İstanbul’da Gezilebilecek Tarihi Camiler

istanbulda gezilebilecek tarihi camiler

İstanbul, köklü geçmişini ve gösterişi birbirinden özel mimari yapılarıyla pahalı bir görsellik sağlıyor. İstanbul’da Gezilebilecek Tarihi Camiler, Osmanlı mimarisinin, zenginliğinin ve estetiğinin en önemli yansımalarını ise her biri güzelliğiyle insanı manevi bir değer katıyor. İstanbul’daki ilk camiler, şehrin 1453’te fethedilmesinden sonra Bizans’tan kalan kiliselerin bir kısmının camiye dönüştürülmesiyle oluşturuldu. Müslüman halkının ibadethane ihtiyacı karşılanmış ancak Müslüman nüfusun artmasıyla doğan cami ihtiyacı olmuştur. İstanbul’da 3 bini aşkın cami bulunmaktadır. Biz sizler için İstanbul’da Gezilebilecek Tarihi Camiler‘i sıraladık.

Sultanahmet Camii

istanbulda gezilebilecek tarihi camiler

Tüm dünyanın Mavi Cami adıyla tanıdığı Sultanahmet Camii, 6 minaresi ve içini süsleyen mavi İznik çinileriyle ünlenmiştir. Osmanlı Padişahı I. Ahmet tarafından 1609 – 1617 yılları arasında Mimar Sedefkâr Mehmed Ağa’ya yaptırılan Sultanahmet Camii, Ayasofya’nın tam karşısında yer alıyor ve güzelliğiyle insanları büyülüyor. Klasik Osmanlı mimarisinin en önemli eserlerinden biri olan Sultanahmet Camii’dir.

Adres: Sultan Ahmet, Atmeydanı Cd. No:7, Fatih/İstanbul

Toplu taşıma hatlarının Sultan Ahmet Cami – yakınından geçen güzergahlar;

Otobüs: 28T, 66, 97B, TB1

Tren: Marmaray

Metro: M2, Yenikapı – Hacıosman metro hattı

Tramvay: T1, Bağcılar – Kabataş tramvay hattı

Süleymaniye Camii

istanbulda gezilebilecek tarihi camiler

İstanbul’da Gezilebilecek Tarihi Camiler, Muhteşem Süleyman, Kanuni Sultan Süleyman tarafından 1551-1557 yılları arasında Mimari Sinan’a yaptırılan Süleymaniye Camii, Beyazıt’ta yer almaktadır. Süleymaniye Külliyesi; medreseler, hazire, hastane, sıbyan mektebi, hamam, kütüphane, imaret ve dükkânlarla beraber Süleymaniye Camii’nden buluşuyor. Mimar Sinan, Kanuni Sultan Süleyman ve Hürrem Sultan’ın türbeleri, Süleymaniye Külliyesi’nde yer almaktadır. Camiyi böcek ve akrep istilasından koruyan devekuşu yumurtaları, Mimari Sinan’ın haftalarca boş küplerle hesapladığı akustik ve yağ kandillerinin isinden mürekkep üretilmesi gibi birçok yaratıcı fikir yer almaktadır. Bunları gezip ve görerek daha iyi anlayabilirsiniz.

Adres: Süleymaniye Mah, Prof. Sıddık Sami Onar Cd. No:1, Fatih/İstanbul

Toplu taşıma hatlarının Süleymaniye Camii – yakınından geçen güzergahlar;

Otobüs: 28T, 30D, 71T, 76D

Tren: Marmaray

Metro: M2, Yenikapı – Hacıosman metro hattı

Eyüp Sultan Camii

istanbulda gezilebilecek tarihi camiler

İstanbul’daki en önemli camilerden biridir, Eyüp Sultan Camii, Haliç’te yer almaktadır. Hz. Muhammed’in bayraktarlığını yapan Ebu Eyyûb el-Ensarî’nin 7. yüzyılda İstanbul kuşatması esnasında şehit düşerek buraya defnedildiğine inanılmaktadır. Eyüp Sultan Türbesi’nin yanına inşa edilen Eyüp Sultan Camii İstanbul’un fethinden 1458’de Fatih Sultan Mehmet’in emriyle yapılmıştır. Fatih Sultan Mehmet başta olmak üzere pek çok Osmanlı padişahının kılıç kuşanma törenine ev sahipliği yapmış, hafta sonları, dini bayramlarda ve kandillerde on binlerce kişiyi ağırlıyor.

Adres: Merkez Mh, Cami Kebir Sk. No:1, Eyüp/İstanbul

Toplu taşıma hatlarının Eyüp Sultan Camii – yakınından geçen güzergahlar;

Otobüs: 399B, 39K, 55T, 99A

Tren: Marmaray

Metro: M1A ve M1B, Yenikapı – Atatürk Havalimanı ve Yenikapı Kirazlı hattı

Ortaköy Camii

istanbulda gezilebilecek tarihi yerler

İstanbul Boğazı’nın kıyısında yer alan Büyük Mecidiye Camii, Ortaköy Meydanı’nda yer aldığı için halk içinde Ortaköy Camii olarak adlandırılıyor. 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nün Avrupa ayağına yakın cami, küçük ve zarif görüntüsüyle İstanbul’un en güzel manzaralarından birine sahiptir. Sultan Abdülmecit tarafından Nigoğos Balyan ve Garabet Amira Balyan’a yaptırılmıştır. 1853’te inşası tamamlanan cami, büyük pencereleriyle Boğaz’ın rengarenk ışıklarının içeriyi aydınlatmasıyla muhteşem bir görünüme sahip olmuştur.

Adres: Mecidiye, Mecidiye Köprüsü Sk. No:1 D:1, Beşiktaş/İstanbul

Toplu taşıma hatlarının İstanbul Ortaköy Camii – yakınından geçen güzergahlar;

Otobüs: 22, 40T, 42T, U2

Metro: M2, Yenikapı – Hacıosman metro hattı

Minibüs – Dolmuş: Etiler, Beşiktaş

Fatih Camii

istanbulda gezilebilecek tarihi camiler

İstanbul’da Gezilebilecek Tarihi Camiler, İstanbul’un ilk selatin camisi, sultan tarafından yaptırılan camisi olan Fatih Camii, İstanbul’un fethinden 10 yıl sonra Mimar Yusuf Sinan’a yaptırılmıştır. İstanbul’un 7 tepesinden 4’üncüsünde yer alan Fatih Külliyesi’nde medreseler, darüşşifa, kervansaray, imarethane, kütüphane ve hamam bulunmaktadır. Bizans İmparatorları’nın mezarlarının bulunduğu tepeye, inşa edilen cami, İstanbul’da Osmanlı Devri’nin başladığının en büyük göstergelerinden birisi olmuştur. Fatih Sultan Mehmet yaptırdığı orijinal yapısı değildir. 1766 depremiyle yıkılan caminin yerine yapımı 1771’de tamamlanan ve günümüze ulaşan camidir.

Adres: Ali Kuşçu, Fatih/İstanbul

Toplu taşıma hatlarının Fatih Camii – yakınından geçen güzergahlar;

Otobüs: 37Y, 38B, 38E, 76E, 86V, 87

Tren: Marmaray

Metro: M1B ve M2, Yenikapı Kirazlı metro hattı ve Yenikapı – Hacıosman metro hattı

Eminönü Yeni Cami

istanbulda gezilebilecek tarihi camiler

Eminönü’nde denizin kıyısında yer alan, Yeni Cami ya da Valide Sultan Camii’nin inşasına 1597 yılında Sultan III. Murat’ın eşi Safiye Sultan’ın emriyle başlanmış fakat 1665’teki padişahın IV. Mehmet’in annesi Turhan Hatice Sultan’ın bağışlarıyla tamamlanmıştır. 400 yıllık olan cami, Süleymaniye ve Sultanahmet camilerinden sonra inşa edildiği için, Yeni Cami adıyla anılmaya başlanmıştır.

Adres: Rüstem Paşa, Yeni Cami Cd. No:3, Fatih/İstanbul

Toplu taşıma hatlarının Eminönü Yeni Camii – yakınından geçen güzergahlar;

Otobüs: 28, 74A, 92, TB2

Tren: Marmaray

Metro: M2, Yenikapı – Hacıosman metro hattı

Tramvay: T1, Bağcılar – Kabataş tramvay hattı

Vapur: Kadıköy – Eminönü

Nuruosmaniye Camii

istanbulda gezilebilecek tarihi camiler

Çemberlitaş’tan Kapalıçarşı’nın girişine doğru giderken solunuzda kalmaktadır. Nuruosmaniye Cami, İstanbul’un 2. tepesinde yer alıyor. Cami, içinin büyük ölçüde mermer kaplı olması ve Osmanlı’nın ilk barok camisi olmasıyla da ayrı bir öneme sahiptir.

Adres: Mollafenari, Vezirhan Cd. No:4, Fatih/İstanbul

Toplu taşıma hatlarının Nuruosmaniye Camisi – yakınından geçen güzergahlar;

Otobüs: 30D, 32A, 38Z, 92B

Tren: Marmaray

Metro: M2, Yenikapı – Hacıosman metro hattı

Tramvay: T1, Bağcılar – Kabataş tramvay hattı

Arap Camii

istanbulda gezilebilecek tarihi camiler

Karaköy’de hırdavatçılar çarşısının içindedir. İstanbul’un en farklı mimarisine sahip camilerinden biri de Arap Cami’sidir. Yüksek kulesiyle dikkat çeken Arap Cami, İstanbul’da ilk ezanın okunduğu yer olmasıyla büyük önem taşımaktadır.

Adres: Azapkapı, Beyoğlu/İstanbul

Toplu taşıma hatlarının Arap Camii – yakınından geçen güzergahlar;

Otobüs: 36CE, 47Ç, 47E, 48E, EM1

Metro: Yenikapı – Hacıosman metro hattı

İstanbul’da Gezilebilecek Tarihi Camiler‘i sizin için yazdık.

Tüm yazı ve etkinliklerimiz için anasayfamıza göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir