Karantinada Kilo Almamak İçin Neler Yapmalıyız?

Karantinada Kilo Almamak İçin Neler Yapmalıyız?, günümüzde yaşadığımız salgın koronavirüs nedeniyle birçoğumuz evde kendini karantinaya aldı. Kendimizi evlerimizde izole altına aldığımız dönemde kilo almamak için dikkat etmeliyiz. Hayat yüzde 90 durmuş durumda. Evde olduğumuz süresince zamanımızı neyle geçireceğimizi şaşırıyoruz. Olumsuz durumlarda birçok etki yüzünden yemek yeme ön plana çıkıyor. Bugünlerde bizi yemeğe saran güç açlık olmadığını biliyoruz. Bu olumsuz ve sıkıcı günleri bir an olsun unutmak ve güzelleştirmek için ihtiyacımız olan yemek yemeğe sarıyoruz. Karantina günlerinde mutfakla aramıza mesafe koymamız gerekiyor. Biz sizler için yazımızda bu karantina günlerinde kilo almamızı engelleyecek önerileri yazdık.

Kilo Almamak İçin Öneriler

Kesinlikle Güne Kahvaltı İle Başlamalısınız

En önemli öğünlerden birisidir. Kahvaltı güne gergin, sinirli ve uyku gibi sizi olumsuz etkileyecek durumları yaşanmasını engelliyor. Güne enerjik ve zinde başlamanızda yardımcı oluyor.

Ara Öğün Tüketmeye Dikkat Edin

Ara öğün tüketmeniz sizi ana öğünde sağlıklı gıda ve besin tercihi yapmanızda büyük önem taşıyor. Ara öğün tüketmeniz halinde kan şekerinin düzenli gitmesi ve metabolizmanızın sağlıklı ve hızlı çalışmasın büyük rol oynar.

Sağlıklı Atıştırmalıklar Seçin, Yüksek Kalorili Besinlerden Kaçının

Biliyoruz ki karantina günlerinde sadece kolonya, makarna, un kuru gıda ve baklagiller tükenmedi. Bunların yanı sıra cips, gofret, çikolata, kola gibi abur cubur ürünlerde tükendi. Abur cubur gibi besinleri kesinlikle kısıtlamalısınız.

Yeterli Şekilde Karbonhidrat Tüketin, Aşırıya Kaçmayın

Karbonhidrat kilo almamızda büyük etken sağlıyor. Miktarları kaçırmadığımız sürece tüketilmelidir. Ayrıca lif kaynağımızdır. Aşırıya kaçmadan tüketirsek bize yararlı olacaktır.

Meyve ve Sebze Tüketin

Vitamin ve minareller açısından zengindir. Meyve ve sebzeler hastalıklara karşıda vücut direncini yükseltir. Tokluk hissi yaratarak bağırsakları düzenli çalıştırır ve kilo almanızı kontrol altına alır. 5 porsiyon meyve ve sebze tüketmeye çalışın.

Günde 2-3 Porsiyon Süt ve Süt Ürünleri Tüketin

Bildiğimiz üzere protein ve kalsiyum açısından oldukça zengindir. Protein ihtiyacını karşılamasında büyük rol oynuyor. Gün içinde ana ve ara öğünlerde tüketebilirsiniz.

Su İçin İhmal Etmeyin

Vücudun düzenli çalışmasında ve yağ yakımında en önemli faktördür. Günde en az 8-10 bardak su tüketmeliyiz.

Egzersizler Yapın

Sağlıklı beslenip düzene uyarsanız fiziksel değişiminizin farkına varacaksınız. Bu arada sadece fiziksel olarak değil ruhunuz için de olumsuz duygulara da çok iyi gelecektir.

Duygusal Açlığınızı Fark Etmelisiniz

Yaşadığınız birçok durum duygusal açlıktan kaynaklı olabilir. Duygusal açlığınızı fark edip bulmanız lazım ve sonrasında önlemini almalısınız. Duygusal açlığınızı bulduktan sonra kendinizi sadece yemekle meşgul edip avutmayın sizi mutlu edecek başka aktiviteler ile uğraşın.

Karantinada Kilo Almamak İçin Neler Yapmalıyız? sizler için yazdık. Günümüzde yaşadığımız bu zorluk ve olumsuzlukların üstesinden elbet geleceğiz. Ne zaman biteceğini bilmesekte tedbirlerimiz elden bırakmadan kendimize dikkat ederek kurallara sonuna kadar uymalıyız.

Tüm yazı ve etkinliklerimiz için anasayfamıza göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir