İlk Sahura Ne Zaman Kalkılacak 2020 – Oruç Ne Zaman Başlayacak 2020

Onbir ayın sultanı geliyor! Dünya’da ve Türkiye’deki müslümanların sorusu İlk Sahura Ne Zaman Kalkılacak 2020, Oruç Ne Zaman Başlayacak 2020 diye araştırılıyor.

Ramazan-ı Şerif, bu ayda oruç tutmak İslam’ın beş şartından biridir.

Ayın hilal görünümünün ilk görülüşünden itibaren 29 veya 30 gün boyunca Ramazanın sürdüğü hadislerden alıntılanarak hesaplanmıştır.

Ramazan ayı, bu sene 11 gün daha erken başlayacak.

Kuran’ı Kerim’e göre Kadir Gecesi bu ayın içindedir. Ramazan ayının 27. gecesi Kadir Gecesi olarak kabul edilir.

Oruç Ne Zaman Başlayacak 2020

Türkiye’de 2020 yılında ilk sahura 23 Nisan Perşembe günü kalkılacak. Niyetler edilecek 2020 Ramazan Ayı’nın ilk günü 24 Nisan Cuma günü tüm Türkiye orucunu açacak.

İlk teravih namazı yine 23 Nisan 2020 Perşembe günü kılınacak. Dünya’yı ve Türkiye’yi etkisi altına alan Koronavirüs sebebiyle bu yıl evlerde kılınacaktır.

3 gün sürecek olan Ramazan Bayramı bu yıl 24 Mayıs 2020 Pazar tarihinde başlayacaktır.

İlk Sahura Ne Zaman Kalkılacak 2020 – Diyanet İşleri Açıklaması

  • 2020 Yılı Fitre Miktarı 27 TL dir.

Diyanet İşleri Bakanlığına Göre; Yapılan değerlendirmeler neticesinde Fıtır Sadakasının, Müslüman toplumların neredeyse tamamına yakın bir kesimi tarafından veriliyor olması dikkate alınarak, mevcut sosyo-ekonomik hayat şartları ve bir kişinin günlük asgari gıda ihtiyacı göz önünde bulundurularak 2020 yılı Ramazan ayının başlangıcından 2021 yılı Ramazan ayının başlangıcına kadar olan sürede 27.00 TL. olarak belirlenmesine karar verildi.

Kimler Oruç Tutabilir?

Diyanet İşleri Bakanlığına göre;

İslam’a göre, bireyin sorumlu olmasının temel şartları müslüman, akıllı ve ergenlik çağına ulaşmış olmaktır. Dolayısıyla bu şartlar, oruç ibadeti ile sorumlu olmanın da şartlarıdır. Buna göre, bir kimsenin Ramazan ayında oruç tutmasının farz olması için öncelikle müslüman ve âkil-bâliğ olması gerekir.
İbadetlerle yükümlü olma şartlarını taşıdığı hâlde bazı özel durumlardaki kimselere oruç tutmama ruhsatı verilmiştir.
İbadetlerle yükümlü olmamakla birlikte ergenlik yaşına gelmeyen çocukların alıştırılmak ve ısındırılmak maksadıyla namaz kılmaları ve oruç tutmaları teşvik edilir. Nitekim Hz. Peygamber (s.a.s.), yedi yaşından on yaşına kadarki sürede çocuğun namaza alıştırılmasını önermiştir.

Diğer blog yazılarımız için anasayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir