Evde Domates Nasıl Yetiştirilir?

Evde Domates Nasıl Yetiştirilir? Domates yetiştirmek eğlenceli bir iştir, dükkanlarda satın alabileceğinizden daha iyi tadı olan taze, besleyici domateslere sahip olabilirsiniz.. Domateslerin büyümesi kolaydır ve tam güneşte yetiştirildiğinde en iyi tadı vardır. Her biri kendine özgü şekilli meyve, lezzet ve mutfak kullanımı olan kiraz, erik ve biftek dahil olmak üzere büyümek için birçok farklı domates çeşidi vardır.

Domatesleri başarılı bir şekilde yetiştirmek için zengin, verimli topraklara veya turba içermeyen saksı kompostuna ve güneşli, korunaklı bir noktaya ihtiyacınız var. Düzenli olarak sulanan bitkiler çiçek açmaya başladığında haftalık olarak yüksek potaslı bir gübre ile besleyin.

Domatesler iki ana yetiştirme tipine ayrılır: determinat (çalı) ve belirsiz (kordon). Çalı türleri genellikle saksılara veya asılı sepetlere ekilir ve sapları kenar boyunca izlenir. Cordon tipleri uzun boylu büyümek için eğitilir ve baston veya kazık tarafından desteklenir.

Evde domates nasıl yetiştirilir?

Kordon domatesleri yetiştirirseniz, bitkiyi desteklemek için bambu kamışı gibi bir kazığa ihtiyacınız olacak ve bitkiyi tek bir merkezi sapta meyve tutmak için yan sürgünleri sıkıştırmanız gerekecektir. Çalı domates çeşitlerini paylaştırmanıza gerek yoktur.

Yeni başlayan bir bahçıvansanız, o zaman domatesleri büyütmek ya da büyüyen ipuçlarını sıkıştırmak zorunda olmadığınız için çalı domatesleri yetiştirmek iyi bir fikirdir.

Ekim sonunda Mart ayı sonuna kadar ekmeye başlayın. 7.5 cm’lik nemli kompostta tohumlar ekin, ince bir vermikülit tabakası ile doldurun, daha sonra su ve streç film ile örtün. Sıcak, parlak bir pencere kenarında veya bir propagatorda durun.

Tohumlarınız çimlendiğinde, yapışan filmi çıkarın (veya propagandadan çıkarın) ve kompostu nemli tutun. Yaklaşık 2-3 cm boyunda nemli çok amaçlı kompostla doldurulmuş 5 cm’lik saksılara ulaştıklarında nakledilen fideler. Onları pencereye geri getir. Gerektiği gibi saksıya devam edin. Sapları yumuşak telli bir bezelye çubuğuna bağlayarak destekleyin.

Evde Domates Nasıl Yetiştirilir? gibi diğer blog yazılarımız için anasayfamızı ziyaret ediniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir