İstanbul’daki Ormanlar 2020

istanbuldaki ormanlar

İstanbul’daki Ormanlar 2020 hepimiz doğada vakit geçirmenin ne kadar iyi olduğunu biliriz. Orman dedik mi o sesleri, ağaçların görüntüsü ve kokusu yaprakların arasından gelen güneş ışığı, temiz hava aklıma gelir. Stresten ve sinirden arınırız. Doğada kalmak enerji ve canlılığı mı bize geri kazandırır. Çevrede hayatta kalan ve birbiriyle etkileşime giren hayvanlar, bitkiler ve mikroorganizmalar vardır. İstanbul’daki Ormanlar 2020 ağaçlar hayvan ve bitki türlerine yönelik özel bir ortam yaratıyor. Havayı temizler, sıcak günlerde bizi serinletir, ısıyı korur ve adeta sesleri emer bizi rahatlatır. İstanbul’daki Ormanlar 2020 böyle önemli bir doğal varlık olduğu için ormanlarımızı korunması da insanların sorumluluğundadır. Bu güzel doğamıza sahip çıkalım.

Atatürk Arboretumu

istanbuldaki ormanlar

Atatürk Arboretumu İstanbul’un trafiğinden,kalabalığından ve gürültüsünden kaçmak isteyenlerin tercih ettiği ormanlardan bir tanesidir. Diğer ormanlardan farkı bir nevi canlı ağaç müzesi konumunda olduğundan su harici yiyecek, içecek, evcil hayvan, bisiklet, balon gibi araçların içeri sokulması yasaktır. Pazartesi günleri dışında her gün açıktır. Yaz aylarında 8.30 – 20.00 saatleri arasında, kış aylarında ise akşam 8.30 – 17.00 kadar açık konumundadır.

Alemdağ Ormanı

istanbuldaki ormanlar

Alemdağ Ormanı Anadolu yakasında bulunmaktadır. Alemdağ Ormanı üzerini kaplayan bitki örtüsü nedeniyle muhteşem bir gün geçirmenizi ve dinlenmenizi sağlar. Kuzen yamaçlarında gelişmiş ağaçlarıyla tam bir orman görünümü var iken, güneye bakan kısım ise daha çok çalı görünümlü ağaçlardan oluşuyor.

Ayhan Şahenk Sevgi Ormanı

istanbuldaki ormanlar

İstanbul Anadolu yakasında bulunuyor. Orman temizliği ve insan girişimleri ile yapılmıştır. Her hafta sonu gidilebilecek seçenekler arasında ver alıyor.

Aydos Ormanı

istanbuldaki ormanlar

İstanbul’un en güzel ormanlarından biridir. Şehir kargaşalarından uzaklaşmak istediğinizde en çok tercih edilen rotalarından birisi olmuştur. Her mevsimde ziyaret edilebilen ve rengarenk bitki örtüsü, muhteşem tabiatı ve huzur veren sessizliği ile insanı rahatlatıyor. Aydos ormanında muhteşem bir yürüyüşe çıkabilir, meşhur Aydos Göleti’ni görebilirsiniz. Yiyecek içecek tesisleri dışında kendinizde evinizden ihtiyaçlarınızı getirebilirsiniz. Aydos Tepesi’ne yürüyüp İstanbul’a kuş bakışı bakabilirsiniz.

Belgrad Ormanı

istanbuldaki ormanlar

Belgrad Ormanı İstanbul’un Avrupa yakasında bulunuyor. Orman denildiği zaman akla ilk gelen rotalardan biri oluyor. Şehir kalabalığından kaçıp doğanın içinde bir kaç saat geçirmek istiyorsanız kesinlikle gidebileceğiniz bir ormandır. Muhteşem bir kahvaltı yapabilir ve ormanın içinde piknik masalarını kullanabilir, gölün kenarında tadını çıkabilirsiniz.

Tüm yazılarımız ve etkinliklerimiz için anasayfamıza göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir