Home Ofis Çalışanların Verimliliğini Artıracak Yöntemler Nelerdir?

Home Ofis Çalışanların Verimliliğini Artıracak Yöntemler Nelerdir?, evinde çalışanların iş verimliliğini arttırması çok önemlidir. Evdeki rahatlığından dolayı disipli ve disiplinsiz olmak arasında sürekli gel gitler yüzünden yaptıkları işlerden aldıkları verim değişiyor. Ayrıca günümüzde yaşadığımız koronavirüs sebebiyle evlerinde çalışanların sayısı bir hayli arttı. Günümüzün en avantajlı iş olanaklarından bir tanesi olarakta görülüyor. Kişilerin ve firmaların istekleri ve ilgileri sonucu bu çalışma sistemi artmaktadır. Düşünüldüğünde ve dışarıdan bakıldığında çok rahat olarak düşünülüyor ve bir haylide avantajlı olduğu doğrudur. Fakat bu kadar olumlu yönlerinin akside bir okadarda olumsuz yönleri bulunuyor.

Biraz olumlu yönlerinden bahsedelim. Çalışma saatleriniz kendine bağlı olması büyük avantaj oluyor. Her gün 8-5 iş saatleri ve mesailer olmuyor. İstediğiniz saatte kalkıp yemeğinizi yiyerek işe başlıyorsunuz. En büyük sorunlardan biri sabahları erken saatte kalıp hazırlanmak, kendine bakım yapma ve yol masrafı gibi bir derdiniz olmuyor. Yanınızda sizi rahatsız edecek kişiler olmuyor. Bunlar iyi ve avantajlı yönler bir de olumsuz yönlerinden bahsedelim. Evinde home ofis şekilde çalışanların işe odaklanma konusunda genellik sorun yaşarlar. Evinizde çalışma saatiniz geldiğinde sıcak yatak, rahat koltuklardan kalkmak ve işe başlamak bir hayli zor olacak. Kapatamadığınız televizyon, diziler sizi zorlayacak. Davetsiz gelen misafirler sizleri yoracak. Home ofisin birçok olumsuz yönleride var anlayacağınız sizi işten alıkoyan her türlü dikkat dağıtıcı olaylar mevcut oluyor.

Home Ofis Çalışanların Performansını Yükseltecek Öneriler

1- Kendinize Bir Çalışma Saatleri Belirleyin

Evde çalışanların en önemli yapacakları iş ilk önce kendine bir çalışma saatleri hazırlaması ve o saatte kendini hazırlayıp işe başlamasıdır. Kendi iş sektörünüze göre uygun saatlerde çalışmalarınızı belirlemelisiniz. Böylece kendinizi bir rutine soktuğunuzda üşengeçlik gibi bir lüksünüz olmayacak. Bu sebeple düzenli olarak iş yaparak verimliliğiniz artacaktır.

2- Çalışma Odası

Home ofis çalışanların en önemli olaylarından birisi de çalışma odasınız. İş bilgisayarını alıp yatağınızda uzanarak değil evinizin farklı odasında dikkatinizin dağılmacağı şekilde olmalısınız. Uykusunuzu getirmeyecek bir odada olmalısınız, parlak ışıklı bir oda olabilir. Çalışma odası en önemli faktörlerden birisidir.

3- Yemek ve Mola Saatlerinizi Belirleyin

Çalışma saatlerinizi belirlediniz ve güzelce uyguluyorsunuz bunun yanına mola ve yemek saatlerinize belirlemelisiniz. Disiplinli çalışmak ve verimliliği arttırmak için de yemek yeme ve dinlenme ihtiyacımız olacak. Çalıştınız masadan kalkıp yarım saatlik molalar vermeniz size daha faydalı olacaktır. Çünkü çok sık oturmak ve hareketsizlikte sağlık açısından sorunlara yola açabilir. 1-2 saatlik çalışmalar ardından yarım saatlik molalar verebilir ve hareket edebilirsiniz. Sabah ve akşam yemeklerinizi çalışma saatlerinden önce yapmanız işinizi bölmeden bitirmenize yardımcı olacaktır.

4- Yapılacaklar ve Takvim Listesi Hazırlayın ve Belirleyin

En önemli faktörlerden birisidir takvim ve yapılacaklar listesi ayarlamak. Önemli ve erken bitmesi gereken işlerinizi sıraya göre belirlemeniz size çok fayda sağlayacaktır. İşlerinizi önem sırasına göre tarih sıralamasına koyup tek tek yapmalısınız. İşleri yaptıkça takvim ve listeden çıkarırsınız. İş saati geldimi ben ne yapacaktım diye zaman kaybetmez ve zaman harcamamış olursunuz.

5- Telefon ve Sosyal Medya Kullanım Alışkanlığı

Bildiğimiz üzere 7’den 70’e herkes sosyal medya platformları ve mesajlaşmalar yaşantımızda büyük rol oynuyor. İş saatlerinizde telefon ve sosyal medyadan uzak durmalısınız. Sizin dikkatiniz dağıtacaktır. Çalışırken sadece önemli bildirimleri açık tutmalısınız. Bunlar mailler ve aramalardır. Sosyal medyadan gelen bildirimleri kapatıp odaklanmalısnız. Bu sayede bölünmeden devam edebilirsiniz.

6- Eşyalarınız Yerlerine Değiştirin

Odanızın dizaynını ara sıra değiştirip kendinize farklılık katabilirsiniz. Bunun size dolaylı yoldan faydalı etkileri olacaktır. Ayda bir küçük değişiklikler yapabilirsiniz.

7- Odanızı Havalandırın

Odanızda oksijen miktarı en önemli faktörlerden birisidir. Oksijen beyni besler ve çalışma verimliliğini arttırır.

8- Odanızın Temizliğine Önem Verin

Evde çalışanlar ve tek başına yaşayanlar dikkat etmesini gereken konuların başında yer alıyor. Elinizden geldiği kadar çalıştığınız ortamı temiz tutmaya çalışın. Haftanın bir günü odanızı ve evinizi temizleyebilir hatta bunun için saat belirletip disipline sokabilirsiniz.

9- Yaptığınız İşleri Yedekleyin

Nasıl ki dükkanınızı kapatığınızda tüm malzemelerin içeride olduğu için dükkanı kapatmadan çıkmıyorsunuz. Evde iş saatinizi bitirdikten sonra yedek alın. Bilgisayarın bozulması gibi durumlarda tüm emekleriniz boşa gider.

Yukarıda sizler için Home Ofis Çalışanların Verimliliğini Artıracak Yöntemler Nelerdir? sırasıyla yazdık.

Tüm yazı ve etkinliklerimiz için anasayfamıza göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir