Deprem Anında Ne Yapmalıyız?

deprem anında ne yapmalıyız?

Ne yazık ki Türkiye coğrafi açıdan bir deprem ülkesidir. Depremler çökme, volkanik ve tektonik depremler olmak üzere sınıflandırılırlar. Sizleri Deprem Anında Ne Yapmalıyız? konusunda bilgilendirmeye çalıştık. Deprem anında yapılması gerekenler?

Deprem Anında Bina İçerisindeyseniz

Baş iki el arasına alınarak veya bir koruyucu malzeme ile korunmalıdır. Sarsıntı geçene kadar bu pozisyonda bekleyin.

Kesinlikle panik yapılmamalıdır. En son yapılacak bir hatadır.

Evinizde sabitlenmemiş dolap, raf, pencere vb. eşyalardan kesinlikle uzak durmalısınız.

Sağlam sandalyelerle desteklenmiş masa altına veya dolgun ve hacimli koltuk, kanepe, içi dolu sandık, buzdolabı gibi koruma sağlayabilecek eşya yanına çömelerek hayat üçgeni oluşturmalısınız.

Güvenli bir yer bulup, diz üstü çök, Başını ve enseni koruyacak şekilde kapan, Düşmemek için sabit bir yere tutun.

deprem anında ne yapmalıyız?

Merdivenlere ya da çıkışlara doğru koşmayın.

Balkona çıkmayın.

Balkonlardan ya da pencerelerden aşağıya atlamamalısınız.

Kesinlikle asansör kullanmayın.

Telefonları acil durum ve yangın olayları dışında kullanmayın.

Kibrit, çakmak yakılmamalı, elektrik düğmelerine dokunmayın.

Tekerlekli sandalyedeysek tekerlekler kilitlenerek baş ve boyun korumaya alınmalıdır.

Mutfak, imalathane, laboratuvar gibi iş aletlerinin bulunduğu yerlerde ocak, fırın ve bu gibi cihazlar kapatılmalı, dökülebilecek malzeme ve maddelerden uzaklaşın.

Sarsıntı geçtikten sonra elektrik, gaz ve su vanalarını kapatılmalı, soba ve ısıtıcıları kesinlikle söndürün.

Güvenlik önlemleri alınarak gerekli olan eşya ve malzemeleri alıp, binada daha önce tespit edilen yoldan çıkıp, güvenli bölgeye gidin.

Okulda sınıfta ya da büroda sağlam sıra, masa altlarında veya yanında koridorda ise duvarın yanına hayat üçgeni oluşturacak şekilde çök, kapan. tutun hareketi ile baş ve boyun korunmalıdır.

Deprem Anında Dış Alandaysanız

deprem anında yapılması gerekenler

Deprem Anında Ne Yapmalıyız?, Enerji hatları ve direklerinden, ağaçlardan, diğer binalardan ve duvar diplerinden uzak durmalısınız. Açık arazide çömelerek etraftan gelen tehlikelere karşı hazırlıklı olmalısınız.

Toprak kayması olabilecek, taş veya kaya düşebilecek yamaç altlarında bulunmayın. Böyle bir ortamda bulunuyor veya yakınsanız oradan uzaklaşıp güvenli alana gitmelisiniz.

Binalardan düşebilecek baca, cam kırıkları ve sıvalara karşı dikkatli olmalısınız.

Toprak altındaki kanalizasyon, elektrik ve gaz hatlarından gelecek tehlikelere karşı her an dikkatli olunmalıdır.

Deniz kıyısına yakın olmayın.

Toplu Taşıma Kullanıyorsanız

deprem anında ne yapmalıyız?

Gerekmedikçe zorda kalmadıkça, kesinlikle metro ve trenden inilmemelisiniz. Elektriğe kapılabilirsiniz veya diğer hattan gelen başka bir metro yada tren size çarpabilir.

Sarsıntı geçene kadar metro ya da trenin içinde, sıkıca tutturulmuş askı, korkuluk veya herhangi bir yere tutunmalı, metro veya tren personeli tarafından verilen talimatlara uymalısınız.

Deprem Anında Araç Kullanıyorsanız

deprem anında ne yapmalıyız

Deprem Anında Ne Yapmalıyız?, Bulunduğunuz yer güvenli ise; yolu kapatmadan sağa yanaşıp durulmalıdır. Kontak anahtarı yerinde bırakılıp, pencereler kapalı olarak araç içerisinde beklenmelidir. Sarsıntı durduktan sonra açık alanlara gidilmelidir.

Araç güvenli bir yerde değilse ağaç ya da enerji hatları veya direklerinin yanında, köprü üstünde vb. durdurulmalı, kontak anahtarı üzerinde bırakılarak gidilmeli ve trafikten uzak açık alanlara gitmelisiniz.

Sarsıntı sırasında bir tünelin içindeyseniz ve çıkışa yakın değilseniz, araç durdurulup aşağıya inilmeli ve yanına yan yatarak ayaklar karına çekilip, ellerle baş ve boyun korumalısınız.

Kapalı bir otoparkta iseniz, araç dışına çıkılıp, yanına yan yatarak, ellerle baş ve boyun korunmalıdır. Yukarıdan düşebilecek tavan, tünel gibi büyük kitleler aracı belki ezecek ama tamamen ortadan kaldıramaz. Araç içinde olduğunuz takdirde, aracın üzerine düşen bir parça ile aracın içinde ezilebilirsiniz.

Tüm yazı ve etkinliklerimiz için anasayfamıza göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir