Evde Oynanabilecek En Güzel Oyunlar

Evde Oynanabilecek En Güzel Oyunlar, günümüzde yaşadığımız koronavirüs salgını olsun, kış aylarında evde sıkıldığımızda ailecek oynanabilecek güzel oyun ve aktiviteler bulunuyor. Yaşadığımız salgın ve kış aylarında çocuklar büyük vakitlerini evde geçiriyor. Sokaklarla ve parklarla temas kuramıyorlar. Bu nedenle çocuklar tüm gününü evde geçiriyor. Çeşitli oyunlar ve aktiviteler yapılmazsa çocuklar bilgisayar ve televizyon karşısında geçiriyor. Ailenizle keyifli vakitler geçirmenizi sağlayacak oyunları sizler için yazdık.

Evde Sıkıldığınızda Oynayabileceğiniz Oyunlar

1- İsim, Şehir, Hayvan, Bitki, Eşya

Evde oynanabilen en güzel oyunların başında yer alıyor. Boş bir kağıda yan çevirip bir çizgi çeker. Herkes kendi kağıdına İsim, Şehir, Hayvan, Bitki, Eşya, Ülke, Sanatçı ve not yazar. Oyunu oynayan kişilerden birisi içinden harfları sayarken biri dur diyip durdurur ve hangi harf kaldıysa o harfi söyler. Söylediği harf ile başlayan kelimeleri bir dakika boyunca bulmaya başlar. Boş kalan bulamadığınız yerlere 0 yazılır. O oynadığınız harf ilgili puanınız not kısmına yazılır. Oyunculardan birden fazla kişi aynı cevabı verdiyse her birine 5 puan yazılır. Onuncu turda punlar hesaplanır ve en çok puanı alan kazanır.

Sıcak-Soğuk

Sıcak-Soğuk, çocukların daha çok oynadığı ve bildiği güzel bir oyundur. 4 yaş üstü çocukların oynayabileceği bir oyundur. Oyunu oynamak için tek gerekli malzemeniz bir nesne olacak hiç farketmez. Oyunculardan biri nesneyi saklıcak. Diğer oyuncu bu nesneyi bulmaya çalışacak. Sakladığınız nesneye ne kadar yaklaşırsa sıcak diyeceksiniz. Eğer sakladığınız nesneye uzaklaşırsa veya uzaksa soğuk diyerek yönlendireceksiniz.

Üçgen Peynir Dilimleri

Üçgen Penir Dilimleri 6 yaş üzeri çocuklar oynayabilir. Oyun 2 kişi ve üzeri oynanabilir. Oyunu oynarken ilk önce kağıdın üstüne bir sürü nokta koyulur. Sonra ilk sırayı alan oyuncu iki nokta arasına bir çizgi çizer. Çizdiği bu çizgi iki noktayı birleştirmelidir. Fakar birçok noktanın üstünden geçmeyecek şekilde olmalıdır. Çizgiyi çizdikten sonra sıra diğerine geçer. Sıradaki kişide başka iki nokta arasına çizgi çizer. Bu oyunda amaç karşı oyuncuya karşı çizgi çizerek üçgen yaptırmadan üçgenler yapmalıdır. Oyunculardan biri noktayı birleştirerek üçgen yaparsa, üçgenin içine baş harfini yazar. Üçgenin kimi yaptığı belli olur.

Evet-Hayır

Evet-Hayır oyununda oyunculardan biri soru sorar diğeride cevap verir. Sorulara cevap veren kişi hiç bir soruya evet veya hayır dememelidir. Eğer evet veya hayır derse yanar. Örnek olarak bugün sinemaya gittin mi derse evet veya hayır demeyin. Gittim veya gitmedim demelisiniz. Soru soran kişiler size evet veya hayır demeye çalışır.

Kelime Avı

Kelime avı oynarken hiç bir şey gerekmiyor. Oynayanlardan biri diğer oyuncuya iki harf verir. Örnek olarak, Sa harflerini verir. 2 dakika için ‘Sa’ harfleri ile başlayan 3 veya 5 kelime bulamalıdır. Saz, Sandalye, Sarma, Sargı, Saat gibi kelimeler. Kelime sayısını bulan kazanır.

Kim, Kiminle, Nerede, Ne Yapıyor?

Bir kağıdı yan çevirip sırasıyla yazılır. Kim, Kiminle, Nerede, Ne yapıyor? kelimelerin arasında boşluk olacak şekilde yazacaksınız. Yazdıktan sonra kağıt boylamasına katlanır. Katladıktan sonra kağıdı açarken bir kelime okunacak şekilde olmalıdır. İlk oyuncu ilk soruyu cevaplar. Yazdığı görülmesin diye tekrar katlanır. Sırasıyla bütün oyuncular diğer yerleri doldurur. Bittikten sonra sayfa açılır ve cevaplar okunur.

Bom

Evde Oynanabilecek En Güzel Oyunlar, bom en az iki kişi ile oynanır. Oynayanlar yuvarlak şekilde dizilir. Birinci sıradakadi 1’den saymaya başlar. Yanındaki 2, 3 diye gider. 5’e gelen oyuncu Bom diye bağırır. 5 ve 10’un katlarında Bom denir. Örnek vermek gerekirse, 1-2-3-4-Bom-6-7-8-9-Bom-11-12-13-14-Bom. Yanlış söyleyen yanar.

Deve-Cüce

En az iki işe oynanan herkesin bildiği bir oyundur. Bir kişi oyunu yönetir. Oyunu oynatan kişi deve dediğinde oyuncular ayağa kalkar. Eğer cüce derse herkes yere çömelir. Dikkatli takip etmelisiniz. Tersini yapan oyuncu kaybeder.

Hayvan Tutmaca

Hayvan tutmaca en az iki kişi ile oynanır. Oyunculardan birisi içinden bir hayvan tutar. Diğer oyuncular tuttuğu hayvanı bulmak için sorular sorar. Ne yer, Ne renktir tarzı sorular sorarak bulmaya çalışır.

Hacı Yatmaz

Hacı yatmaz en az iki kişi oynanır. Oyunu oynamak için oklava tarzı uzun bir sopa gerekiyor. Oyunculardan biri sopayı düşmemesi için dik tutar. Diğer bütün oyuncular yuvarlak şeklinde etrafında dizilir. Herkese bir numara verilir herkesin bir numarası olur. Ortada oklavayı tutan bir numara söyleyerek sopayı bırakır. Söylediği numara oklava yere düşmeden yakalamaya çalışır.

Sesli Harf Değiştirmece

Sesli harf değiştirmece iki kişi oynayabilir ve hiç bir ekipmana gerek duyulmaz. Bu oyunda sesli harfler diğerinin seçtiği sesli harf ile değiştirilir ve o şekilde söylenmeye çalışır. Örnek olarak oyunculardan birisi ‘o’ harfini söyler. Diğer oyuncu mesela pazartesi kelimesini pozortoso diye okur. Aylar, sebzeler ve başka kelimelerde kullanılabilir.

Pazara Gittim

Pazar gittim iki kişi üzeri oynanabilir. Oynayanlar yuvarlak şeklinde oturur ve birincisi başlar pazara gittim ve Muz aldım der. Sırayla gider. Yanındaki kişi pazara gittim ve Muz, Armut aldım der. Diğer oyuncu yanına meyve veya sebze ekleyerek devam eder. Sırasını karıştıran veya unutanlar yanar.

Biz sizler için sıkıldığınızda Evde Oynanabilecek En Güzel Oyunlar‘ı sırasıyla yukarıda yazdık.

Tüm yazı ve etkinliklerimiz için anasayfamıza göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir