Koronavirüsü Hafif Geçirdiğimiz Nasıl Anlaşılır?

Koronavirüsü Hafif Geçirdiğimiz Nasıl Anlaşılır?, günümüzde yaşadığımız salgını uzmanlar tarafından farkında olmadan veya hafif geçirenlerde ki belirtileri açıklandı. Dünyada koronavirüs ile savaş devam ediyor. Ne yazık ki ölü sayısındaki artış durdurulamıyor. Çok kolay bulaşan bir virüs. Ayrıca virüsü hastalığı farkında olmadan veya hafif belirtiler ile geçirenlerin sayısınında çok olduğu söyleniyor. Bu sebeple birçok ülkede başta ABD olmak üzere bağışıklık kazanan kişiler tespit edilip hastalığı hafif anlamadan atlatanlara yönelik testler geliştirmektedir.

Koronavirüsü Hafif Geçirip veya Geçirmediğimizi Nasıl Anlarız?

Dünyada genel olarak koronavirüsü tolum olarak en doğun olarak 20-49 yaş grubu geçirmektedir. Fakat bu grubun sadece yüzde 15-20’si hastaneye başvuruyor. Sadece 15-20’si şiddetli belirtiler geçiriyor. Bu hastalığı hafif belirtiler ya da tamamen belirtisiz geçirenlere yönelik bir hafta sonrasında antikor çıkıyor ve 2 hafta sonra tespit edilmektedir. Örnek olarak belirtisiz haberi olmadan atlatan veya geçirenler pozitif bir hasta olduğunda yapılan taramalarla tespit edilmektedir. Uzmanlar tarafından bu tip hastalarda antikor gelişip bağışıklık artışı olmaktadır.

Koronavirüsü Hafif Geçirenlerde Ne Gibi Şikayetler Olur?

Hafif geçirenler veya belirti göstermeden geçiren bu kişilerde en önemli belirti ise halsizlik ve sırt ağrıları oluyor. Bunların dışında hafif ve daha az bir şekilde öksürük, üşüme, karın ağrısı ve ishal gibi sorunlarda yaşanabiliyor.

Koronavirüsü Bir Kez Atlatan Tekrar Geçirebilir mi?

Uzmanlar tarafından teorik bilgilere göre evet geçiriliyor denilmektedir. 2 milyonu aşmış vakaya bakıldığında hastaların iyileştikten sonra yüzde 30 kadarında antikor tespit edilmiştir. Bu nedenle antikorun düşük düzeyde olduğu söyleniyor. Düşük düzeyde olduğu için ne kadar virüsü yok edebilecek güce sahip olduğunu bilinmiyor. Bu sebeple bir kez geçirip atlatan biri tekrar geçirebilir düşüncesiyle hareket etmeli ve önlemini almalıdır.

Koronavirüsü Geçiren Kişilerin Organlarında Hasar Kalır mı?

Uzmanlara göre hafif ve belirtisiz geçiren kişilerde hemen hemen hiç hasar kalmıyor denilmektedir.

Koronavirüsü Hafif Geçirdiğimiz Nasıl Anlaşılır?, sizler için yazdık. Bütün açıklanan tedbirlere uyarak sonuna kadar devam etmeliyiz.

Tüm yazı ve etkinliklerimiz için anasayfamıza göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir