İstanbul’da Gezilecek En İyi Yerler

İstanbul’da Gezilecek En İyi Yerler

İstanbul’da Gezilecek Yerler, tarihiyle ve güzelliği ile bildiğimiz muhteşem bir şehir. Her ne kadar şehrin sakinleri olarak sabah işe akşam eve koşturup dururken binlerce güzelliğin yanından fark etmeden geçip gitsek de İstanbul, hala dünyanın en eski, en ünlü ve hepsinden önemlisi en güzel şehirlerinden biridir. İstanbul’da gezilecek yerleri sizin için yazdık.

Topkapı Sarayı

İstanbul’da Gezilecek En İyi Yerler

Bu köklü tarihin ve ihtişamlı yapının 400 yıl boyunca yönetildiği, sultanların ve ailelerinin yaşadığı Topkapı Sarayı ise bütün görkemiyle Tarihi Yarımada’da ziyaretçilerini bekliyor. Osmanlı’nın en şatafatlı düğünlerinin, tahta çıkma törenlerinin ya da entrikalarının ve hüzünlü hikayelerine şahit olan bu sarayda eşsiz bir tarih ziyafetine çıkabilirsiniz.

Adres: Cankurtaran, Fatih/İstanbul

Saatleri: 09.00 – 18.00. Salı günleri kapalı

Kapalı Çarşı (Grand Bazaar)

İstanbul’da Gezilecek En İyi Yerler

Tarihi Yarımada’nın en güzel mekanlarından biri de Beyazıt’ta 550 yıldır ayakta duran Kapalı Çarşı. Yabancıların Grand Bazaar adıyla tanıdığı Kapalı Çarşı, içinde kaybolacağınız sokakları ve dünya altın piyasasına yön veren kuyumcularıyla ünlüdür.

Adres: Beyazıt, Kalpakçılar Cd. No:22, Fatih/İstanbul

Saatleri: 10.00 – 18.00

Bozdoğan Su Kemeri

İstanbul’da Gezilecek En İyi Yerler

Roma Dönemi’nde şehirlere su sağlamak için kurulan su kemerlerinden pek azı ayakta kalabilmiştir. İstanbul’un tam kalbinde Unkapanı’nda yer alan Bozdoğan ya da dünyanın tanıdığı adıyla Valens Su Kemeri, dünyada eşine az rastlanan uzunlukta ve sağlamlıktadır. Bugün altından trafik akarken pek dikkat etmesek de 1.500 yılı aşkın süredir İstanbul’a görsellik katıyor.

Adres: Kalenderhane Mah., Haşim İşcan Gç., Fatih/İstanbul

Saatleri: 24 saat açık, Pazar günleri- 06.00 – 20.30

Yerebatan Sarnıcı

İstanbul’da Gezilecek En İyi Yerler

Bizans Dönemi’nde sarayın su ihtiyacını karşılamak için yaptırılan sarnıç, muhteşem sütunları ve Medusa heykeli ile kendisine muhteşem görüntü katıyor. Bugün içinde birçok sanat etkinliğine de ev sahipliği yapan Yerebatan Sarnıcı’nda gerçekleşen konserler ve dinletiler, katılanlara büyülü bir güzellik katmaktadır.

Adres: Alemdar, Yerebatan Cd. 1/3, Fatih/İstanbul

Saatleri: 09.00 – 17.30

Çemberlitaş

istanbulda gezilecek yerler

Çemberlitaş sütunu, zamanla bütün bir semte adını vermiştir. Bir zamanlar Bizans İmparatorlarının büstlerinin konulduğu Çemberlitaş sütunu, Haçlı Seferleri esnasında büyük hasar alsa da hala İstanbul’un en dikkat çekici yapılarından birisi olmuştur.

Adres: Mollafenari, Vezirhan Cd. 16-18, Fatih/İstanbul

Saatler: 24 saat açık.

Galata Kulesi

istanbulda gezilecek yerler

İstanbul manzarasını seyretmek için uzun kuyrukların beklendiği Galata Kulesi’dir. 528 yılında inşa edilen yapı, İstanbul Boğazı ve Haliç’e hakim konumda, bir fener kulesi olarak inşa edilmiş ama dönem dönem zindan olarak da kullanılmışdır.

Adres: Bereketzade, Galata Kulesi, Beyoğlu/İstanbul

Saatler: 09.00 – 19.00

Rumeli Hisarı

istanbulda gezilecek yerler

Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’un Fethi esnasında Karadeniz’den Bizans’a gelebilecek yardımları kesmek amacıyla 90 günde yapılan Rumelihisarı, amacına uygun olarak Boğazkesen Hisarı adıyla da bilinmektedir. Üç büyük kulesi ve surlarıyla muhteşem bir yapı olan Rumelihisarı, Boğaz’ın iki kıyısının birbirine en çok yaklaştığı nokta’da Anadolu Hisarı’nın tam karşısında yer almaktadır.

Adres: Rumeli Hisarı, Yahya Kemal Cd., Sarıyer/İstanbul

Saatleri: 09.00 – 19.00, Çarşamba kapalı

Yoros Kalesi

istanbulda gezilecek yerler

Yemyeşil ormanlarla kaplı Beykoz’dan Karadeniz’i kuşbakışı seyreden Yoros Kalesi, İstanbul’da Doğu Romalılardan kalan önemli tarihi yapılardan birisidir. Yoros Kalesi’nin hemen altında hizmet veren kafede, Boğaz’da kahvaltı keyfini yaşayabilirsiniz.

Adres: Anadolu Kavağı, Tuna Cd. No:5, Beykoz/İstanbul

Saatler: 24 saat açık.

Anadolu Hisarı

istanbulda gezilecek yerler

Yıldırım Beyazıt döneminde Boğaz’a girişlerin kontrolü ve Göksu Vadisi’nin korunması amacıyla inşa edilen Anadolu Hisarı, 1395 yılından beri Anadolu Yakası’nın Karadeniz’e bakan en güzel manzaralarına sahiptir.

Adres: Anadolu Hisarı, Körfez Cd., Beykoz/İstanbul

Saatler: 09.00 – 18.30

Yedikule Zindanları

istanbulda gezilecek yerler

Bizans Dönemi’nde misafir kralların ağırlanması için inşa edilen yapı Fatih Sultan Mehmet döneminde eklenen 3 kule ve surlarla son halini alarak bir askeri garnizona dönüştürülmüştür. Bugün ise Türkiye’nin ve İstanbul’un en büyük açık hava müzelerinden biri olan Yedikule Hisarı Müzesi, İstanbul Fatih’te görülecek tarihi mekanlar listesinde önemli bir yere sahiptir.

Adres: Yedikule, Yedikule Meydanı Sk. No:9, Fatih/İstanbul

Saatler: 08.30 – 18.00, Pazar kapalı

Haydarpaşa Tren Garı

istanbulda gezilecek yerler

İstanbul’da Gezilecek Yerler, Eminönü’nden Kadıköy’e geçerken gördüğümüz muhteşem bir güzelliktir. Haydarpaşa Tren Garı, 908’de İstanbul – Bağdat Demiryolu hattının başlangıç istasyonu olarak inşa edilmiştir.

Adres: Rasimpaşa, Kadıköy/İstanbul

Alman Çeşmesi

istanbulda gezilecek yerler

Türk-Alman dostluğunun bir nişanesi olarak Alman İmparatoru II. Wilhelm tarafından İstanbul’a hediye edilmiştir.

Adres: Binbirdirek, Atmeydanı Cd., Fatih/İstanbul

Dolmabahçe Sarayı

istanbulda gezilecek yerler

Osmanlı Padişahı Sultan Abdülmecit tarafından Boğaz kıyısında 1856’da yaptırılan bu Dolmabahçe Sarayı, Batı mimarisinden izler taşıyan muhteşem görüntüsüyle İstanbul’un en önemli simge yapılarından birisidir. Türkiye’deki en büyük sarayı olan Dolmabahçe Sarayı, Atatürk’ün de son günlerini geçirdiği mekan olması nedeniyle yüksek bir manevi değere de sahiptir.

Adres: Vişnezade, Dolmabahçe Cd., Beşiktaş/İstanbul

Saatleri: 09.00 – 16.00, Pazartesi kapalı

Aya Yorgi Manastırı

istanbulda gezilecek yerler

Büyükada, her yıl her yıl yüz binlerin akınına uğruyor. Bisikletle adayı turlayıp, Aya Yorgi Manastırı’na çıkabilirsiniz.Büyükada’nın en yüksek yeri olan Yücetepe’de yer almaktadır.

Adres: Büyükada-nizam, Cennet Yolu, Adalar/İstanbul

Saatleri: 08.30 – 16.00

Kuleli Askeri Lisesi

istanbulda gezilecek yerler

Boğaz’ın neredeyse her yerinden görülebilir hale gelen Kuleli Askeri Lisesi, 1872’den beri şehrin en dikkat çekici yapıları arasında bulunmaktadır.

Adres: Kuleli, Kuleli Cd. No:56, Üsküdar/İstanbul

Kız Kulesi

istanbulda gezilecek yerler

İstanbul’da Gezilecek Yerler, İstanbul’un en romantik simgelerinden olan Kız Kulesi, 2000 yılında restore edilerek bir restoran olarak hizmet vermeye başladı. Üsküdar sahilden teknelerle 5 dakikada ulaşılan Kız Kulesi’nde evlenme teklif etmek, İstanbul’un adetlerinden biri haline gelmiştir. Üsküdar Salacak iskelesinden 09.00-18.45 saatleri arasında her gün; Kabataş’tan 09.00-18.45 saatleri arasında sadece hafta sonu seferler yapılıyor.

Adres: Salacak, Üsküdar Salacak Mevkii, Üsküdar/İstanbul

Saatleri: 09.15 – 19.00

Emirgan Korusu

istanbulda gezilecek yerler

Emirgan Korusu’unda bugün, nisan aylarında lale festivallerine katılabilir, İbb sosyal tesisleri bünyesinde sunulan 3 köşkten birinde kahvaltı yapabilirsiniz.

Adres: Reşitpaşa, Emirgan Sk., Sarıyer/İstanbul

Saatleri: 24 saat açık

Gülhane Parkı

istanbulda gezilecek yerler

Lale festivallerinde en renkli halini alıyor. Ayrıca 1926 yılında Avustralya’lı Kripel tarafından yapılmış Atatürk’ün Türkiye’de ilk dikilen heykeli burada yer alıyor.

Adres: Cankurtaran, Kennedy Cd., Fatih/İstanbul

Saatler: 06.00 – 22.30

Eminönü

istanbulda gezilecek yerler

Milyonlarca turistin ilk varış noktası ve hatta konaklama yeri olarak tercih ettiği, ayrıca alışveriş veya hediyelik eşya denince akla ilk gelecek yerlerden birisidir.

Adres: Fatih/İstanbul

İstanbul’da Gezilecek Yerleri sizler için sıraladık.

Tüm yazı ve etkinliklerimiz için anasayfamıza göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir