Ciltte Kaşıntı ve Kızarıklık Neden Olur?

Ciltte Kaşıntı ve Kızarıklık Neden Olur?, sürekli kaşınma ve rahatsız edici kaşıntı bir cilt sorunudur. Sağlıklı bir insan günde 100 kez kaşınmaktadır. Kaşıntı doğal bir dürtüdür. Kaşıntı rahatsız edici bir cilt sağlığı soruna dönüşebilir. Vücudun tamamı veya bir bölümünde görülen hissedilen kaşıntı herkeste görülebilir. Bazen ağrı kadar rahatsız eder. Kafa ve kafa derisinde, yüz, kol, bacak gibi bölgelerdeki kaşınmalar kızarıklıklara da neden olmaktadır. Sık ve sürekli kaşınma cildin kanamasına ve tahriş olmasına sebep olabilir. Kişiden kişiye değişerek cilde bağlı olarak kızarıklık normal ve aşırı şekilde değişiklik gösterebilir. Eğer kaşıntınız uzun süre devam ederse uykunuzu bölüyorsa endişe ve depresyona neden olup yaşam kalitenizi ve modunuzu etkileyebilir. Eğer uzun süreli kaşıntınız devem ederse cilt yaralanmalarına, enfeksiyona ve izlere de yol açabilir.

Kaşıntı Ve Kızarıklık Nedenleri

 • Cilt Hastalıkları
  Kuru cilt, egzema, sedef hastalığı, böcek ısırmacı gibi nedenlere bağlı olabilir.
 • İç Hastalıkları
  Karaciğer hastalığı, böbrek yetmezliği, demir eksikliği anemisi tiroid sorunları olarak görülebilir.
 • Psikiyatrik Hastalıklar
  Ciltte kaşıntıya neden olabilecek hastalıklar obsesir ve kompulsif, kaygı, bozukluk ve depresyon gibi durumlarda ortaya çıkabilir.
 • Tahriş ve Alerjik Reaksiyonlar
  Kimyasal ürünler, naylon kıyafetler, sabun ve diğer maddeler cildi tahriş edip kaşıntıya yol açabilir. Eğer kullandığınız ilaçlar varsa yan etki olarak kaşıntı da gösterebilir.

Kaşıntı ve Kızarıklık Hangi Hastalıkları İşaret Eder?

Ciltte Kaşıntı ve Kızarıklık Neden Olur, Kaşıntı ve kızarıklık gibi durum psikolojik olabilir veya bazı hastalıklarında belirtisi olarak da ortaya çıkabilmektedir. Eğer kaşıntınız artar veya azalırsa bazı hastalıkların belirtisi olarak görülse de tek başına yeterli olmaz.

 • Gece Artan Kaşıntı
  Yatağa yattığınızda veya uyku sırasında artan kaşıntınız, genelde deri ve parazit enfeksiyonlarını hedef gösterir. Yatak, yastık ve yorgan gibi yünlü ve tekstil ürünlerinin aşırı deterjanla ya da iyi durulanmamasına karşılık olan alerji olabilir. Bazı kumaşlar cildi tahriş eder ve kaşıntı yapar.
 • Kaşıntı ve Artan Su Tüketimi
  Eğer kaşıntınız ile birlikte yüksek miktarda su tüketimi ve normalinden fazla idrara çıkma gibi şikayetiniz olursa da diyabet hastalığından oluşabillir.
 • Kaşıntı ve Kilo Kaybı
  Eğer kilonuzda belirgin bir kayıp yaşanırsa, deri renginde farklılık ve kaşıntınızın artması gibi durumlarda kanser şüphesi düşünülebilir. Fakat net teşhis için tarama yaptırmalısınız.
 • Kaşıntı ve Çarpıntı
  Normalden fazla kaşınma ve çarpıntı ya da saç dökülmesi varsa hipotiroidi hastalığı görülebilir. Tiroit bezinin fazla çalışmasına bağlı kaşıntının sebebi kan düzeyinde TSH hormonunun çok fazla bulunması olabilir.
 • Kaşıntı ve Cilt Renginin Değişimi
  Deri ve gözlerde sararma, idrar renginiz de koyuluk, karın ağrısı ve kaşıntı, şişkinlik, karaciğer hastalıkların belirtisi olabilir.
 • Kaşıntı ve Halsizlik
  Kişide yorgunluk ve halsizlik belirtileri varsa hipotiroidi göz önünde bulundurulmalıdır.
 • Kaşıntı ve Kırmızı Lekeler
  Kişide cilt yüzeyinde kabarıklık gibi kızarıklıklar ve kaşıntı varsa halk arasında kurdeşen olarak yani ürtiker hastalığı denilebilir.

Doktora Ne Zaman Başvurmalıyız?

Kaşıntı gibi durumlarda doktora görünmeniz gerekir.

1- İki hastadan fazla sürerse ve kendiniz kişisel bakım önlemleriniz ile iyileşmezse.

2- Eğer sizi çok zorluyorsa şiddetli ve sizi gün içinde direncinizi düşürüyorsa.

3- Kaşıntı gelişerek, artarak ve kaşımanıza rağmen sürekli devam ederse.

4- Yüksek derecede kilo kaybı, yoğunluk, idrar sıklığı, ateş gibi benzeri durumlarda.

5- Tüm vücudunuzu etkilerse gitmelisiniz.

Ciltte Kaşıntı ve Kızarıklık Neden Olur, sizler için yazdık. Kendi önlemleriniz ile hala ilerlemekte olursa mutlaka doktora görünmelisiniz.

Tüm yazı ve etkinliklerimiz için anasayfamıza göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir