Kobe Bryant’ın lakabı Black Mamba ne anlama geliyor?

Kobe Bryant’ın Hayatı

Amerika’lı ünlü basketbol oyuncusu Kobe Bryant helikopter kazasında hayatını kaybetti. Bu acı olayda Byrant’ın 3 yaşındaki kızı Gianna’da hayatını kaybetti..

Tam adı Kobe Bean Bryant olan Black Mamba lakaplı ünlü basketbol oyuncusu 23 Ağustos 1978 Amerika’nın Philadelphia, Pensilvanya eyaletinde doğdu. Byrant liseden sonra üniversite’ye gitmeyerek direkt NBA’de Lakers takımına dahil oldu ve tüm kariyerini Lakers’da devam ettirmişti. Ayrıca, Kobe 2009-10 sezonunu şampiyon olarak tamamlayarak kariyerinin 5. yüzüğünü elde etti ve üst üste 2. kez finallerin en değerli oyuncusu oldu. Bryant 34 yaş 100 gün iken NBA tarihinde 30.000 sayı barajını aşmayı başaran en genç oyuncu olmuştu.

Kobe Bryant iki numara olarak tabir edilen şutör gard pozisyonunda oynamaktaydı ve gerektiği zaman kısa forvet de oynayabilecek kapasiteye sahipti 1999 yılından itibaren her yıl All NBA takımına seçildi. 11 kez all-star kadrosuna yer almıştı. Çoğu zaman spor yazarları onu Michael Jordan’la karşılaştırmaktaydı.

Peki Kobe Byrant’ın lakabı Black Mamba (kara mamba) nereden geliyordu?

Black Mamba ne demek?

Peki Kobe Bryant’ın lakabı Black Mamba ne anlama geliyor?

Kobe Bryant’ın lakabı Black Mamba ne anlama geliyor?

Kobe Byrant’ın lakabı Black Mamba, saldırgan bir yılan türüdür. Byrant’ın oyun tarzı olarak saldırgan bir kara mamba’ya benzetildiği için sevenleri tarafından Black Mamba lakabını almıştır.

Black Mamba, (Kara Mamba) Elapidae familyasından son derece saldırgan ve zehirli bir yılan türüdür. Anavatanı Afrika olup, dünyanın ikinci en uzun zehirli yılanıdır. Erişkin kara mambaların ortalama boyu 2,5 metre civarındadır. En büyükleri ise 4,5 metre kadar olabilirler.

Kara mambanın tek bir ısırığı 100 civarı insanı öldürmeye yetecek kadar zehir içerir. Gerekli panzehir uygulanmadığı zaman ölüm kesindir. Ölüm oranı yüzde yüz olan tek yılandır. Kara mamba son derece agresif bir yılandır. Kendini tehdit altında hissettiği zaman çoğu yılanın aksine kaçmak yerine saldıracaktır. Kara mamba saldırı pozisyonu aldığı zaman boynunu düzleştirir, yüksek sesle tıslar ve siyah ağzı ile dişlerini gösterir. Vücudunun üçte biri kadar uzaklığa saldırabilir. Bu da yaklaşık olarak 1.20 metreye denk gelmektedir. Bu sayede birçok yılanın aksine kafa ve vücuda saldırır.

Kobe Byrant kariyerine 2016 yılında son vermişti. Basketbol dünyasının acı ve büyük kaybı Byrant’ a allahtan rahmet diliyoruz. Kobe Bryant’ın lakabı Black Mamba ne anlama geliyor? ve diğer blog yazılarımız için anasayfamızı ziyaret edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir