Koronavirüs ve Salgın Dönemi Oruç Tutulur Mu?

Koronavirüs ve Salgın Dönemi Oruç Tutulur Mu?, geçtiğimiz günlerde uzmanlar bağışıklık sisteminin önemini özenle vurguladı. Bağışıklık sisteminin zayıf olan kişilerde virüse yakalanma oranının daha yüksek olduğunu söylediler. Günümüzde yaşadığımız salgın nedeni ile birçok kişi bağışıklık sisteminin zayıflaması düşüncesiyle oruç tutma konusunda karamsarlık yaşıyor. Bazı uzmanlar hasta olmayan ve virüsten etkilenmemiş kişilerin istekleri durumunda oruç tutmaları mümkün olduğunu söyledi. Sağlıklı kişiler ve bireyler oruç tutabileceğini belirtti. Uzun bir araştırma sonrası açlığın vücuttaki inflamasyonu azaltabilceğini belirtti. Özellikle kişilerin iftar ve sahurda yüksek miktarda ve çok çeşitli gıdalarla beslenmemeye dikkat etmeliler. Yeterli almanız gereken sıvı miktarını almalısınız. Yeterli sıvı alınmaması halinde viral enfeksiyonlara karşı zayıf hale getirir. Bu sebeple oruç tutacak kişilerin iftar ve sahurda sıvı gıdalar tüketmelisiniz. Bağışıklığı güçlendirmek içinde protein ağırlıklı beslenmekte çok önemlidir. Özellikle yeterli miktarda su tüketin. Uzun süreli açlık sonrası kan şekeri düşmesi yaşanabiliyor. Bu nedenle karbonhidratlı yiyeceklere yönelmeyin, yağlı ve tatlı gıdalardan uzak durmalısınız. Yeterli sıvıyı alırsanız bu sorunun önüne geçebilirsiniz. Oruç tutan kişiler özellikle iftarda sebzelerle, proteinli gıdalarla, meyveler, taze sıkma meyve suları ile beslenenin. Bağışıklık sisteminizi yüksek bir şekilde olumlu etkileyecektir.

Oruç Tutarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

 • Sahurunuzu yapmadan oruç tutmayın
  Uykunuzu bölmemek için sahura kalkmamayı ihmal etmeyin. Kesinlikle sahur öğününü atlatmayın.
 • İftardan sonra kesinlikle ara öğün tüketin
  İftarda hafif yiyecekler tüketin. İftardan sonra öğün tüketmek aç kalan midenin sindiriminin zorlanmasını engeller.
 • Sahurda özellikle kahvaltı tercih edin
  Kesinlikle sahurda mideyi yormayan ve zorlamayan az yağlı proteinli besinler tüketin. Proteinli besinler tokluk hissi vererek orucu daha rahat tutmanıza yardım eder.
 • İftarda kızartma ve tatlılardan uzak durun
  İftarda kızartmalı besinler, pilav, makarna ve şerbetli tatlıları yüksek miktarda tüketmemeye çalışın. Kilo alımı ve mide sorunları için kızartma yerine zeytinyağlı ve etli sebze yemeklerini tercih etmelisiniz.
 • Sıvı tüketiminize çok dikkat edin
  Biliyorsunuz ki günlük su ihtiyacı 2-2,5 litre. Sıcak yaz günlerinde az su tüketimi böbrek sorunları ve birçok sağlık problemleri doğurur. Ayrıca çok şekerli ve asitli içecekler tüketmemeye özen gösterin.
 • Kabızlığı önlemek amacı için baklagillere ağırlık verin
  Ramazanda genelde oruç tutanlarda sindirim sistemi problemlerinin başında yer alıyor. Bu nedenle her iftarda salata, sebze yemekleri ve meyve tüketimine dikkat edin. Ekmek olarak buğday, çavdar ve kepek çeşitlerini tercih etmelisiniz.
 • Hamileler, şeker hastaları ve böbrek hastaları çok dikkat etmeli
  Açlık ve susuzluk metabolizma dengesini bozabilir. Sağlık problemleri olan kişiler oruç tutmamalıdır. Şeker hastaları günde az ve sık yiyerek kandaki şeker düzeyini koruyabilir.

Koronavirüs ve Salgın Dönemi Oruç Tutulur Mu? sizler için yazdık. Bu zorlu günlerde bağışıklık sistemine dikkat ederek herkesin mutlaka dikkatli ve önemle beslenmelidir.

Tüm yazı ve etkinliklerimiz için anasayfamıza göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir