Karantinada Okunabilecek En İyi Kitaplar Listesi

Korona virüs salgınıyla ilgili son haberlerden sonra birçok insan karantinaya alınmış veya kendi kendine evinde izole etmiş durumda. Evden çıkmadığımız bu günlerde Karantinada Okunabilecek En İyi Kitaplar Listesi’ni sizlerle paylaşmak istedik. Zaman geçirmenin en iyi yollarından biri kitap okumaktır.

Koronavirüs karantinası altındayız. Peki dışarıdaki eğlencenin eksikliğiyle ne yapacaksınız? Tabii ki kitap okuyun!

Elbette bir kitap almak için daha iyi bir zaman olamazdı. Tamam kitap okuyacağız fakat karantinada ne okumalısınız?

Korona virüs karantinası altındayken okumak için en iyi ve en harika kitapları sizler için seçtik lafı uzatmadan Karantinada Okunabilecek En İyi Kitaplar Listesi’ne geçelim.

Koronavirüs Karantinası Altındayken Okunması Gereken En İyi Kitaplar

Sizlere bu listede pandemi romanlarından akıl hastalığı anısına, bilim kitaplarından, gizemli kitaplara kadar çeşitli türleri paylaşıyoruz. Kafanızı karantinadan çıkarmak için hafif ve eğlenceli bir şey mi arıyorsunuz, yoksa hastalık hakkında yeni bir bakış açısı mı arıyorsunuz? Bu listeden başka biryere bakmayın 🙂

Karantinada Okunabilecek En İyi Kitaplar Listesi

1- Decameron

Boccaccio’nun 1349-1353 yılları arasında yazdığı başyapıtı Decameron on gün boyunca anlatılan yüz öyküden oluşur. Günde on öykü anlatılır. Her günü bir kral ya da kraliçe yönetir. Yazar Decameron’un önsözünde kitabın özelliklerini açıklar, sevenlerin, özellikle de seven kadınların acılarını hafifletmeyi amaçladığını belirtir. Ortalama piyasa fiyatı 30-35 TL’dir. Karantinada okumanız gereken kitapların ilkinde gelir.

2- Kolera Günlerinde Aşk

Kolera Günlerinde Aşk, bırakılmış bir sevgilinin, yeniyetmelik yıllarından başlayarak yaşlılığın alacakaranlığına dek süren yarım yüzyıllık aşkının öyküsü. Gabriel Garcia Marquez’in, ustalığı, bu öyküyü bir destana dönüştürüyor: aşkın, deli-akıllı, yabanıl-evcil, tensel, romantik tüm biçimlerinin pastoral bir şiirin büyüsüne büründüğü bir destan. Piyasa fiyatı 25-30 TL’dir.

3- Uzaktaki Tatlı Şey

arih, romantizm, macera, büyü… Bu gotik klasik fazlasını vaat ediyor. 

Gemma’nın Spence Akademisi’ndeki ilk yılında her şey baş döndürücü bir hızla değişmişti. Annesi öldürülmüş, babası uyuşturucuya başlamış, Gemma’ysa okuldaki sinsi kızlarla arkadaşlık kurmaya çalışırken, kara büyülerin hüküm sürdüğü,mucizelerle dolu bir dünya keşfetmişti.. Piyasa değeri 20-50 TL arasındadır.

4- Hayvan Çiftliği

İngiliz yazar George Orwell, ülkemizde daha çok Bin Dokuz Yüz Seksen Dört adlı kitabıyla tanınır. Bu kitabı iseonun çağdaş klasikler arasına girmiş bir diğer çok ünlü eseridir. 1940’lardaki “reel sos-yalizm”in eleştirisi olan bu roman, dünya edebiyatında yergi türünün başyapıtlarından biri olarak kabul edilir. Kitabın piyasa değeri 12-30 TL arasındadır.

5- Yabancı

Şehir parkında, vahşice katledilen on bir yaşındaki bir erkek çocuğunun cesedi bulunur. Görgü tanıklarının ifadelerine göre katil, İngilizce öğretmenidir. Şehrin Küçükler Beyzbol Ligi’nin koçu ve herkesin çok sevdiği Terry Maitland’dır. Parmak izi ve DNA sonuçlarıyla desteklenen diğer kanıtlar da tartışılmaz biçimde onu işaret etmektedir. Kitabın ortalama değeri 30 TL’dir.

6- 1984 George Orwell

Geçmişi kontrol eden, geleceği kontrol eden: şimdiki kontrolleri geçmişi kontrol eden’. Yayılan Hakikat Bakanlığı Kayıt Departmanında saklanan Winston Smith, geçmişi ihtiyaca göre ustaca yeniden yazıyor partinin. Yine de, içinde yaşadığı totaliter dünyaya karşı isyan ediyor; bu, mutlak itaat talep ediyor ve onu her şeyi gören teleskoplar ve Partinin sembolik başkanı Big Brother’ın dikkatli gözüyle kontrol ediyor. Hakikat ve özgürlük özleminde Smith, bir işçi çalışanı Julia ile gizli bir aşk ilişkisi kurmaya başlar, ancak yakında özgürlüğün gerçek fiyatının ihanet ettiğini keşfeder.George Orwell’in distopya şaheseri belki de en etkili kitaptır.

7- Taşınabilir Cennet, Roger Robinson

TS Elliot Ödülünün sahibi, bunlar Roger Robinson’ın hikayeleri anlatma ve bir karakterin özünü birkaç kelimeyle özleme, duyguları sözel kuvvetle taşıma kapasitesini ortaya çıkaran ince hazırlanmış şiirlerdir. İfade eder ve düşüncelerimizi meşgul eder, tıpkı cennetin ne olabileceğini yansıtan şiirler sırasında olduğu gibi. Taşınabilir Cennet , nereye giderse gitsinler şiir severler tarafından taşınacak bir kitaptır.

8- Mutluluk Sanatı, Dalai Lama

Bu eşsiz ve önemli kitapta, dünyanın en büyük manevi liderlerinden biri, pratik insanlığa ve günlük insan sorunlarının üstesinden nasıl gelebileceğimize ve kalıcı mutluluğa nasıl ulaşabileceğimize dair tavsiyelerde bulunuyor. Mutluluk Sanatı,  batı izleyicileri için Dalai Lama’nın doğu manevi geleneğini Dr Howard C. Cutler’in batı perspektifi ile birleştiren oldukça erişilebilir bir rehberdir. Mutlaka okumalısınız. Fiyatı ortalama 25-40 TL arasındadır.

Diğer Karantinada Okumanız Gereken Kitaplar

  • Louise Penny, Natürmort
  • Sıcak Vücutlar, Isaac Marion
  • Tifo Mary Anthony, Bourdain
  • İstasyon Onbir, Emily St. John Mandel
  • Michel Faber’in Tuhaf Yeni Şeyler Kitabı
  • Karen Maitland tarafından Liars Şirketi
  • “Kırmızı Ölüm Maskesi” Edgar Allan Poe
  • JD Edwin tarafından “Viral”

Diğer blog yazılarımız için anasayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir