Kış Meyveleri Nelerdir?

Kış Meyveleri Nelerdir?, soğuk günlerde taze meyveler bağışıklık sisteminizi güçlendirip sağlığınıza destek olacaktır. Enfeksiyon, mikrop ve virüslerden uzak durmak için gün içinde meyve tüketmeniz gerekiyor. Tüketeceğiniz meyvelerin mevsiminde yenilen meyveler olmasına dikkat etmelisiniz. Mevsim meyvelerini seçerek vücut direncinizi güçlendirin. Yaz mevsiminden sonra kendinizi kışa hazırlamak için giyiminize özen gösterip, sağlığınıza dikkat ediyorsanız, sağlıklı mevsimine özel meyveler tüketmelisiniz. Şekersiz kış meyveleri tüketmeye dikkat etmelisiniz. Eğer şekerli meyveleri çok tüketirseniz kış aylarında hareketsiz kalınca kilo olarak size geri dönebilir. Her mevsimin kendine özgü meyveleri bulunuyor. Mevsiminde tüketilen meyveler vitamin ve tazelik açısından daha sağlıklı olmaktadır. Sağlık ve bol vitaminli kış meyvelerini aşağıda sizler için sıraladık.

Soğuk Günlerde Bol Bol Vitamin Alabileceğiniz Sağlıklı Meyveler

1- Portakal

Portakal, C vitamin, deposudur. Sadece için değil kabuğundaki beyaz kısmı da tüketilebilir. İçindeki C vitamini geneli kabuğundaki beyaz kısımda yoğun olarak bulunmaktadır. Mevsiminde ve taze tükettiğinizde selülit problemini önlemektedir. Soğuk algınlığına iyi gelir. Enerji verir. Kısacası portakal kış aylarının ilacı gibidir. Bol bol tüketmelisiniz.

2- Ayva

Ayva, vitamin değeri oldukça bol ve zengindir. Et yemeklerine koyarak tüketilebiliyor. A, B ve C vitamini, kalsiyum, potasyum ve lif oranı yüksektir. Ayva reçeli, tatlı ve meyve suyu bile yapılabilir. Ağız kokusunu giderir. İshale de iyi gelmektedir. Kış aylarında soğuklarda tüketerek hastalıklara karşı korunabilirsiniz.

3- Elma

Elma, birçok türü bulunuyor fakat kış aylarında tüketilmesi gereken bir meyvedir. E ve C vitamini bulunuyor. E vitamini cildinize iyi gelir ve C vitamini işe bağışıklık sisteminizi korumaktadır. Elma bağırsakları da çalıştırmaktadır. Antioksidan maddeler açısından zengin bir meyvedir. Kanser hücrelerine de iyi gelmektedir. Her gün 1 tane elma tüketmelisiniz.

4- Mandalina

Mandalina, dedik mi kış mevsiminin geldiğini anlarız. C vitamini deposudur. B vitamini bakımından da zengin bir meyvedir. Vücut direncine iyi gelir. Soğuk algınlığı, grip ve nezleye karşı çok iyi gelmektedir. Vücudunuzdaki mikropları atmanıza ve sağlınıza iyi gelen bire bir meyvedir.

5- Nar

Nar, biraz tatlı, mayhoş ve ekşi bir meyvedir. C vitamini ve Antioksidan maddeler açısından zengin bir meyvedir. Bağırsakları korur ve aktif bir şekilde çalıştırmaya yardımcı olur. Nar meyve suyu olarak da tüketilmektedir.

6- Kivi

Kivi, yaz ve kış meyvesi mi diye merak ediliyor, fakat kışın olgunlaşıp ve lezzetlendiği bilinmektedir. A vitamini de içerir. A vitamini görme bozuklukları, üreme fonksiyonları ve kemik gelişimine iyi gelir. Kanser hücrelerine karşı korur ve yüksek C vitaminine sahiptir. Kış aylarında hastalıklara karşı korur.

7- Greyfurt

Greyfurt, genelde kasımda şubata kadar taze ve tüketilmesi gereken bir meyvedir. Mevsiminde tüketmeniz daha yararlı olacaktır. A vitamini açısından zengin bir meyve, C ve B vitaminleri potasyum, magnezyum, bakır, sodyum, ve fosfor minarellerini de içerisinde bulundurur. Metabolizmayı hızlandırır. Yaraları çabuk iyileşmesinde yardımcı olur.

8- Armut

Armut, A, B1, B2 ve C vitamini, bakır ve fosfor içerir. Kış aylarında tüketilmesi gerekilen bir meyvedir. Kan ve kolesterol seviyesini dengeler. Birçok lif kaynağı ile yüksek besinler arasında yer alır. Midede hazımsızlık, yanma, bulantı ve kabızlığa iyi gelir. Bebeklerin ve çocukların gelişiminde mamaların içinde de kullanılabilir.

9- Trabzon Hurması – Cennet Elması

Trabzon hurması – Cennet elması bazı şehir ve yerlerde cennet hurması olarak da söylenmektedir. A, C ve E vitamini içerir. Kalp ve damar hastalıklarına karşı iyi gelir. Kışın tüketebileceğiniz meyveler arasında yer almaktadır.

Kış Meyveleri Nelerdir?, özellikle soğuk havalarda soğuk algınlığa, grip ve nezleye iyi gelecek meyveleri yukarıda yazdık. Mevsimine uygun meyvelerle sağlığınıza sağlık katın ve hastalılardan korunun.

Tüm yazı ve etkinliklerimiz için anasayfamıza göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir