Hayvan hakları ve Hayvanları Koruma

hayvan hakları ve hayvanları koruma

Günümüzde ne yazık ki bizim ülkemizde olsun diğer ülkelerde olsun hayvanlara şiddet artmaktadır. Farkındalık yaratmak amacıyla her yıl 4 Ekim tarihinde hayvanları koruma günü kutlanmaktadır. Hayvan hakları ve Hayvanları Koruma, 4 Ekim hayvanları koruma günü yurt genelinde olsun her ülkede gündemdedir. Hayvanları korumak, insanların hayvanlara iyi davranmalarını, iyi koşullarda beslenme ve korunmalarını sağlamak amacıyla Hayvanları Koruma Birliği kuruldu. Ülkemizde Hayvanları Koruma Derneği 1908 yılında kurulmuştur. Dernekler birleşerek Hollanda’nın başkenti Lahey’de Dünya Hayvanları Koruma Federasyonu’nu oluşturdular. Kuruluş dünya üzerinde yok olma tehdidi altında bulunan hayvan türlerine dikkat çekmek üzere 4 Ekim’i Hayvanları Koruma Günü ilan etmiştir. Her ne kadar günümüzde bunların önüne geçilemiyor olsa da hayvan severler bunun önüne geçmek istiyor. Evrende insanlardan başka canlılar olduğunu anlamamız, onların yaşam alanlarına müdahale etmememiz, yaşama hakkına saygı duymamız gerekiyor. Hayvanlara merhametli davranmak, koruyup kollamak, iyi koşullarda beslenmeleri, duyarlı davranılması konusunda farkındalık yaratmamızdır. Sizler için, Hayvan hakları ve Hayvanları Koruma yazdık.

Hayvan Hakları

hayvan hakları ve hayvanları koruma

Hayvan Hakları araştırmalara göre, 15 Ekim 1978’de Paris UNESCO ilan edilen Hayvan Hakları Evrensel Bildirisine göre genel olarak hayvan hakları;

1- Bütün hayvanlar yaşam önünde eşit doğarlar ve aynı var olma hakkına sahiptirler.

2- Bütün hayvanlar saygı görme hakkına sahiptirler. Bir hayvan türü olan insan, hayvanları yok edemez. Bu hakkı çiğneyerek onları sömüremez. Bilgilerini hayvanların hizmetine sunmakla görevlidir. Bütün hayvanların insanca gözetilme, bakılma, ve korunma hakları vardır.

3- Hiçbir hayvana kötü davranılamaz, acımasız ve zalimce eylem yapılamaz. Bir hayvanın öldürülmesi zorunlu olursa, bu bir anda acı çektirmeden ve korkutmadan yapılmalıdır.

4- Yabani türden olan bütün hayvanlar, kendi özel doğal çevrelerinde karada, havada ve suda yaşama ve üretme hakkına sahiptir. Eğitim amaçlı olsa bile özgürlükten yoksun kılmanın her çeşidi bu hakka aykırıdır.

5- Geleneksel olarak insanların çevresinde yaşayan bir türden olan bütün hayvanlar uyumlu bir biçimde türüne özgü yaşam koşulları ve özgürlük içinde yaşama ve üreme hakkına sahiptirler.

6- İnsanların yanlarına aldıkları bütün hayvanlar doğal ömür uzunluklarına uygun sürece yaşama hakkına sahiptir. Bir hayvanı terk etmek acımasız bir davranıştır.

7- Bütün çalışan hayvanlar iş süresi ve yoğunluğunun sınırlandırılması ve güçlerini artırıcı bir beslenme ve dinlenme hakkına sahiptir.

8- Hayvanlara fiziki ya da psikolojik bir acı çektiren deneyler yapmak hayvan haklarına aykırıdır. Tıbbi, bilimsel, ticari ve başkaca biçimlerdeki her türlü deneyler için de durum böyledir.

9- Hayvan beslenmek için yetiştirilmişse de bakılmalı, barındırılmalı, taşınmalı, ölümü de acı çektirmeden ve korkutmadan olmalıdır.

10- Hayvanlardan insanların eğlencesi olsun diye yararlanılamaz, hayvanların seyrettirilmesi ve hayvanlardan yararlanılan gösteriler hayvan onuruna aykırıdır.

11- Zorunluluk olmaksızın bir hayvanın öldürülmesi yaşama karşı suçtur.

12- Çok sayıda yabani hayvanın öldürülmesi demek davranış bir soykırım, yani bir suçtur.

13- Hayvan ölümüne de saygı göstermek gerekir. Hayvanın öldürüldüğü şiddet sahneleri sinema ve televizyonda yasaklanmalıdır.

14- Hayvanları koruma ve savunma kuralları, hükümet düzeyinde temsil olunmalıdır. Hayvan hakları da insan hakları gibi yasayla korunmalıdır.

Hayvan hakları ve Hayvanları Koruma, hayvanlara zarar veren davranışlar kabul edilemez.

Tüm yazı ve etkinliklerimiz için anasayfamıza göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir