Corona Virüsünden Korunma Yolları Nelerdir?

Yeni Corona virüsünden nasıl korunabilirim?, (Cov-19) Corona Türkiye’ye malesef ki geldi! Korona Virüsünden Nasıl Korunurum? gibi sorularınızı duyar gibiyiz. Bu yazımızda sizlere Corona virüsünden nasıl korunacağınız ve bu korunma yollarından bahsedeceğiz.

Hubei eyaletinin büyük çoğunluğu Çin’in başkentinde en az  74.576 kişi öldü. Başkenti Wuhan – virüsün ilk ortaya çıktığı yer. Ölümler Hong Kong, Filipinler, Japonya, Fransa, İran, Tayvan ve Güney Kore’de de doğrulandı. Şimdi ise bir diğer komşu ülkemiz Yunanistan’da görüldü.

Öncellikle Corona, üst solunum yolu enfeksiyonuna benzer bir şekilde yoğun ateş ile belirti vermektedir.

COV-19 Yeni korona virüs; Şiddetli bir akut solunum yolu sendromu ile anlaşılabilir. Koronavirüsü kısaca SARS-CoV-2, 2019’da varlığı keşfedilen pozitif yönelimli ve tek iplikçikli RNA virüsü olan yeni tip bir koronavirüs’tür.

İşte Corona Virüsünden Korunma Yolları Nelerdir?

Korona Virüsünden Nasıl Korunurum?

Yeni Koronavirüs hakkında endişeleniyorsanız, kendinizi nasıl koruyacağınız aşağıda yazmaktadır.

Koronavirüs Nasıl Bulaşır: Hasta kişilerin öksürmeleri aksırmalarıyla ortama saçılan damlacıkların solunması ile bulaşır. Hastaların solunum parçacıkları ile kirlenmiş yüzeylere dokunulduktan sonra ellerin yıkanmadan yüz, göz, burun veya ağıza götürülmesi ile de virüs alınabilir. Kirli ellerle göz, burun veya ağıza temas etmek risklidir.

Bilim insanlarına göre, öksürük ve hapşırma’dan dolayı ortaya çıkan damlacıklar 10 dakikaya kadar havada asılı kalabilir..

Corona Virüsünden Korunma Yolları Nelerdir?

Koronavirüs Cov-19 Korunmanın Yolları Şunlardır;

  • El temizliğine dikkat edilmelidir. Ellerimizi yemek yedikten sonra, dışarıdan geldikten sonra mutlaka yıkamalıyız.
  • Kirli ellerle göz, burun ağız ve yüz temasında bulunmayınız.
  • Hasta insanlarla temastan kaçınmalıdır. Mümkünse 1 metre uzak durmalısınız.
  • Hasta biriyle temas’ta bulunmak zorunda kalırsanız. Temas sonrasında ellerinizi 20 saniye boyunca bol sabun ile yıkayıp iyice durulamalısınız.
  • Herhangi bir hapşurma, aksırma, öksürük durumlarında tek kullanımlık peçete kullanmalısınız. Kağıt peçetenin bulunmadığı durumlarda dirsek içini kullanarak çıkacak olan damlacıkların etrafa yayılmasını engellemelisiniz.
  • Sağlıklı bireylerin maske kullanmasına gerek yoktur. (26 Şubat 2020) Ülkemizde henüz Koronavirüs vakası görülmemiştir.
  • Eğer grip gibi bir enfeksiyon geçiriyorsanız mutlaka kalabalık yerleri gezerken maske takmalısınız.
  • Ellerinizi ve yüzünüzü gözünede değdirmeden sirkeli su ile yıkayabilirsiniz.
  • Tuzlu su ile burun ve ağızda gargara yapınız!

Dünya Sağlık Örgütü , öksürme ve hapşırma gibi solunum yolu rahatsızlığı belirtileri gösteren kişilerle yakın temastan kaçının diye uyarılar yapmaktadır.

Dünya Sağlık Örgütü Cov-19 için Korunma Yolları

Koronavirüs Türkiye’ye gelmiştir. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın gece yaptığı basın toplantısında yaptığı açıklamaya göre 1 vaka pozitif olarak sonuçlandı. Fakat endişelenmenize gerek yok şu anda durumu iyi..

Ailesi ve yakın çevresi de karantina altında!

Bu nedenden dolayı önlem almanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. Lütfen kişisel bakıma özen gösteriniz. Umuyoruz ki tüm dünya’yı etkisi altına alan bu virüsten kurtulacağız..

Corona Virüsünden Korunma Yolları Nelerdir? gibi diğer blog yazılarımız için anasayfamızı ziyaret ediniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir