El Dezenfektanı Nedir? Ne İşe Yarar?

El Dezenfektanı Nedir? Ne İşe Yarar?, günümüzde yaşadığımız koronovirüste etkili oluyor. Virüs ve mikroplardan korunmak için birçok kişi dezenfektan, kolonya ve maskelere yönelmiştir. Eldeki mikroplar için sıvı yada jel halinde bulunan bir maddedir. Alkol bazlı olanlar, sağlık ortamlarında su ve sabunla el yıkamak için kullanılır. Mikrop ve virüsleri öldürmede çok etkilidir. Dezenfektanlar kalabalıktan kaynaklı virüs ve bakterilerden oluşan hastalıklara karşı organizmaların yok olması yönünden çok önemlidir. Kişilerin enfeksiyon ve hastalıkları önlemesi için kişisel temizliğe önem vermesi gerekmektedir. Ellerin en az 20 saniye boyunca sabunla yıkanması ve iyice temizlenmesi çok önemlidir. Dezenfektan kullanımları dünya genelinde salgın hastalıklardan korunmak için kullanılması gereken alışkanlıklardan birisidir. Umumi alanlarda bulunanlar ellerini dezenfekte etmeden yüzlerine sürmeleri veya bir şeyler yemeleri virüsün yayılmasına neden olur o yüzden dikkat edilmesi gerekmektedir.

Görünür veya görünmez kirlenme olduğunda hastalık oluşturan mikroorganizmaların kendimize yada başka kişilere ve yüzeylere hastalık bulaştırmasını engellemek amacı ile kullanılmaktadır. İnsanların dünya genelinde yoğun iş ve içinde oldukları sosyal çevre salgın hastalıklardan korunma yolunu en aza indirmeye yarar. Uluslararası seyahatler ülkeler arası hastalıkların hızlı yayılmasında büyük etken olmaktadır. Salgın hastalıklara karşı kişilerin en etkili alması gereken önlem kişisel temizliktir. En önemlisi özellikle kişilerin gün içerisinde el yıkama sayısını arttırmalı sık sık el yıkamalıdır. Antibakteriyel ve antiseptik maddeler başta eller olmak üzere bulunduğumuz alanda çok sık kullandığımız eşyaların da dezenfekte edilmesi gerekir. Çalışma masası, yatağımız, çarşaf, telefon, çanta, mouse, klavye gibi vb tüm eşyaları dezenfekte etmemiz gerekir. Elleri dezenfekte ettik fakat tekrardan dokunacağımız yerlerinde dezenfekte edilmiş olması gerekir.

Dezenfektan Ürünler Nasıl Kullanılır?

El Dezenfektanı Nedir Ne İşe Yarar, ilk olarak ellerin doğru bir şekilde temizlemekten başlar. Doğru bir şekilde yıkanması gerekir. El dezenfektanları aynı şekilde ellerin yıkandığı şekilde uygulanmalıdır. Ellerin temizlenmesinde suyun ve sabunun olmadığı yerde temizliği sağlar. Elleri yıkadığımız şekilde iyice ellerimizi ovuşturarak dezenfekte edilir. Ayrıca parmak araları ve tırnak aralarına girerek temizlenmelidir. Her şeyin çok fazla kullanılıp zarar verdiği gibi dezenfektanların da çok fazla kullanmak hassas ve kuru cilde tahrip edebileceğinden kullandıktan sonra nemlendirici sürülmesi gerekiyor.

Dezenfektanlar Virüsü Tamamen Ortadan Kaldırıyor mu?

Dezenfektanların birçoğu virüslere karşı etkilidir. Bunlar HIV, Hepatit B, İnfluenza yada Koronavirüs gibi hastalıklarda sporsuz bakterilerin çoğunda etkilidir.

Sizler için El Dezenfektanı Nedir Ne İşe Yarar yazdık. Günümüzde yaşadığımız zor zamanlar ellerinizi sık sık temizleyip kullanmalısınız.

Tüm yazı ve etkinliklerimiz için anasayfamıza göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir