Hanta virüsü insanlara bulaşıyor mu?

Hanta virüsü insanlara bulaşıyor mu? Hantavirüs Nasıl Bulaşır? İnsana Bulaşır mı? Fare virüsü, kemirgen virüsü olarakta anılan hantavirüsü nedir?

Hantavirüs farelerden kısacası kemirgen hayvanlarda bulunan bir virüstür. Hantavirüs fare dışkısından da bulaşabiliyor. Farklı coğrafi bölgelerde ve farklı klinik hastalıklara neden olan birkaç farklı hantavirüs çeşidi vardır.

Her hantavirüs farklı bir kemirgen’e aittir. 2020 hantavirüs’ün farelerden insanlara bulaşır. Her hantavirüs serotipinin spesifik bir kemirgen konakçı türü vardır ve idrar, dışkı ve tükürükte dökülen aerosolize virüs yoluyla ve daha az sıklıkla enfekte olmuş bir konakçıdan bir ısırıkla insanlara yayılır.

Hantavirüsler “Yeni Dünya” hantavirüsleri olarak bilinir ve hantavirüs pulmoner sendromuna (HPS) neden olabilir . “Eski Dünya” hantavirüsleri olarak bilinen diğer hantavirüsler çoğunlukla Avrupa ve Asya’da bulunur ve böbrek sendromlu (HFRS) hemorajik ateşe neden olabilir.

Hantavirüs olduğumu nasıl anlarım?

hantavirus nasil anlarim
Hanta virüsü insanlara bulaşıyor mu?

Hantavirüsler insandan insana bulaşmayan bir virüstür. Bu sebeten dolayı panik yapmanıza gerek yok. Koronavirüs gibi bir pandemi yapma olasılığı oldukça düşüktür. Enfekte bir kişi öksürdüğünde veya hapşırdığında kişiden kişiye damlacıklar yoluyla yayıldığına inanılan koronavirüsün aksine, hantavirüs öncelikle fareler ve idrar, dışkı veya tükürük ile temas yoluyla yayılır.

Uzmanlar Hantavirüs olduğumuzu nasıl anlabildiğimizi böyle açıklıyor; Ateş, kas ağrıları ve yorgunluk gibi erken belirtiler griple kolayca karışabildiğinden, sadece birkaç gün enfekte olmuş bir kişide Hantavirüs‘ü teşhis etmek zordur. Bununla birlikte, birey ateş ve yorgunluk yaşıyorsa ve potansiyel kırsal kemirgen maruziyeti öyküsüne sahipse, nefes darlığı ile birlikte HPS’yi şiddetle düşündürür. Birey bu semptomları yaşıyorsa, derhal doktorlarını görmeli ve potansiyel kemirgen maruziyetlerinden bahsetmelidir.

Hantavirüs’ün tedavisi var mı?

Hantavirüs enfeksiyonu için bir tedavi veya aşı yoktur. Bununla birlikte, enfekte kişiler erken tanınırsa ve yoğun bakım ünitesinde tıbbi bakım alırlarsa, daha iyisini yapabileceklerini biliyoruz. Yoğun bakımda, hastalar entübe edilir ve şiddetli solunum sıkıntısı döneminde onlara yardımcı olmak için oksijen tedavisi verilir.

Hasta ne kadar erken yoğun bakıma alınırsa o kadar iyidir. Bir hasta tam sıkıntı yaşıyorsa, tedavinin etkili olması daha az olasıdır.

Bu nedenle, kemirgenlerin etrafındaysanız ve ateş, derin kas ağrıları ve şiddetli nefes darlığı belirtileri varsa, derhal doktorunuza başvurun.

Hantavirüs nereden nasıl bulaşır?

hantavirus nasil bulasir
Hanta virüsü insanlara bulaşıyor mu?

İnsan hantavirüs enfeksiyonu vakaları, genellikle ormanların, tarlaların ve çiftliklerin virüsün kemirgen konakçıları için uygun bir yaşam alanı sunduğu kırsal alanlarda düzensiz olarak ortaya çıkar. Evin veya işin etrafında kemirgenlerin yaşayabileceği alanlar (örneğin evler, ahırlar, müştemilatı ve barakalar) insanların virüse maruz kalabileceği potansiyel yerlerdir.

ABD ve Kanada’da, Sin Nombre hantavirüsü, hantavirüs enfeksiyonu vakalarının çoğundan sorumludur. Sin Nombre virüsünün ev sahibi , batı ve orta ABD ve Kanada’da bulunan geyik faresidir (Peromyscus maniculatus).

İnsanlara Hantavirüs Nasıl Bulaşır?

Kemirgenler virüsü idrarlarına, dışkılarına ve tükürüklerine dökerler. Virüs esas olarak virüsün bulunduğu yerdeki hava soluduğunda insanlara bulaşır.

  • Virüslü bir kemirgen birisini ısırırsa, virüs o kişiye yayılabilir, ancak bu tip bulaşma nadirdir.
  • Bilim adamları, insanların kemirgen idrarı, dışkılar veya tükürük ile kirlenmiş bir şeye dokunduklarında ve daha sonra burun veya ağızlarına dokunmaları durumunda virüsü alabileceklerine inanıyorlar.
  • Bilim adamları ayrıca, enfekte bir kemirgenden idrar, dışkı veya tükürük ile kirlenmiş yiyecekler yediklerinde insanların hasta olabileceğinden şüpheleniyorlar.

Diğer blog yazılarımız için Anasayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir