Blog Açmadan Önce Bilmeniz Gereken En Önemli Şeyler

Mükemmel bir blog açmadan önce bilmeniz gereken birkaç madde var. Bu maddeler sayesinde mükemmel diyebileceğimiz bir blog siteniz olacak. Tahmin edeceğiniz üzere başarılı bir blog oluşturmak kolay değildir. iyi bir blog açmadan önce yapılması gerekenler nelerdir? Yazı yazmayı seviyorsan söylemek istediğiniz birşeyler varsa aynı zamanda bu işten para kazanmak istiyorsanız mutlaka okumaya devam edin..

İlk blog yazınızı yazmadan önce anlamanız gereken birkaç önemli kavram vardır. Blog Açmadan Önce Bilmeniz Gereken En Önemli Şeyleri sıralayacağız. İnsanların yazdığınız bir şeyi okuyacağını ve hatta paylaşacağını düşünmek çok güzel bir duygudur.

İlk defa bir blog yazısı yayınlacaksanız bilmeniz gereken gerçekten birçok şey var. Bizim ve birçok kişinin yaptığı hatayı yapmamanız için bu yazıyı atlamadan okumanızı tavsiye ederiz.

Blog Açmadan Önce Bilmeniz Gereken En Önemli Şeyler Sırasıyla;

Blogunuzun başarılı olması için bir plana sahip olmak çok önemlidir
Blogunuzun başarılı olması için bir plana sahip olmak çok önemlidir

Blogunuzun başarılı olması için bir plana sahip olmak çok önemlidir

Bir blog başlamak tıpkı bir yeni girişime başlamak gibidir. Başarılı olmasını istiyorsanız her adımı planlamanız gerekir. Blogunuz için bir vizyonunuz yoksa, arama motorlarında görünürlüğü iyi olmaz, okuyucuları çekmez ve bunun için belirlediğiniz hedeflere ulaşmaz.

Blogunuzun hedeflerini belirleyin.

Neden blog yazdığını düşünün. Blogdan para kazanmaya mı çalışıyorsunuz? Yoksa blogunuz yalnızca kişisel düşüncelerinizi ifade ettiğiniz bir yer mi? Hedeflemeniz blogunuz için ne kadar içerik yayınlandığını, her ay kaç ziyaretçi çekeceğini ve ne kadar gelir elde edeceğini içeren belirli hedeflerin tanımlanmasına yardımcı olur.

Blogun ne hakkında olacağına karar verin.

Kendinize bir kategori belirleyin veya genel bir blog sitesi yaratın. Bu tamamen sizin hayal gücünüze bağlı birşey..

En başarılı bloglar belirli bir yere odaklanır. Genel hedeflerinize, ne hakkında yazmaktan hoşlandığınıza ve okuyucuların neyle ilgileneceğini düşündüğünüze göre nişinizin ne olacağına karar verin. Blogunuzdan para kazanmak ve arama motorlarında iyi sıralama yapmak istiyorsanız, bir blog konusuna yerleşmeden önce kapsamlı bir anahtar kelime araştırması ve niş araştırma yapın.

Rakiplerinizi araştırın.

Bir işletme için blog yazıyorsanız veya para kazanıyorsanız, rakipleriniz tarafından işletilen bloglara yakından bakın. Kullanabileceğiniz harika fikirleri var mı? Arama motorlarında hangi anahtar kelimeleri sıralarlar? Ne sıklıkla blog yazıları yazarlar? Onlarınkinden daha iyi bir blog oluşturmanın ne kadar zor olacağını değerlendirin.

Güzel bir blog alan adı bulun ve alan adınız için hosting kiralayın

Alan adınızı satın aldınız, ardından kendi bütçenize uygun bir hosting şirketi bulun. Ortalama 300 TL bir masrafla tüm bu işlemleri halledebilirsiniz. Yeni başlayanlar için bir blog platformu seçin. WordPress platformunu tavsiye ederiz. Google’da indexlenen sitelerin &80’i WordPress tabanlı sitelerdir.

Blogunuzun çok trafik alacağı konusunda iddialıysanız, web sitesi hızını ve performansını düşünmeniz gerekir. Tabii ki hosting firmanızla görüşerek hosting paketlerinizi daha sonra da yükseltebilirsiniz.

Tüm adımlarıyla Blog sitesi kurulumu için yapmanız gerekenler:

  1. Güzel bir blog alan adı bulun ve kaydedin.
  2. Belirlediğiniz blog isminize uygun logo tasarlayın.
  3. Yeni başlayanlar için bir blog platformu seçin – büyük olasılıkla WordPress.
  4. Bir blog barındırma (hosting) hesabına kaydolun.
  5. WordPress’i yükleyin.
  6. Bir blog oluşturma WordPress teması seçin.
  7. Bloglar için gerekli zorunlu WordPress eklentisi yükleyin.
  8. Sitenizi özelleştirin ve blog ayarlarında ince ayar yapın.
  9. İlk blog yazınızı yazın ve yayınlayın.

Binlerce ziyaretçi çekmek için sitenize SEO uygulayın

SEO veya arama motoru optimizasyonu, Google gibi arama sonuçlarında belirli anahtar kelimeleri sıralamak için içeriğinizi optimize etme sanatıdır.

Seo sayesinde sitenizde yazmış olduğunuz makale ve yazılarınız üst sıralarda yer alacaktır.

Sitenizin arama motorlarında üst sıralarda yer alması için kurallarına göre yapmanız çok önemlidir. Sitenizi optimize etmek çok önemlidir. Şöyle ki sitenizdeki başlığı (h1), alt başlıklarının (h2) olması, sitenizin hızlı olması, bir SSL sertifkasına sahip olması, güncel ve kaliteli içeriklere sahip olması, kopya içeriğin bulunmaması, mobil uyumlu olması, sosyal medya’da varlığının olması ve kullanıcılara güzel bir deneyim yaşatacak tasarıma sahip olması Google ve birçok arama motoru tarafından çok önemlidir. Ayrıca Google Search Console ve Google Analytics’e sitenizi bağlayarak Google’un sitenizi daha iyi anlamasını sağlayabilirsiniz. Search Console üzerinde bulunan Site Haritaları ile oluşturacağınız sitemap.xml uzantınızı gönderebilirsiniz.

Seçtiğiniz blog konunuz hakkında en iyi anahtar kelime ile en iyi içeriği oluşturun

Bill Gates’inde dediği gibi içerik kraldır. En etkili ve en özgün içeriklerle anlattığınız hikayeleriniz arama motorları tarafından fark edilip hakettiği değeri görecektir. En önemli noktalardan birisi her gün özgün ve kaliteli içerik girişi sitenizin güncel olduğunu gösterecektir.

Blogunuzu nasıl tanıtacağınıza karar verin

Blogunuzu nasıl tanıtacağınıza ilişkin bir plan yapın. Sosyal medya kullanacak mısınız? Google Adwords veya başka türlü Tıklama Başına Ödeme reklamları uygulayacak mısınız? Manuel erişim ve konuk katkıları yapmayı düşünür müsünüz? Tüm bunları göz önüne alarak bir planlama yapın.

Blogunuzun başarısını nasıl izleyeceğinize karar verin. Blogunuzla
entegre etmek için bir analiz (Google Analytics) platformu seçin, böylece ne kadar iyi çalıştığını net bir şekilde anlayabilirsiniz.

Blogunuz güncel ise başarılı olma olasılığı daha yüksektir

Sosyal medyanın popülaritesi son yıllarda patladı. Sosyal medya kullanıcıları Twitter, Facebook, Tumblr da dahil olmak üzere çeşitli platformlarda her gün milyonlarca içerik birbiriyle paylaşıyor. Blogunuza gelen ziyaretçilerin sayısını artırmak istiyorsanız, sosyal medyanın gücünü mümkün olduğunca kullanmalısınız. Blogunuza bağlı sosyal medya profilleri oluşturun ve kullanıcılarınıza yayınlarınızı sosyal medya üzerinden paylaşma olanağı verin. Harika içerik oluşturuyorsanız, sosyal medyadan büyük bir ziyaretçi akışı göreceksiniz!

Okuyucularınızla ilişkilerinizi iyi tutun.

Geri bildirim almak için okuyucu ilişkilerinizi iyi tutmak zorundasınız. Okuyucuların istek ve şikayetlerine dikkat ederek daha kaliteli geri bildirimler alabilirsiniz.

Markalaşın ve planlar yapmaya devam edin

Blog Açmadan Önce Bilmeniz Gereken En Önemli Şeyler’den birisi de markalaşmak çünkü Google son dönemde markalaşmaya çalışan sitelere öncelik vereceğini belli etti bile.. Markalaşmak adına planlar yapın, reklam çalışmalarına başlayın. Okuyucularınızla sürekli iletişimde olun. Yenilikçi ve görünür olmak size çok şey katacaktır.

Teknik yardım alın

Sitenizin geleceği için iyi bir temaya sadık kalın hem SEO açışından hem de kullanıcılarının aklında kalacak bir tasarıma sahip temanız markalaşmanıza da katlı sağlayacaktır. İyi bir SEO uzmanıyla çalışabilirsiniz bu sayede sitenizin eksiklerini sizin için çözecektir. Siz de kaliteli içerik girmeye devam edin.

Eski içeriklerinizi güncelleyin

Okunmamış veya yeterli değeri görmemiş içeriklerinizi tekrar gözden geçirerek yenileyin.

Blog Açmadan Önce Bilmeniz Gereken En Önemli Şeyler gibi diğer yazılarımız için blog kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir