Lassa Virüs Salgını Nedir?

Lassa virüs salgını ateş yapar mı? Nedir bu yeni virüs? diye söylendiğinizi biliyorum. Korona virüs‘ün ardından Hanta virüs ve onunla aynı aileden olan Lassa virüs ortaya çıktı. Peki Lassa Virüs Salgını Nedir?

Lassa ateşi veya Lassa virüsü, ilk olarak Nijerya’da görülmüştür. Genellikle vakalarının yıllık grafiğine bakıldığında genellikle ıslak mevsimde (Mayıs – Haziran) “Mastromy” sıçanlarının üreme döngüsünü izleyen kuru mevsimde (Aralık-Nisan) görülür.

Koranavirüs ve Hantavirüs’ünden sonra Nijerya’da, hayvanlardan insanlara geçen ve ölümcül bir virüs olan Lassa ateşi salgınında hayatını kaybedenlerin sayısı hızla artıyor.

Lassa virüs nasıl anlaşılır?

Lassa ateşinin Benin, Gana, Gine, Liberya, Mali, Sierra Leone, Togo ve Nijerya’da olduğu biliniyor, ancak muhtemelen diğer Batı Afrika ülkelerinde de var..

Genellikle idrarla kontamine yiyeceklere veya ev eşyalarına veya enfekte Mastomys sıçanlarının dışkısına maruz kaldıklarında Lassa virüsü ile enfekte olurlar.

Lassa virüsü bulaşmış insanların yaklaşık %80’inde semptom görülmez. 5 enfeksiyondan 1’i, virüsün karaciğer, dalak ve böbrekler gibi çeşitli organları etkilediği ciddi hastalıklarla sonuçlanır. 

Lassa virüs’ün en önemli özellikleri;

  • Lassa virüsü bulaşmış insanların yaklaşık %80’inde semptom görülmez.
  • Lassa ateşinin kuluçka süresi 2-21 gün arasında değişmektedir.

Lassa Virüs Salgını Nedir? Lassa virüs’ün tedavisi var mıdır?

Panik olmanıza gerek yok fakat tanı ve acil tedavi şarttır. Genel vaka ölüm oranı% 1’dir. Lassa ateşinin son derecesinde hastaneye yatırılan hastalarda vaka ölümlerinin %15 civarında olduğu tahmin edilmektedir. Rehidrasyon ve semptomatik tedavi ile erken destekleyici bakım, kurtulmanızı sağlar.

Lassa virüs insandan insana bulaşır mı?

Fare ve kemirgenlerden insana bulaşan Lassavirüs, insandan insana ancak enfekte olmuş kişilerin kanı, salgıları, organları veya diğer vücut sıvılarıyla, özellikle sağlık ortamlarında doğrudan temas yoluyla bulaşabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir