Kut’Ül Amare Zaferi Ne Zaman? Kutül Amare Kuşatması Nedir?

Bu yıl Kut Ül Amare Zaferi’nin 104. yılını kutlayacağız. Unutulan zaferimiz Kut’Ül Amare nedir? Kut’Ül Amare Zaferi Ne Zaman? Kutül Amare Kuşatması Nedir? hakkında tüm detaylar bu yazımızda..

Kut’ül Amare, 1. Dünya Savaşı’nda tarihin gördüğü en kanlı savaşlarından biri oldu. Diğer bir adıyla Kutül Amare Kuşatması olarakta bilinir. 1. Dünya Savaşı’nın Irak Cephesi’nde, İtilaf Devletleri ile İttifak Devletleri arasında gerçekleşmiş bir kuşatma muharebesidir.

104. Yılında Kutül Amare Kuşatması Nedir?

Kut’Ül Amare Zaferi Ne Zaman? Kutül Amare Kuşatması Nedir?

Kut’Ül Amare, ismini Irak’ın Kut bölgesinden almıştır. Osmanlı Devleti de bu savaşta birden fazla cephede savaşmaktaydı. Özellikle bu cephelerden birisi de Irak Cephesiydi. 7 Aralık 1915’te başlayan bu muhabere 29 Nisan 1916 tarihinde zafer ile sona ermiştir. Irak Cephesi, İngilizler petrol sahalarını ele geçirmek amacıyla 15 Ekim 1914’te Bahreyn’i ve 23 Kasım 1914’te Basra’yı işgali üzerine açılmıştır. Irak, Bağdat’ın Kut bölgesinde bulunan 8000’den fazla İngiliz-Hint garnizonu Osmanlı Ordusu tarafından kuşatılır. 29 Nisan 1916’da ingiliz-hint garnizonun teslim olmasının ardından kuşatmada sağ kalanlar esir olarak Halep’e götürülür.

Kut’Ül Amare Nasıl Başladı

Kut’Ül Amare, Tümgeneral Charles Townshend komutasındaki İngiliz 6. Poona Tümeni (Hint Tümeni) Bağdat’a ilerlemeye çalışırken 22-23 Kasım 1915’te Selman-ı Pak Muharebesi’ni (Tizpon) kazanamayarak geri çekildi ve 3 Aralık’ta Kut’a sığındı.

Yeni kurulan Osmanlı 6. Ordusu’nun komutanlığına atanarak 5 Aralık’ta Bağdat’a varan Mareşal Colmar Freiherr von der Goltz Paşa’nın emriyle Irak ve Havalisi Komutanı Miralay ‘Sakallı’ Nurettin Bey’in birlikleri tam olarak 27 Aralık’ta Kut’u kuşattı.

İngiliz tarihçisi James Morris, Kut’un kaybını “Britanya (İngiltere) askeri tarihindeki en aşağılık şartlı teslimi” olarak tanımlamıştır. Bu yenilgi İngiliz basınında ve kamuoyunda çok büyük bir infial uyandırdı.

Bunun üzerine General Lake ve General Gorringe İngiliz ordusunda görevlerinden alınmış ve yerlerine General Maude getirilmiştir. Bu çarpışmaların askeri tarih açısından bir başka önemi de bilinen ilk havadan ikmal denemesini İngiliz ordusunun Kut‘taki birliklerini ikmal için 26 gün boyunca Dicle’deki Ora Üssü’nden 3 adet Short 184 tipi 225 beygirlik deniz uçakları ile bu kuşatma sırasında gerçekleştirmiş olmalarıdır. Ancak bu çaba yeterli olmamış ve sonucu değiştirmemiştir.

Kahraman Osmanlı Ordusu’nun kuşatması başarılı olup tarihe Kut’Ül Amare Zaferi geçmiştir.

Kut’Ül Amare Zaferi Ne Zaman?

Kut’ül Amare Zaferi, 27 Aralık’ta başlayarak 29 Nisan’da Osmanlı Ordusunun zaferi ile sonuçlanmıştır. Her 29 Nisan’da Kut’ül Amare Zaferi anılır.

Kut’ül Amare’nin 104. Yılı Kutlu Olsun!

29 Nisan 2020 tarihinde Ku’tül Amare Zaferinin 104. yılı kutlanacaktır.

Kut’ül Amare Süleyman Askeri Bey Neden İntihar Etti?

İngilizler, Irak Seferi’nin başında Osmanlı’ya karşı üstünlük sağlayarak Bağdat’a doğru ilerlemeye başlamışlardı. Çok geçmeden ilerleyiş yavaşlamış ve durdurulmuştur. Başkomutan Vekili Enver Paşa, Irak cephesinin başına Süleyman Askeri Bey’i getirmişti. Süleyman Askeri Bey, bölgedeki yerel güçleri de örgütleyerek İngilizleri durdurmayı planlıyordu. İngilizlerin ilerleyişine rağmen İttihat ve Terakki kuvvetleri destek olarak bölgedeki güçlerini kolordu seviyesine çıkarmıştı.

Süleyman Askeri Bey’e ait Osmanlı birlikleri Nasırıye’yi ele geçirip, Şuayibe bölgesinde İngiliz birliklerine saldırdı. Ancak imkansızlıklar neticesinde Osmanlı askerleri zayıf düşüyordu. Büyük kayıpların ardından geri çekilmek zorunda kalındı. Durumu gururuna yediremeyen Süleyman Askeri Bey hayatına son verdi.

Kut’ül Amare’nin Kahraman Askeri Halil Kut Kimdir?

Halil Kut Paşa Kimdir?

Hilal Kut, 1882 yılında İstanbul’da doğmuştur. Mustafa Kemal Atatürk’ün sınıf arkadaşıdır. Enver paşa’nın kendisinden bir yaş küçük amcasıdır. Kafkasya Cephesi’nden kolordusuyla beraber Irak Cephesi’ne takviyeye gelen Halil Bey, bu muharebede geri çekilme emrini veren Miralay Nurettin Bey’in yerine 9. Kolordu Komutanı olarak atandı.

Halil Kut aynı zamanda Kut’ül Ammare Kahramanı olarak da bilinir. Üstün başarılarından dolayı 1934 yılında Soyadı Kanunu’nun çıkmasından sonra Mustafa Kemal Atatürk tarafından Kütülammare Zaferi nedeniyle “Kut” soyadı verildi. 1957 yılında İstanbul’da vefat etmiştir.

Irak Ordusu Komutanı Halil Paşa’nın, Kut’ül-Ammare zaferinden sonra 6. Orduya yayınladığı mesaj şöyledir:

Arslanlar! Bütün Osmanlılara şeref ve şan, İngilizlere kara meydan olan şu kızgın toprağın güneşli semasında şehitlerimizin ruhları sevinçle gülerek uçarken, ben de hepinizin pak alınlarından öperek cümlenizi tebrik ediyorum. Ordum gerek Kut karşısında ve gerekse Kut’u kurtarmaya gelen ordular karşısında 350 subay ve 10 bin erini şehit vermiştir. Fakat buna karşılık bugün Kut’ta 13 general, 481 subay ve 13 bin 300 er teslim alıyorum. Bu teslim aldığımız orduyu kurtarmaya gelen İngiliz kuvvetleri de 30 bin zayiat vererek geri dönmüşlerdir. Şu iki farka bakılınca, cihanı hayretlere düşürecek kadar büyük bir fark görülür. Tarih bu olayı yazmak için kelime bulmakta müşkülata uğrayacaktır. İşte Osmanlı sebatının İngiliz inadını kırdığı birinci zaferi Çanakkale’de, ikinci zaferi burada görüyoruz.
Halil Paşa’nın Kut’ül Amare Zaferi Sonrası 6. Orduya Mesajı

Ek olarak

Ülkemizdeki pop şarkıcı Burak Kut, Kut’ül Amare Kahramanı Halil Kut’un öz torunudur.

Diğer blog yazılarımız için anasayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir