Evde Kolay Maske Nasıl Yapılır?

Evde Kolay Maske Nasıl Yapılır?, bildiğimiz üzere günümüzde yaşadığımız ve dünyayı etkisi altına alan koronavirüs sebebiyle maskelere ulaşmak zorlaştı. Aynı zamanda dışarı çıkıp kalabalığa girip almak istemeyenler de bulunuyor. Bu nedenle vatandaşlar evde kolay bir şekilde nasıl maske yapılır araştırmaya başladı. Ev yapımı maskeler ne kadar sertifikalı maskeler kadar koruyucu olmasa da dışarıdan gelen partiküllerin bir kısmını engelliyor. Koronavirüs nedeniyle maske takmak zorunlu hale geldi. Birkaç şekilde evde maske yapmak oldukça mümkün.

Bez Maske Nasıl Yapılır?

Unutmayın ki yaptığınız maske çene, burun ve ağız bölgesini tamamen kapatması gerekiyor. Tamamen içinde kalmalı ve yüz ile maske arasında boşluk bulunmamalıdır. Yaptığınız bez maskeyi su ve deterjan ile yıkayabilirsiniz. Bez maske için yapmanız gerekenler.

Malzemeler
Pamuklu kumaş, 2 tane esnek olmayacak şekilde 70 cm uzunluğunda ve 1 cm genişlikte kumaş şerit yada iki adet 25 cm uzunluğunda ve 2 mm genişlikte yumuşak lastik, iplik, iğne, tel toka, çengelli iğne, mezura ve makas malzemeleri gerekiyor.

Yapılışı
Sıkı dokunmuş pamuklu kumaştan 24 cm eninde, 18 cm boyunda iki adet parçalar kesin. Kestikten sonra iki tane kumaşı üst üste koyun. Uzun kenarları 1 cm içeri doğru katlayın ve dikin. Kısa kenarları 1.5 cm içeri doğru katlayın ve içinden kumaş şerit veya lastik geçecek şekilde boşluk bırakın ve iç kenarından dikin. Kumaş şeridi veya lastiği maskenin kısa kenarların içinden tel toka yada çengelli iğne ile geçirin. Maske tamamlanmış durumda.

Tişörtten Maske Nasıl Yapılır?

Eski veya kullanmadığınız bir tişörtün orta bölümünden dikdörtgen bir parçak kesin ve ardından ikiye katlayın. İki kenarına da eşit sayılarda kesik atın. Kollarından yüz ölçünüze uygun bir şekilde maskenin ipiymiş gibi düşünün ve şeri olacak şekilde 2 bağ kesin. Kenarlarındaki püskülleri birbirine bağlarken bağı aradan geçirin. Bitince bağları düğümleyin. Maskeniz kolay bir şekilde tamamlandı.

Tişörtten Maske Nasıl Yapılır?

Elektrik Süpürgelerinde Kullanılan Toz Torbasından Maske Yapımı

Elektrik süpürgesine takılan toz torbasını dikdörtgen bir şekilde kesin. Her katını bir arada durmasını sağlayın. Torbanın içi yukarı doğru bakacak şekildeyken alttan ve üsttün ikiye katlayın. Sonra poşetin köşesinden katlayın. Ataç ya da başka ince tel alın ve düz bir hale getirin. İki lastik alın ve lastiklerin etrafından dönecek şekilde kenarları katlayın. Lastiklerin çıkmaması için kıvrımları dikin veya zımbalayın. Düzleştirdiğiniz teli orta üst kısımdan geçirin.

Elektrik Süpürgelerinde Kullanılan Toz Torbasından Maske Yapımı

Şal İle Nasıl Maske Yapılır?

Eski veya kullanmadığınız şalı ikiye katlayın ve ardından dörde yatay bir şekilde katlayın. Sonra şalın iki ucuna birer tane lastik geçirin. Şalların uçlarını içeriye doğru katlayarak iç içe sokun. Lastiklerden tutarak maskeyi takabilirsiniz.

Sizler için Evde Kolay Maske Nasıl Yapılır? yazdık. Günümüzde yaşadığımız virüs maske takımını zorunlu hale getirdi. Bu nedenle evinizde kolayca kendinize maske yapabilirsiniz.

Tüm yazı ve etkinlikler için anasayfamıza göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir