Koronavirüs Test Kiti Ne Zaman Gelir?

Koronavirüs tüm Dünya ve Türkiye’de yayılmaya devam ediyor. Hasta kişiler bazen koronavirüs olduğunu anlayamayabilir. Bundan emin olmak için Korona Test Kiti ile kişinin enfekte olup olmadığını anlayabiliriz.

Ardından Türk Bilim Kurulu’nun öncülüğünde Koronavirüs kontrolü için Türkiye de test kiti araştırmalarına başladı. Peki Korona Test Kiti Ne Zaman Gelir?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüsünün kısa sürede tespit edebilen yerli kit üretimi çalışmasında Türkiye’nin başarı sağladığını söyledi. Türk Bilim İnsanlarının ürettiği yerli kit 90 ila 120 dakikada kan tahlilinde virüs olup olmadığını belirleyebildiklerini söyledi.

Türkiye’nin ürettiği bu yerli kit’e diğer ülkelerden de talep geldiğini söyleyen Sağlık Bakanı, kısa sürede kullanılmaya başlanacak. Avrupa’daki çoğu ülkenin koronavirüs test kitlerinin 3 saatte sonuç vermekte..

Türkiye’de koronavirüs testi 12 – 24 saatte hastanın enfekte olup olmadığı anlaşılıyordu. Fakat artık 90 – 120 dk arasında hızlı bir şekilde anlaşılacak ve en hızlı müdahale ile hastanın tedavisine başlanacak.

Test Kiti Ne Zaman Gelir?

Test Kiti Ne Zaman Gelir?
Test Kiti Ne Zaman Gelir?

Test kiti şimdilik sadece hastanelerde bulunmaktadır. En kısa zamanda eczanelerde ve marketlere gelmesi an meselesi. Klinik olarak hastaneye yatırılan kritik hastaların yanı sıra kendini kötü hisseden kişiler test kitini beklemeden ALO 184 arayarak yetkililere durumunu izah edebilir. Vakaların çoğalması önlemek amacıyla hastanın çevresiyle yakın mesafede bulunmaması kendisini hava alan bir odada izole etmesi gerekmektedir.

Diğer koronavirüs hakkında bilgiler ve haberler için blog sayfamızı ziyaret ederek arama yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir