Burgazada gezilecek yerler

Burgaz adası, Kınalıada ve Heybeliada’nın arasında Sait Faik Abasıyanık Müzesi’nin de bulunduğu şirin mi şirin daracık sokakları, çarşaf gibi sahili bulunan bir İstanbul Adası’dır. İşte Burgazada gezilecek yerler İşte herkes tarafından merak edilen Burgaz Adası;

Konumu olarak İstanbul Anadolu Yakasına daha yakındır.. İstanbulluların özellikle yaz aylarında ve hafta sonu olmak üzere sık sık ziyaret ettiği küçük ama çok güzel bir ada’dır.

Burgazada gezilecek yerler listesini sizlerle paylaşalım istedik.

Burgazada gezilecek yerler listesi

Burgazada’nın bir ucundan diğer ucuna en fazla 40 dakika da ulaşabiliceksiniz. Bu küçük ve şirin yeri ada olduğundan dolayı özellikle yaz aylarından gezmesi daha keyifli olacaktır. Burgazada’ya gelmek için Deniz Otobüsü (İDO), motor ve deniz taksileri kullanarak ulaşabilirsiniz.

Burgazada’da Ne Yapılır: Sait Faik Abasıyanık Müzesi

Burgazada gezilecek yerler

Burgaz Ada’da gezilecek yerleri sıralarken ilk olarak Sait Faik Abasıyanık Evi ve Müzesinden başlayalım. Sait Faik Abasıyanık talebi üzerine annesi tarafından Sait Faik Abasıyanık Müzesi Darüşşafaka Cemiyeti’ne bağışlanmıştır. Burgazada da gezilecek yerlerin başını çeken bu müze’nin içerisinde sanatçıya ait eşyalar, fotoğraflar ve mektuplar gibi şeyler bulunmaktadır. Burgazadaya geldiğinizde mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerlerden biridir..

Burgazada Kalpazankaya

Burgazada gezilecek yerler

Adanın arka tarafında kalan ve adaya ayak bastıktan sonra yarım saat mesafede bulunan Kalpazankaya, plajı ve bir restoran’ı bulunmaktadır. Ada kültürü tam olarak yaşayan bu yeri mutlaka ziyaret etmelisiniz. Sevdikleriniz ve arkadaşlarınızla birer kadeh içip gün batımını izlebilirsiniz.

Hristos Manastırı

Hristos Manastırı

Rivayet’e göre Hristos Manastırı, Antik Yunan döneminden kalan bir tapınağın üzerine inşa edilmiş… Ve bu sayede bugün oldukça dikkat çekiyor. Masmavi bir deniz manzarası olan Hristos Manastırını Burgazada geldiğinizde mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Madam Marta Koyu

Madam Marta Koyu

Madam Marta Koyu adanın en eşsiz manzasına sahip. Diğer adıyla Halikya Plajı‘nın bu kadar ünlü olmasının sebebi Madam Marta adındaki bir kadının bir gece koya giden merdivenlerden inerek kendini denize bırakmasıyla son buluyor.. Ve bir efsaneye dönüşüyor.

Genellikle koyu tepesinde kamplar kuruluyor.. Madam Marta Koyu’nun kesinlikle görülmeye değer bir manzarası var.

Süt Koyu

Süt Koyu

Süt Koyu, genellikle ada yerlilerinin halk plajlarından kaçıp sessiz bir tatil yapmasıyla biliniyor. Yazın turistlerin ve ada yerlilerin bulunduğu kışın ise oldukça lodos alan bir yer’dir.

Burgazada’da Ne Yenir? Ne İçilir?

Ada’da kısa bir tur atacağınızdan eminiz ama burdaki pastane ve küçük işletmeleri gezip destek olmayı unutmayın. Bu işletmeler adanın nostaljik havasına hala katkı sağlıyorlar. Pastanelerinde bulunan milfoy pastalarının tadına bakın. Akşam yemeği için sahildeki restoranları tercih edebilirsiniz. Burgazada’daki tüm restoranların lezzeti birbiriyle kapışıyor adeta..

Enterasan isimlerin olduğu yemeklerin hepsini tatmanızı tavsiye ediyoruz hatta Bernacan adında lavaşın içine sosis, mısır ve kaşar’ın konulduğu fast food bir ürün bulunuyor. Ada’daki köfte dükkanları gidip köfte yiyebilirsiniz 🙂 Akşamları ise bir Burgazada Meyhanesi olan İndos Bar’da bişeyler içip arkadaşlarınızla sohbet edebilirsiniz.

Burgazada gezilecek yerler ve diğer blog yazılarımız için anasayfamızı ziyaret ediniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir