En Çok Kullanılan Müzik Enstrümanı Nelerdir?

en çok kullanılan müzik enstrümanları nelerdir?

En Çok Kullanılan Müzik Enstrümanı Nelerdir?, günümüzde bir çoğumuzun istediğidir enstrüman çalmak. Özel kurslar olsun bir çok eğitim kurumları bulunmaktadır. Hepimizin ruhen en büyük isteği ve gıdası müziktir. Her ruh halimizde ne yaşarsak müzik dinleme isteği doğar içimizde. Günümüzde birçok müzik aleti bulunmaktadır. Biz sizler için en çok kullanılan müzik aletlerini sıraladık.

1- Gitar

gitar

Gitar, günümüzde en çok tercih edilen ve kullanılan müzik aletidir. Müzik aleti dediğimizde kolay kavranılması ve öğrenilmesi ile en çok tercih edilen aletlerden birisidir. Kıvrımlı bir gövdesi, üzerinden kablolarının geçtiği ve sonu akor bölmeli bir müzik aletidir. 6 adet teli vardır. Her müzik kurumlarında gitar dersi bulunmaktadır.

2- Saz

saz

Saz, en çok bilinen ve tercih edilen Türk müziği enstrümanlarından birisidir. Eski Türk devletlerinden bu yana 7-8 asırlık bir geçmişi bulunmaktadır. Enstrümanı halk ozanları, aşıklar, türkücüler ve birçok kişi tarafından kullanılmaktadır. Günümüzde gençlerin çoğu müzik aleti öğrenirken en çok tercih ettiği aletler arasında yer almaktadır. Altta iki çelik ile bir sırma bam, ortada iki çelik ve üstte bir çelik ile bir sırma bam teli olmak üzere 7 telli bir çalgıdır. Tezene ile çalınmaktadır.

3- Piyano

piyano

Piyano, tuşlu bir müzik aletidir. Köklü bir tarihe sahiptir. Tuşlu aletler arasında en çok kullanılan ve ön plana çıkmaktadır. 18.yy başlarında üretilmeye başlanmıştır. Üzerinde normal notaları çalabileceğiniz bemol ile diyez notaları da çalabileceğiniz notaları bulunuyor. 3 tane pedalı bulunuyor. Piyano da tuşlara ne kadar hızlı basarsanız sesi bir o kadar da hızlı çıkmaktadır. Pedallarla sesleri durdurup, uzatıp ve kısaltmak mümkündür.

4- Keman

keman

Keman, en zor öğrenilen müzik aleti arasında yer alıyor. Müzik kulağı olmayan birisinde keman çalmayı öğrenmesi 2 sene gibi bir süre alabilir. Alette çıkardığınız seslere göre parmaklarınızla notaların yerlerini ezberlemeniz gerekmektedir. Kemanda 4 adet tel bulunmaktadır.

5- Darbuka

darbuka

Darbuka, sesi parmaklarımızın vuruş ve ellerimizin vurduğu yere göre değişik sesler çıkartır. Ön yüzü plastik arkası delikli bir görünümü vardır. Arkasındaki deliği plastik yerine vurunca sesin ekolu bir şekilde çıkmasına yardımcı oluyor. Ritim bilgisi gerekiyor ve kolaylıkla öğrenilebilen bir çalgı aletidir.

6- Klarnet

klarnet

En Çok Kullanılan Müzik Enstrümanı Nelerdir?, klarnet genelde damar, slow, arabesk dediğimiz hüzünlü ve eğlenceli şarkılarda kullanılan bir müzik aletidir. Çalması zor ve nefesinizi çok iyi ayarlamanız gerekiyor. Üflemeli çalgılar arasında en çok tercih edilenlerden birisidir.

7- Kanun

kanun

Kanun, 64 tane her biri 3’erli telden oluşuyor. 14.yy başlarında Fars’ta ortaya çıkarıldığı söyleniyor. Çalgı aletinde sesleri kısaltıp ve uzatabilmek için iki telin tarafında demir klipsleri bulunuyor.

8- Melodika

melodika

Melodika, hem üflemeli hemde tuşlu bir müzik aletidir. Hortuma üflerken tuşlara basarak çalınmaktadır. 25 veya 32 tuşludur.

9- Cümbüş

cümbüş

Cümbüş, Türk sanat musikisinde önemli bir çalgı aletidir. Gövde kısmı ve sap kısmı birbirinden ayrılabildiği için mandolin, gitar gibi birçok enstrümana dönüşebiliyor. Perdeli bir enstrümandır, kolaylıkla öğrenilebilen ve çalınabilen bir müzik aletidir.

10- Bendir

bendir

Bendir, genellikle tasavvuf müziğinde kullanılır. Cemlerde, ayinlerde ve zikir edilen yerlerde ritim tutmak için vurmalı çalgı aletidir.

11- Bateri

bateri

Bateri, caz müziğinde kullanılır. Trampet, gong, zil, tef, kastanyet, kulağın ses yüksekliği seslerini çıkarır. Timpani, ksilofon, çan gibi çalgılar belirli notaları çıkarmaktadır. Tahta baget, madeni süpürge, vurgu, ritm ve kadans sesleri çıkarır. Bateride, bir büyük davul, bir trampet, iki tamtam ve birkaç sabit zil bulunmaktadır.

En Çok Kullanılan Müzik Enstrümanı Nelerdir?, müzikseverlere ve müzik aletlerine ilgisi olanlar için güzel bir yazı yazmaya çalıştık.

Tüm yazı ve etkinliklerimiz için anasayfamıza göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir