Karantinada Stresten Kurtulmanın Yolları

Karantinada Stresten Kurtulmanın Yolları, günümüzde yaşadığımız zor zamanlardan korunmak için toplumsal olarak zor günler geçiriyoruz. Tüm dünyayı etkisi altına almış bu virüs bir yandan stres yaparak modumuzu da düşürüyor. Doğal olarak insanların strese karşı tepkileri ve yaşadığı durumlar değişiyor. Bu olaylar panik seviyesi, ruhsal sağlık ve yakınlarımızı olumsuz yönde etkiliyor. Herkesin sosyal mesafe kısıtlamaları bu durumları tetikliyor. Stres kaçınılmaz bir olaydır. Birinin yaşadığı stres seviyesi başka bir kişide etki etmeyebilir. İsterseniz dünyanın en mutlu insanı olsanız bile zaman zaman strese maruz kalabilirsiniz. Evde kaldığımız bu günlerde kendimizi düşünüp ve dikkat etmeliyiz. Stresten kurtulmanın ve kişilere iyi gelecek yolları sizler için sıraladık.

Stresten Korunmanın Basit ve Etkili Yolları

Egzersiz Yapın

Evde kaldığımız günlerde her gün kesinlikle egzersiz yapın. Bu size fiziksel ve ruhsal sağlığınıza büyük derece yarar sağlayacaktır. Ailenizle birlikte eğlenerek hep birlikte egzersizler siz için mükemmel olacaktır. Bu sırada bol bol su için. Egzersizler için kullanılabilecek birçok uygulama var. Evde yapabileceğiniz egzersizler ailenizle birlikte 1 saati geçmeyerek hem size hemde fiziksel olarak büyük fayda sağlayacak.

Kitap Okuyun

Böyle bir dönemde okumak için herkesin büyük bir zamanı ve fırsatı bulunuyor. Araştırın okuyun ve kafanızı dağıtın. Ailenizle birlikteyseniz kendinize saatler belirleyin ve hep birlikte okuyun.

Sevdiklerinizi Arayın

Evde kaldığımız günlerde sevdiklerimizi göremezsek de arayın konuşun birbirinizle dertleşin. Önceden zaman bulamayıp arayamadıklarımızı aramamız için büyük bir fırsat bulunuyor. Görüntülü konuşmaları kullanın. Bakımınıza dikkat edin ve özen gösterin.

Sosyal Medya Kullanmanızı Sınırlandırın

Bu günlerde çok fazla bilgi kirliliği ve yanlış haberler dönüyor. Onları görüp daha beter kendinizi strese sokmayın. Bu nedenle günün belli bir saatlerinde sosyal medya kullanın. Hızlı yayılan yanlış haber ve bilgiler morelinizi bozmanıza izin vermeyin. Bunun yerine evde yeni aktiviteler bulun kendinize.

Yeni Şeyler Öğrenin

Ailenizle birlikte bilmeyip özendiğiniz işleri araştırın ve öğrenmeye çalışın. Tamir işleri, yemek yapmak, dikiş dikmek, kağıt oyunları ve bilgisayar oyunları tarzı. Burada ki önem vermeniz gereken şey daha önce denemediğiniz ve öğrenmediğiniz şeyleri bulup öğrenmektir.

Dolaplarınızı Temizleyin

Genelde herkes evin işi bitmez der, çok duyarız bu cümleyi ve şikayet ederiz. Bugünlerde bol bol fırsat bulunuyor. Dolaplar, atılacak eşyalar, düzenlenecekler işleri yapın. Üşenmeyin kendinizi zorlayın.

Evin Dekorasyonunu Değiştirin

Ailenizle birlikte tüm bireylerin yapabileceği bir aktivitedir. İlla güzel olacak değil fakat farklılık olsun size iyi gelecektir.

Beslenme ve Uyku Düzeninize Dikkat Edin

Uyku düzeniniz kötü olduğu zaman sizin modunuzu düşürerek stresli bir gün geçirmenizi sağlar. Yanı sıra tükettiğiniz gıdalara da dikkat etmelisiniz.

Her Zaman Olumlu Düşünün

Kötü yorumlara veya başka olaylara takılmayın. Her şeyi negatif düşünmeyin. Her zaman olumlu ve pozitif olun.

Bu zor dönemlerde, Karantinada Stresten Kurtulmanın Yolları sizler için yazdık.

Tüm yazı ve etkinliklerimiz için anasayfamıza göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir