıdır, doğanın uyanışıdır.. Bereket, bolluk ve bahar’ı bekliyoruz.

Marteniçka bilekliğini kendiniz evde yapabilirsiniz. Şöyle ki kırmızı ve beyaz ince bir ipi iç içe geçirerek bileğinize uygun şekilde bağlayarak dilek tutabilirsiniz. Her yıl mart ayında takılan kırmızı beyaz iple yapılmış bileklik aslında mart ayındaki o esen rüzgarları kışın yorgunluğu atmak için ve bahara giriş için takılır. Ayrıca kadınlar saçlarına da takabilir.

Balkanlara ait bu köklü gelenek olan Marteniçkaların en önemli şekiller ise; “Pijo ve Penda” adıyla bilinen kırmızı ve beyaz ipten yapılmış kuklalardır.

Bileklikteki kırmızı ve beyaz ipin anlamı beyaz renk uzun ömrü, kırmızı renk ise sağlık ve gücü temsil etmektedir.

Marteniçkalar ayrıca ağaçlara da asılabilirler. Genellikle hediye edilen kişilere bileklikleri takarken sağlık ve kazanç dilemeleri tavsiye edilir.

Aynı zamanda marteniçkalar çiçek açmış ağaç görüldüğünde de çıkarılabilir ve o ağaca bağlanarak dilek tutulur.

Marteniçka’nın bir diğer adı Mart ipi’dir.

Marteniçka Örnekleri

Marteniçka Bileklik Örnekleri

Marteniçka Bileklik Örnekleri
Marteniçka Bileklik Örnekleri
Marteniçka Bileklik Örnekleri

Marteniçka Bileklik Nasıl Yapılır?

Marteniçka Bileklik Nasıl Yapılır?

Marteniçka bilekliği yapımı oldukça kolaydır. Bir beyaz ve bir kırmızı ipi bileğinizin kalınlığına göre kesip iki ucundan bağlayın ve örgü gibi saat yönünden kıvırın ardından bileğine takıp bağlayın.

Marteniçka Nedir? Hakkında Bilmedikleriniz gibi diğer blog yazılarımız için Anasayfamızı ziyaret ediniz.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir