Kazakistan Gezi Rehberi

Merhaba sayın okur. Bugün sizlere ilk yurtdışı deneyimim olan Kazakistan’ da yaşadıklarımı, gezdiğim yerleri, Kazakistan kültürünü, gelenek-göreneklerini, yeme içme âdetlerini kısaca orada geçirdiğim süre zarfınca öğrendiğim her şeyden bahsedeceğim. Hadi Kazakistan Gezi Rehberi’ne geçelim!

İlk olarak sizlere Kazakistan maceramın nasıl başladığından bahsetmek istiyorum. Ben Türk Dili ve Edebiyatı okuyan bir öğrenciyim. Üniversite ikinci sınıfta Kazakistan, Türk Dünyası Üniversiteli Gençler Yaz Okulu adı altında yapılan bir yaz okulu eğitimi keşfettim. Bu eğitim, Ahmet Yesevi Üniversitesi’nde yani Türkistan’ da verilmektedir. Ben, bu yaz okulunu ikinci sınıfta keşfetmeme rağmen maalesef ki başvuruyu kaçırdığım için yaz okuluna gidemedim. Başvuru yapmam üçüncü sınıfımda gerçekleşti ve başvurum kabul edildi. Bu yaz okulu farklı ülkelerden gelen öğrencilere 1 ay boyunca dil eğitimi veriyor. Ben de Rusça ve Kazakça dil eğitimi görmek ve orayı gezmek için Kazakistan’ a gitme kararı aldım. Gelelim gitmeden önce yaptığım hazırlıklara…

Bir yıl boyunca bu okulu takip ettiğim için en uygun uçak biletini bulmak adına yola koyuldum ve tabiki de buldum! Aynı uçakta yan yana gittiğim öğrenci ile uçak biletlerimizin fiyatı arasında bin tl gibi bir fark vardı diyebilirim. Lafı çok çevirmeden uçak biletimi gidiş-dönüş olmak üzere 1.800 tlye aldım. Bileti aldıktan 1 hafta sonra uçağa bindim ve beş saat gibi bir süreden sonra Kazakistan’a ilk adımımı attım.

Kazakistan Gezi Rehberi: Kazakistan’ a nasıl giderim?

Sizlere ilk olarak Kazakistan’a nasıl gidileceğinden ya da benim nasıl gittiğimden bahsedeceğim. Ben dediğim gibi Türk Dünyası Üniversiteli Gençler Yaz Okulu uygulaması adı altında Kazakistan’a gittim. Bilindiği takdirde Kazakistan vize istemeyen bir ülke. Ben de Kazakistan’ a giderken vize gibi bir engelle karşılaşmadım. Kazakistan’a uçuş Türkiye’nin çoğu yerinden yapılmakta. Ben İstanbul da ki İstanbul Havalimanı’ndan uçuşumu aldım. Uçuşta herhangi bir aktarma olmadığı taktirde beş saat kadar bir süre sonra Kazakistan’ a varmış oluyorsunuz.

Kazakistan Gezi Rehberi: Kazakistan’ da yeme-içme kültürü

Sizlere Kazakistan yemek kültüründen bahsetmek istiyorum. Her ne kadar benim damak zevkime uymasa dahi -ki sizin damak zevkinize uyabilir- sizlere yemeklerinden bahsedeyim; Kazakistan’ da tuzlu yemekler çok fazla tüketilmiyor. Çoğunlukla tatlı yemekler yapılıyor. Bizde ‘yasak et’ olarak nitelendirilen at eti oradaki en pahalı et statüsünde kasaplarda yerini almakta. Acı kültürü hiç yok denilebilir. Örneğin; bizim kültürümüzde hamburger, döner vs. gibi yiyeceklerin yanında olmazsa olmaz acı bulunmaktadır ( Olmasa dahi istenildiği takdirde getirilmektedir.). Fakat ben Kazakistan’da hangi yerde yemek yersem yiyeyim; acı istediğim takdirde ellerinde acı olmadığı için getirilmedi. – ki oradaki arkadaşım acı yemediklerini söyledi.- Bizdeki mantı geleneği orada da oldukça yaygın fakat ufak bir farkla. Oradaki mantılar oldukça büyük yapılmakta. Ayrıca Kazakistan’ da kımız adı verilen -at sütü- bir içki içilmekte. Bu kımızı mayalayıp alkol olarak kullanan da var şifa için tüketende.

Kazakistan para birimi ve alış-veriş

Kazakistan’ da para birimi olarak ”tenge” adı verilen para birimi kullanılmakta. Türk parası ile kıyaslanacak olursa 100 tenge : 60 kuruş gibi bir birim fiyatı çıkıyor. Yani anlaşılacağı gibi Kazakistan tengesi Türk lirasından daha ucuz. Kazakistan’ da alışveriş genel itibari ile ucuz diyebilirim. Türk fiyatlandırmaları ile gıdalar vs. kıyaslanacak olursa , Kazakistan’ da su satış fiyatı bizdeki su satış fiyatından daha pahalı. Ayrıca giyim sektörü de Kazakistan’ da oldukça pahalı vaziyette. Oraya gittiğinizde kendinize kıyafet almanız şahsen çok mantıksız olur. O yüzden siz siz olun Kazakistan’ a gitme planı yaptığınız takdirde kıyafet alışverişinizi Türkiye’ den yapın ve öyle gidin. Bunların dışında kalan satış ürünleri Kazakistan’ da oldukça ucuz. Örneğin sigara, alkol, abur-cubur gibi ürünleri oldukça ucuza alabilirsiniz.

Kazakistan’ da kültür, âdet ve kurallar

Kazakistan Gezi Rehberi

İlk olarak Kazakistan’ da konuşulan dil üzerine yazımı başlatacağım. Kazakistan’ da iki dil kullanılmakta, Kazakça ve Rusça. Oraya gittiğimde bu konuda biraz zorlandım diyebilirim. Tabii ki bunun için de hazırlığımı yapmıştım. Kendi üniversitemde seçmeli ders olarak Rusça aldım. Fakat bilindiği gibi konuşma dili yazı dilinden üslup olarak farklı olabiliyor. Orada insanlar arasında Türkçe konuşan kişilerde var. Bu kişilerin çoğunluğu Türkiye ye Erasmus ya da belirli bir amaçla gelmiş kişilerden oluşuyor. Gitmeden önce belirli kelimeleri öğrendiğiniz takdirde çok fazla yabancılık çekeceğinizi düşünmüyorum. Kazak kadınlarının giyim kuşamlarımdan biraz söz etmek istiyorum. Kazak kızları oldukça süslü, canlı renklerde ve parlak kumaşta kıyafetler giymekte. Çoğunlukta etek veya elbise giyiyorlar. Büyük kadınlar ise çoğunlukla koyu renkte kıyafetler giymeyi ve baş örtüsü takmayı tercih ediyorlar. Eski kültürlerinden bildiğim kadarıyla Kazak kızları bekar olduğu süre zarfınca süslü, renkli ve parlak kumaşta kıyafetler giyiyordu. Yaşı büyük olan kadınlar ise baş örtüsü takıp koyu renkte kıyafetler giymekteydi. Bu sebeple giyiniş şekil ve tarzlarının Kazak kadınlarının geçmişten beri devam eden bir kültür niteliğinde olduğunu söyleyebilirim.

Kazakistan’ın kültür, âdet ve kurallar nelerdir?

Diğer bir konu ise âdetler. Kazakistan’ da garibime giden âdetlerden bahsetmek istiyorum. Otostop çekmek… Orada otostop çekmek asla garip karşılanmıyor. Bunu bütün insanlar yapıyor. Çünkü orada otostop çekmek bizim ülkemizde olduğu gibi değil. Orada taksicilik kavramı otostop çekilen taksilerle karşılanmakta. Yani herkes taksici. Kişi gideceği yere kadar olan ücretini ödüyor ve istediği yere durdurduğu araba ile gidebiliyor. Ayrıca oldukça da ucuz. Örneğin bizim ülkemizde 20 tlye taksiyle gittiğin bir yere orada 1-2 tlye gidebiliyorsun. Garipsediğim âdet kavramları arasında kız kaçırma olayı da var. Orada kız kaçırıldıktan sonra kaçırdığı kişinin himayesine girip onunla evlenmek zorunda oluyormuş. Bu âdete canlı olarak şahit olmadım. Sadece oradaki kişilerden aldığım duyumla biliyorum diyebilirim.

Kazakistan’ da garipsediğim kurallara da kısaca girecek olursam, orada bizim ülkemizde olduğu gibi sokakta istediğin yerde sigara içemiyorsun. İçersen ceza uygulaması oluyor ki oradaki insanların çok çok azı sigara içiyor (Ben sigara içen yerli birini görmedim.). Sigara içmek için belli başlı sigara içme alanları var. Orada sigara içildiği takdirde problem olmuyor. Tabii insanların garip bakışlarını aldırmadığın sürece. Diğer bir kural ise karşıdan karşıya yolda kafana göre geçemiyorsun . Yaya geçitlerini kullanmak zorundasın. Kurala uymadığın takdirde onun da cezası tabii ki var.

Kazakistan Gezi Rehberi: Kazakistan’ da gezip görülmesi gereken yerler

Kazakistan Gezi Rehberi

Bağımsız 7 Türk devletinden biri olan Kazakistan’ da sizlere gezdiğim yerlerden bahsetmek istiyorum. İlk olarak sizlere üniversitesine gitmiş olduğum Ahmet Yesevi’ nin türbesine gidilmesi gereken yer olarak önerebilirim. Bu türbe Türkistan’ da bulunmaktadır. Tarihi yapısı ile bu yer oldukça ilginizi çekebilir. Eğer türbeyi ziyaret edecek olursanız yine Türkistan’ da bulunan önemli tarihi eser olarak Hoca Yesevi’ nin hocası olan Arslan Bab türbesini ve onun yakınlarındaki Otrar’ ı da ziyaret etmenizi öneririm. Bu yerlere gitmişken deve serüvenini de kaçırmamanızı tavsiye ederim.

Kazakistan’ da nereleri gezdim?

Kazakistan Gezi Rehberi

Kazakistan’ nın eski başkenti olan Almatı’ da da oldukça güzel gezilecek yerler bulunmakta. İlk olarak sizlere Kok-Tobe Hill den bahsetmek istiyorum. Buraya teleferik ya da araba aracılığı ile ulaşım mümkün. Almatı şehrinin en yüksek tepelerinden biri olan bu yer oldukça muazzam manzarası olan yerdir. Tepede lunapark, teleferik, ters ev, The Beatles’in heykeli gibi unsurlar bulunmakta. Eğer Kazakistan’ a gidecek olursanız bu yere uğramadan gitmeyin diyebilirim. Diğer bir gezi noktası Medeu kayak merkezi. Buraya gittiğiniz zaman en çok ilginizi çekecek olan şeylerden biri elinde akbaba olan fotografçılar olacaktır. Eğer korkunuz yoksa ya da korkunuzu kıracak olursanız akbaba ile burada fotoğraf çektirme zevkini sonuna kadar yaşamanızı isterim. Diğer bir kayak merkezi olan Shymbulak kayak merkezinde de oldukça güzel manzaralara tanık olacaksınız.

Gezilecek yerler

Kazakistan Gezi Rehberi

Gezilecek yerlerden bahsetmişken Panfilov’s parkını da es geçmemek gerek. Bu parkta 2. Dünya savaşında hayatını veren askerlerin heykelleri bulunmakta. Gezilecek yerler listesine müzeleri eklemezsek olmaz. Yihlasa halk müzesi oldukça tarih kokan bir müze. Bu müzede Kazak halkının geçmişten günümüze müzik aletleri bulunmakta. Zenkov’s katedralinin de oldukça muazzam mimarisi var. Ayrıca katedralin önünde at gezintisi yapma şansınız da bulunmakta. Gitmişken orayı da ziyaret etmenizi umarım. Bu katedralin ve müzenin yanında Arkeoloji müzesi, Kunayev müzesi ya da Kazan katedrali gibi gezilecek şahane müze ve katedraller bulunmakta. Kazakistan’a gitmişken Altın elbiseli adamı ziyaret etmezseniz olmaz. Ya da Almatı gölü gibi muazzam doğa yerlerini gezmenizi de içtenlikle tavsiye ederim.

Kazakistan Gezi Rehberi

Gezilecek yer kısmına gelecek olursak, Kazakistan’ ın yeni başkenti olan Astana yani Nursultanı ve Çimkent’ i es geçmemenizi umarım. Tarihi ve şahane doğa yapısını içerisinde barındıran Kazakistan için sayılacak birçok yerler umarım vardır. Ben sizler için gidip gezdiğim ya da gitmeyi çok istediğim yerleri paylaştım. Kazakistan’ a gitmek isteyen kişiler için yazdıklarım umarım yardımcı olur. Teşekkürler…

Diğer blog yazılarımız için Anasayfamızı veya Blog sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir