Cildi Gençleştiren Besinler Nelerdir?

Cildi Gençleştiren Besinler Nelerdir?, sağlıklı, güzel ve genç bir cilde sahip olmak çok önemlidir. Cildimiz aynı zamanda sağlığımızın aynasıdır. Bildiğimiz üzere cildi güzel ve güzelleştirmek için birçok yol var. Bunlar bakım yağı, krem, ameliyatlı veya ameliyatsız teknikler bulunuyor. Fakat yediğimiz yiyeceklerde cildimize olan etkilerini araştırıp ve keşfederek ihtiyaçlarımıza göre beslenerek sadece besinlerle de cildimizi genç ve sağlıklı tutabiliriz. Besinlerin vücudumuz için sayısız faydaları bulunuyor. Bazı besinler hastalıklara karşı kalkan bazıları da hücreleri yeniliyor ve gençlik etkisini sağlıyor. Aynı zamanda mevsiminde taze tükettiğimiz meyve, sebze, baharatlar, kuruyemiş ve balık gibi birçok ürünler cilde çok iyi geliyor. Bilinçli ve düzenli bir şekilde beslenme ile pürüzsüz, parlayan ve genç bir cilde kavuşabiliriz. Bunun içinde sadece yeterli ve dengeli beslenme dışında besinleri düzenli olarakta tüketmeliyiz.

Yaşlandırmayan Yiyecekler

Alyum Sebzeleri

Alyum sebzeleri bunlar, taze soğan, kırmızı soğan, frenk soğanı, arpacık soğanı, pırasa, kuru soğan, taze ve kuru sarmısak gibi besinlerin içerisinde bulunan sülfid bileşenleri ve detoksifikasyın enzimlerini aktivitelerini arttırıyor ve cildi gençleştiriyor. Ayrıca cildi de korurlar.

Brasika Sebzeleri

Brasika sebzeleri bunlar, karnabahar, brokoli, pazı, tere, hardal otu, turp, şalgam, marul ve karalahana vücuttaki toksik maddeleri arındırır. Detoksifikasyon enzimleri aktivite eder ve cildi gençleştirmede yardım eder. Akne tedavilerinde de iyi gelir.

Maden Suyu

Maden suyu bildiğimiz üzere mineral deposudur. Faydaları, cildi besler, tazelik ve parlaklık verir. Maden sularının birçok çeşidi var sadesini tercih etmelisiniz.

Balık

Balık insanlarda birçok derde devadır. Ciltte ise kan dolaşımını düzenleyerek hücrelere daha çok oksijen taşır ve cildin gençlemesine yardım eder. Uskumru, ton balığı ve somon omega 3 yağ asitlerinden oldukça zengindir, tercih edilmelidir.

Zeytinyağı

Zeytinyağı içerisinde bulunan zengin oleik asit sayesinde cildi içten ve dıştan besler ve hücre zarlarının yenilenmesini arttırır. Parlak cilt görünümüne sahip olmanızda yardımcı olur. Aynı zamanda omega 9 kaynağıdır. Deri yaralarının iyileşmesinide arttırır ve yaşlanmaya bağlı oluşan kırışıklıklardan korur.

Kuruyemişler

Bunlar yağlı tohumlar olarak badem, ceviz, fındık ve yer fıstığı içerisinde bulunan çok doymamış yağ asitleri E vitamini, B6 vitamini ve magnezyum sayesinde cildi korur ve gençlendirir.

Kivi

Kivi birçok derde devası ile bilinir. Kivinin toksinlerle savaşı konusunda antioksidan sayesinde oldukça yüksek C vitamini bulunuyor. Kollajen dokusunun sağlamlığında oldukça etkilidir.

Havuç

Havuç nemlendiri özelliği taşıyor. Turuncu ve sarı sebzeler güneiten korur. Cilt kurumasını önlemede yardım eder. Ayrıca ciltteki elastikiyeti korur. Kollajen hasarını azalartır ve yaşlanma geciktirici etkiler gösterir.

Maydanoz

Maydanoz dediğimizde ödeme iyi gelen besinlerin başında yer alır. Maydanoz cilt sıkılaşmasına da yardımcı olur. Göz çevresindeki mor halkalara ve sivilcelere faydalıdır.

Süt

Süt kalsiyum ve fosfor gibi minareller açısından zengindir. İçerisinde bulunan A, D, B12, niasin, riboflavin vitaminleri açısında çok zengindir. Süt cilde zararlı radikallerle savaşır ve çevresel oluşan toksinlerden korur. Ciltte çıkan ince çizgilere ve yaşlanmaya karşı etkilidir.

Yumurta

Yumurta çok önemli bir besin kaynağıdır. Vitamin ve mineral kaynağıdır. Kaliteli bir protein kaynağı ve cilt dostudur. Derinin temel yapısını oluşturan kollajen ve elastin üretimine yardımcı olur. Hücreleri yeniler.

Kırmızı Et

Kırmızı et demir ve çinko açısından zengin ve cilt, saç ve tırnak sağlığını korur ve geliştirir.

Domates

Domates likopen içerir ve bu cildin en güvenilir dostlarındandır. İnsan vücudunda üretilmiyor. Bu sebeple besinler almak gerekiyor. Deri hasarını ve cilt yaşlanmasını azaltır.

Ay çekirdeği

Ay çekirdeği zengin E vitamini sayesinde sağlam antioksidan içerir. E vitamini ve selenyum derideki serbest radikal oluşumunu engeller ve yaşlanma sürecini geciktirir.

Sizler için Cildi Gençleştiren Besinler Nelerdir? yazdık. Özellikle kadınlar cilt görünümüne erkeklere göre biraz daha fazla dikkat ederler. Düzenli ve yeterli besinlerle cildimizi genç tutabiliriz.

Tüm yazı ve etkinliklerimiz için anasayfamıza göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir