Evde Yapabileceğiniz En İyi Egzersizler

Evde Yapabileceğiniz En İyi Egzersizler, evde kaldığımız zamanlarda veya spor salonlarına gidemediğimizde evde sadece oturup ve yatmak yerine sağlıklı ve fit bir vücut için egzersizler yapmalıyız. Bütün günü evde geçirenler ya da masa başında çalışanlar, hareketsizlikten kemik ve eklem ağrıları çekebilir. Yoğun iş ve okul hayatı yaşayanlar geri kalan zamanlarında ise sağlıklı ve fit bir vücut için bölgesel veya kolay egzersizler ile form yakalayabilirsiniz. Herkes günde en az 30 dakika zaman ayırıp egzersiz yapmalıdır. Yaptığınız egzersizler kendinizi iyi hissettirir ve aynı zamanda güçlendirir. Biz sizler için evinizde kolay yapabileceğiniz egzersizleri sıralayacağız.

Çömelme Hareketi (Squat)

Çömelme Hareketi (Squat)

Çömelme Hareketi (Squat), bacaklarınızda ki birçok kas grubunu çalıştırır ve çok etkili bir harekettir. Hareketi yaparken ellerinizi öne doğru uzatıp sandalye veya koltuğa oturacakmış gibi çömelin. Hareketi yaparken sırtınız dik olmalı ve kalçanız dışarda öne doğru eğilin. Hareketi 3 set 12 tekrar burundan nefes alıp ağızdan vererek eğilip kalkın.

Geriye Esneme

Geriye Esneme

Geriye Esneme, alt sırt kaslarınızı ve baldırlarınızı gerdirerek çalıştıran harekettir. Yüz üstü dik bir şekilde kollarınız omuz hizasında yere koyarak geriye doğru esneyin. Kan dolaşımını arttır. Kaslarınızın daha hızlı gelişmesini sağlayan bir harekettir. 3 set 30 10-15 saniye sayarak doğrulun. Her gün yaparak kaslarınız güçlendikçe süreyi uzatabilirsiniz.

Superman Hareketi

Superman Hareketi

Superman Hareketi, bu hareket sırt kaslarınız için çok etkili bir egzersizdir. Duruş bozuklukları yaşayanlar içinde önerilir. Yere yüz üstü yatarak kollarınız ileri uzatarak avuç içleriniz yere bakacak şekilde dirseklerinizi kırmadan kollarınızı vücudunuzun üst kısmı ile birlikte yukarı gerin. Aynı şekilde dizlerini kırmadan iki bacağınızı da yukarı kaldırın. Esneyebildiğiniz kadar esneyin. 3 set 10-15 saniye yapın. Güçlendikçe saniyeyi arttırabilirsiniz.

Kalça Kaldırma

Kalça Kaldırma

Kalça Kaldırma, hareket bel, sırt ve kol kaslarınızı çalıştırır. Etkili bir harekettir. Yağ birikimini ve sarkmaya da engellemede yardımcı oluyor. Hareketi sırt üstü yatarak dizlerinizi kırarak elleriniz ile destek alarak kalçanızı yerden kaldırın. 3 set 10-15 saniye yapabilirsiniz. Kaslarınız güçlendikçe saniyeyi arttırabilirsiniz.

Şınav

Şınav

Şınav, omuz, kol, göğüs, karın ve bacak kaslarınızı çalıştırır. Çok etkili bir egzersizdir. Hareketi yüz üstü bir şekilde ayak parmak uçlarınız ve ellerinizin üstünde yukarı kalkıp inerek yapın. Kollarınız omuz genişliğinde açık olacak. 3 set 10 tekrar yapabilirsiniz.

Mekik

Mekik

Mekik, karın ve üst gövde kaslarınızı çalıştırır. Karın hareketlerinde en çok bilinen bir egzersizdir. Evde çok kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Yere yatarak ellerinizi başınızın altına koyun omzunuzu ve üst gövdenizi yukarı kaldırın. Ellerinde kafanıza çok bastırmayın, çeneniz gövdenize değmemesine dikkat edin. 3 set 10-12 tekrar yapabilirsiniz.

Plank

Plank

Plank, karın kaslarınızı güçlendirmek için en etkili egzersizlerden birisidir. Ön kollarınız üzerinde şınav pozisyonuna geçin. Karnınız, bacaklarınız ve kalçanızı sıkarak durunuz. 3 set 15-30 saniye arası tekrarlayınız.

Evde Yapabileceğiniz Egzersizler, günümüzde evde kalmamız gerektiği zamanlar yapabileceğimiz kolay egzersizleri sizler için yukarıda sıraladık.

Tüm yazı ve etkinliklerimiz için anasayfamıza göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir