İstanbul’un En İyi Hamamları

Hamam, özel bir şekilde ısıtılan sıcak ve soğuk suyu bulunan, yıkanma amacıyla kullanılan bir yapıdır. Hamamın tarihi Antik Romalılar’a kadar uzanır. Göbektaşı her daim sıcak olur. Peki İstanbul’un En İyi Hamamları nerelerde? İstanbul’daki Hamamların Listesini hazırladık.

Sizler için hazırladığımız bu listede İstanbuldaki en iyi hamamlar bulunmaktadır.. Uzatmadan yazımıza geçelim 🙂

Hamam toplu bir şekilde erkekler ve kadınlar için ayrı bölmeleri olan para karşılığında yıkanma işleminin yapıldığı yerdir. Roma ve Osmanlı İmpatatorluğundan kalan onlarca tarihi hamam bulunmaktadır. Günümüzde halen aktif bir şekilde hizmet veren bazı tarihi hamamlar bulunmaktadır. İstanbul’un En İyi Hamamları Listesi aşağıdaki gibidir;

İstanbul’un En İyi Hamamları Listesi

Mihrimah Sultan Hamamı

İstanbul’un En İyi Hamamları

Kanuni Sultan Süleyman’ın Hürrem Sultan’dan olan kızı Mihrimah Sultan adına yaptırdığı hamam; Bu tarihi eserleri ilginç kılan özellik olarak, Edirnekapı’daki Mihrimah Sultan Camisi’nin tek minaresinin arkasından güneş doğarken, Üsküdar’daki caminin iki minaresinin arasında ay doğması gösteriliyor. Mihrimah Sultan’ın ismi Farsça’da ‘Mihr ü mah’ güneş ve ay anlamına gelmektedir. Mihrimah Sultan Hamamı İstanbul’daki en iyi hamamlar arasında yer almaktadır. Şu anda hizmet olarak hamam, sauna, jakuzi ve havuz bulunmaktadır. Bay ve bayan için ayrı yerleri mevcuttur. Giyinme odaları, buhar banyoları ve masaj hizmetleriyle geleneksel Türk hamamı’dır..

Konumu: Karagümrük, Fevzi Paşa Cd. No:333 D:333, 34091 Fatih/İstanbul

İletişim: (0212) 523 04 87

Gedikpaşa Hamamı

Gedikpaşa Hamamı

Gedikpaşa hamamı Gedik Ahmet Paşa Tarafından 1475 Tarihinde Osmanlı döneminin en ünlü mimarlarından Mimar Hayrettin’e yaptırılmıştır. İstanbul’un en iyi hamamları arasındaki bu yer’e bay ve bayanlar kısmından oluşan çifte hamamdır. Gedikpaşa Hamamı İstanbul’daki Osmanlı Mimarisi’nin önemli eserlerindendir. Şehir merkezinde bulunup Kapalı Çarşıya 250 metre uzaklıktadır.

Adres: Hamam Caddesi No : 61 Gedikpaşa FATİH – İSTANBUL / TÜRKİYE

İletişim: 0212 517 89 56 

İstanbuldaki Diğer En İyi Hamamlar;

Süleymaniye Hamamı

Süleymaniye Hamamı

Süleymaniye Hamamı, İstanbul’da bulunan tarihi bir Türk hamamıdır. Haliç’e bakan bir tepe üzerinde bulunan bu hamam, 1557 yılında Türk mimar “Mimar Sinan” tarafından yapılmıştır.. Bu muhteşem yapı İstanbuldaki tarihi hamamlar arasında yerini almıştır.

Adres: Süleymaniye, Fetva Ykş. No:41, 34116 Fatih/İstanbul

İletişim: (0212) 519 55 69

Çemberlitaş Hamamı

Çemberlitaş Hamamı

Çemberlitaş Hamamı, İstanbul’un Çemberlitaş semtinde Divanyolu Caddesi üzerinde bulunan tarihi bir Türk hamamıdır. 1584 yılında Mimar Sinan tarafından yaptırılmıştır. Günümüzde halen faaliyetine devam etmektedir.

Adres: Mollafenari, Vezirhan Cd. No:8, 34440 Fatih/İstanbul
İletişim: (0212) 522 79 74

Kılıç Ali Paşa Hamamı

Kılıç Ali Paşa Hamamı

Kılıç Ali Paşa Hamamı, tarihi kubbeleri bulunan restorasyonlu binada geleneksel bir türk hamamıdır. Keseleme ve masaj hizmetleri de bulunmaktadır.

Adres: Kemankeş Karamustafa Paşa, Hamam Sk. No:1, 34425 Beyoğlu/İstanbul

İletişim: (0212) 393 80 10

Ayasofya Hürrem Sultan Hamamı

Ayasofya Hürrem Sultan Hamamı

Osmanlı tarihi mimarisi efsanevi güzellikteki Haseki Hamamı, İstanbul’da Ayasofya Müzesi ile Sultanahmet Camii arasında yer alan tarihi Türk hamamı. Hamam, Kanuni Sultan Süleyman’ın eşi Hürrem Sultan tarafından, 1556-1557 yılları arasında devrin meşhur mimarı Sinan’a yaptırılmıştır. Hamamın inşa edildiği yerde eskiden Zeuksippos Banyoları’nın varmış..

Adres: Cankurtaran, Ayasofya Meydanı No:2, 34122 Fatih/İstanbul

İletişim: (0212) 517 35 35

Tarihi Küçük Hamam

Tarihi Küçük Hamam

Tarihi Küçük Hamamı İstanbul Kocamustapaşa’da bulunan tarihi bir Osmanlı hamamı’dır. Bay ve Bayanlar için ayrı bölümleri bulunmaktadır. 2020 giriş ücreti 30tl’dir.

Adres: Seyyid Ömer Mahallesi Altımermer Caddesi Emrullah Efendi Aralığı No.1, 34098 Fatih

İletişim: (0212) 585 35 96

Anadolu Yakasının En İyi Hamamları Listesi

Tarihi Üsküdar Şifa Hamamı

Mükemmel bir yer olduğu aşikar, Tarihi Üsküdar Şifa Hamamında bay ve bayanlar için ayrı bölümleri bulunmaktadır. Stres ve Sıkıntıdan Uzak Bir Ortam Arayanlar İçin kesinlikle tavsiye ediyoruz.

Adres: Mimar Sinan, 46, Doğancılar Cd., 34672 Üsküdar/İstanbul

İletişim: (0216) 343 24 53

Çinili Hamamı

Çinili Hamamı

Çinili Hamam, Çinili Camii’nin inşaatında çalışan ustaların yıkanmaları için yapılmış. Adının çinili olduğu sizi yanıltmasın! Hamama isim veren çiniler maalesef ki hırsızlar tarafından çalınmış. Ancak hamamın işletmecileri duvarlarda mavi taşlar kullanarak orijinal konsepte sadık kalmışlardır.

Bay-Bayan bölümleri mevcuttur 2020 yılı giriş ücreti 40tl’dir. Kese ve köpük isterseniz 20tl olarak ücretlendirilmiştir.

Adres: Çavuşdere Cad Çinili Hamam Sok No 6, 34664 Üsküdar/İstanbul

İletişim: (0216) 334 97 10

İstanbul’un En İyi Hamamları gibi diğer blog yazılarımız için anasayfamızı ziyaret ediniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir