Kekik Neye İyi Geliyor? Kekiğin 9 Faydası

Eski Mısırlılar kekiği mumyalama uygulamalarında kullanırken, eski Yunanlılar tütsü olarak kullandılar. Kekik Neye İyi Geliyor? Kekiğin 9 Faydası‘nı anlatacağız.

Kendine özgü tadı sayesinde kekik bugüne kadar yemeklerde ve etlerde baharat olarak kullanıldı. Ancak kekik, akne ve yüksek tansiyonu tedavi etme yeteneği gibi tıbbi özellikleriyle de ün kazanmaktadır.

Kekik hakkında kısaca bilgi vermek gerekirse; Kekik, antibakteriyel özellikleri ile de bilinir ve akne ile savaşan bir bileşen olabilir.

Kekik çayı güçlü anti-viral özellikler içerir. Kekik çayı ayrıca hafızayı uyarmaya, baş ağrılarını ve kas gerginliğini hafifletmeye, öksürükleri yatıştırmaya, ateşleri hafifletmeye ve soğuk algınlığı ve enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olur.

Kekiğin 9 Faydası

Kan basıncını düşürmek için kekik

Thymus linearis Benth.” Pakistan ve Afganistan’da bulunan bir kekik türüdür.

Bir çalışmada yüksek tansiyonu olan sıçanlarda kalp hızını önemli ölçüde azaltabildiğini ve aynı zamanda kolesterollerini düşürebildiğini buldu.

Kalp atış hızınızı düşürmek için kekik kullanabilirsiniz, yiyeceklerinizde tuz yerine kekik koyabilirsiniz.

Öksürüğü geçirmek için kekik

Yapraklarından elde edilen kekik esansiyel yağı, genellikle doğal öksürük ilacı olarak kullanılır. Yine bir çalışmaya göre kekik ve sarmaşık yapraklarının bir kombinasyonu öksürüğü ve diğer akut bronşit semptomlarını hafifletmeye yardımcı oldu.

Bir dahaki sefere öksürük veya boğaz ağrısı ile karşılaştığınızda, kekik çayı içmeyi deneyin.

Bağışıklığınızı güçlendirmek için kekik

Vücudunuzun her gün ihtiyaç duyduğu tüm vitaminleri almak zor olabilir. Neyse ki, kekik C vitamini ile doludur ve aynı zamanda iyi bir A vitamini kaynağıdır. Soğuk algınlığı hissediyorsanız, kekik toparlanmanıza yardımcı olabilir.

Dezenfekte etmek için kekik

Küf, her evde olabilecek ve evdeki tehlikeli bir hava kirleticidir. Kekik yağı, düşük küf konsantrasyonlarının cevabı olabilir.

Kekik ve timolün uçucu yağı birçok mantar öldürücü özelliğe sahiptir.

Zararlı haşerelerden kurtulmak için kekik

Son zamanlarda yapılan bir araştırmada, kekik özütünün sivrisinekleri kovabileceğini gösteriyor, ancak bahçenizde yetiştirmek yeterli değil. En iyi haşere mücadele sonuçlarını elde etmek için, kekiği ellerin arasına kekik yaprakları sür.

Ayrıca, bir çay kaşığı zeytinyağına dört damla kekik yağı ve su ile karıştırarak ev yapımı haşere kovucu sprey yapabilirsiniz.

İyi kokular için kekik

Organik ve doğal cilt bakım ürünleri artık birçok perakendecide bulunabilir ve birçoğunda kekik bulunur.

Ruh halinizi artırmak için kekik

Kekik esansiyel yağı, aktif maddesi karvakrol nedeniyle aromatik ve terapötik amaçlar için kullanılır.

2013 yılında yapılan bir çalışmada, karvakrolün nöron aktivitesini deneklerin iyi olma duygularını arttıracak şekilde etkilediği gösterilmiştir.

Bu nedenle, kekik veya kekik yağını düzenli olarak kullanırsanız, duygularınız ve ruh haliniz üzerinde olumlu bir etkisi olabilir.

İyi yemekler için kekik

Kekik, dünya mutfaklarında özellikle Fransa, İtalya ve Akdeniz’de kullanılan harika bir malzemedir.

Et veya kümes hayvanları hazırlanırken taze yapraklar veya bütün dallar kullanılabilir.

Kekik Neye İyi Geliyor? Kekiğin 9 Faydası gibi diğer blog yazılarımızı anasayfamızdan okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir